ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Ztracený svět

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Sir Arthur Conan Doyle, z anglického originálu The Lost World, vydaného nakladatelstvím Murray v Londýně roku 1960, přeložil František Gel, vydal jako svou 3837. publikaci Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1971.

HLAVNÍ POSTAVY:

Profesor Edward Challenger, lird John Roxton, profesor Summerlee, redaktor Edward Malone (Ned), Gomez Zamba, dr. James Illingvorth, Markéta Hungertonová (Pottsová)

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v zemi Maplea Whitea (Plošina) a v Londýně.

FORMA:

Psáno jako dopisy (deník) od Neda pro noviny Daily Gazette.

DĚJ:

Profesor Challenger při přednášce prohlásí, že v povodí Amazonky potkal jakéhosi Maplea Whitea. Než se s ním však stačil promluvit, Maplea zemřel. Challenger u něj našel skicář, ve kterém byla neznámá země ("Plošina") a neznámý druh zvířete (dinosaurus iguanodont). Je však profesorem Summerleem prohlášen za lháře. Nabídne jim tedy, že povede malou skupinu k Plošině a pokusí se s ní dostat nahoru. Přihlásí se redaktor Ned Malone, profesor Summerlee a dobrodruh lord Roxton. Nikdo neví, kde Plošina leží, což dopomůže k tomu, že dokud tam nedorazí, nikdo mu nevěří.

Nakonec se dostanou až pod Plošinu, ale je tu jeden problém: Plošina leží 300 metrů nad zemí, je od ní však oddělaná "věž", která by se dala slézt. Mezi "věží" a Plošinou je 15-ti metrová mezera. Challengera nakonec napadne vylézt na "věž", porazit strom, který tam roste a udělat si z něho provizorní most. Když se však všichni čtyři dostanou na Plošinu, objeví se Gomez (bratr muže, kterého lord John zastřelil) a strom shodí. Lord John ho také zastřelí. Naštěstí tu byl i věrný sluha Zamba, který ji obstarával vše potřebné a pomocí lana jim to dopravoval na Plošinu. Výprava zde potkala jak dinosaury (se kterými měl co dělat hlavně Ned) a opolidi (kteří unesli Johna, Summerlea a Challengera), tak i indiány, se kterými pozabíjeli téměř všechny opolidi. Syn náčelníka jim dokonce ukázal cestu ven, která vedla jeskyněmi, a tak se konečně mohli vrátit do Londýna.

V Londýně byla svolána schůze, aby mohl profesor Summerlee podat hlášení o cestě do země Maplea Whitea. Objeví se však dr. Illingworth, který - jako kdysi profesor Summerlee - nevěří ani vyprávění ani fotografiím. Vystoupí tedy profesor Challenger a představí svůj trumf: mládě pterodaktyla. V sále se ozve obdivný šum, pterodaktyl se vyleká a vylétne z okna ven.
O nějaký čas později se objeví ještě jedno tajemství ze země Maplea Whitea - lord John našel blízko pterodaktylího hnízda modrý jít a v něm mnoho diamantů, jejichž cena byla odhadnuta na 200000 liber, tedy 50000 pro každého.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Výpisek Ztracený svět ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Ztracený světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)