ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Studie v šarlatové. Podpis čtyř

Kniha vychází 110 let po prvním knižním vydání nejstaršího holmesovkského románu Studie v šarlatové (1887) a 26 let po vydání prvního svazku holmesovské série, kterou od roku 1971 pro nakladatelství Mladá fronta připravoval Jan Zábrana. Jeho vydání, naše i původní anglické, jsou propojeny na principu hry s daty.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sherlock Holmes, doktor John Watson, Jefferson Hope, Mary Morstanová Watsonová

OBSAH:

Jeden z prvních románů tohoto slavného spisovatele detektivek. Hlavním hrdinou knihy je geniální "amatérský" detektiv Sherlock Holmes a jeho přítel doktor Watson.
První z příběhů je Studie v šarlatové. V ní se seznamujeme se začátky této slavné dvojce. Doktor Watson pracoval jako válečný chirurg v britském vojsku za afghánské války. V boji byl však těžce zraněn, takže je propuštěn do civilu a odchází do Londýna, kde se zotavuje ze svých zranění. Brzy však začne mít finanční problémy, a tak se rozhodne najít si do svého bytu spolubydlícího. Tím se stane podivínský Sherlock Holmes. Doktor Watson si nejprve marně láme hlavu, čím se jeho přítel vlastně živí. Podaří se mu zjistit, že Holmes vyniká mimořádným analytickým myšlením, má hluboké znalosti v určitých vědeckých oborech, ale v jiných "pro něj nepotřebných" naprosto tápe a nade vše miluje hru nad housle.
Přestože se pohodlný a požitkářský doktor Watson naprosto liší od svého asketického a náladového přítele, a už vůbec se mu nemůže rovnat na poli intelektu, nakonec se z nich stanou nerozluční přátelé a skvělá detektivní dvojka. Své schopnosti prokáží už při jejich prvním společném případu.
V zchátralém domě na okraji Londýna je nalezena mrtvola muže. Je ale velice podivné, že muž neměl na těle žádné zranění a přesto se na místě činu našla krev, kterou někdo napsal na stěnu slovo Rache neboli pomsta. Vedle těla byl také nalezen ženský snubní prstýnek. Místní policisté si s případem neví rady, a tak se vyšetřování ujímá Holmes a jeho kolega Watson. Holmes brzy zjistí, jak se věci mají a že případ sahá ve skutečnosti daleko do minulosti.
Další případ, který spolu o několik let později tato detektivní dvojce řeší, je Podpis čtyř. Jednoho dne se na prahu jejich bytu objeví podivuhodná mladá dáma, slečna Morstanová, s ještě podivuhodnějším problémem. Otec této dívky kdysi sloužil v britské armádě v Indii, jenže před deseti lety při návštěvě Londýna za podivuhodných okolností zmizel. Slečna Morstanová o něm celá léta neměla žádné zprávy, ale před několika měsíci jí začaly pravidelně docházet perly. Ty měla podle neznámého dobrodince dostávat jako odškodnění za zmizení otce. Teď jí ale neznámý nabídl, že se s ní sejde a prozradí jí, jak její otec zemřel.
Detektivové se s zájmem do případu pustí, obzvláště doktor Watson, kterého rozhodně tato půvabná a velice inteligentní dáma nenechává chladným, a na schůzku ji doprovodí. Zjišťují, že oním dobrodincem je pan Sholto, syn dávného přítele otce slečny Morstanové. Ten jim prozradil, že perly pocházejí z bájného pokladu z Agry, který kdysi major Morstan a jeho otec major Sholte ukradli několika trestancům v indickém vězení. Jenže jednomu z těchto trestanců se podařilo z Indie uniknout a teď se dožaduje svého vlastnictví, pro které je schopen udělat čehokoli.

VLASTNÍ NÁZOR:

Detektivní příběhy této slavné dvojce patří už k světové klasice. Nejenže zápletky v případech jsou velice poutavé (a nechybí ani menší milostné), ale především ve svých knihách autor praktikuje skvělé metody analytického myšlení, před kterými rozum mnoha z nás zůstává stát. Navíc celkové prostředí starého Londýna, jeho mystika, tajemné a nebezpečné uličky a prostě myšlení a způsob života tehdejších lidí jsou naprosto fascinující.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.08.2007

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Studie v šarlatové. Podpis čtyřMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­