ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Ztracený svět


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Sir Arthur Conan Doyle, z anglického originálu The Lost World, vydaného nakladatelstvím Murray v Londýně roku 1960, přeložil František Gel, vydal jako svou 3837. publikaci Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1971.

HLAVNÍ POSTAVY:

Profesor Edward Challenger, lird John Roxton, profesor Summerlee, redaktor Edward Malone (Ned), Gomez Zamba, dr. James Illingvorth, Markéta Hungertonová (Pottsová)

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v zemi Maplea Whitea (Plošina) a v Londýně.

FORMA:

Psáno jako dopisy (deník) od Neda pro noviny Daily Gazette.

DĚJ:

Profesor Challenger při přednášce prohlásí, že v povodí Amazonky potkal jakéhosi Maplea Whitea. Než se s ním však stačil promluvit, Maplea zemřel. Challenger u něj našel skicář, ve kterém byla neznámá země ("Plošina") a neznámý druh zvířete (dinosaurus iguanodont). Je však profesorem Summerleem prohlášen za lháře. Nabídne jim tedy, že povede malou skupinu k Plošině a pokusí se s ní dostat nahoru. Přihlásí se redaktor Ned Malone, profesor Summerlee a dobrodruh lord Roxton. Nikdo neví, kde Plošina leží, což dopomůže k tomu, že dokud tam nedorazí, nikdo mu nevěří. Nakonec se dostanou až pod Plošinu, ale je tu jeden problém: Plošina leží 300 metrů nad zemí, je od ní však oddělaná "věž", která by se dala slézt. Mezi "věží" a Plošinou je 15-ti metrová mezera. Challengera nakonec napadne vylézt na "věž", porazit strom, který tam roste a udělat si z něho provizorní most. Když se však všichni čtyři dostanou na Plošinu, objeví se Gomez (bratr muže, kterého lord John zastřelil) a strom shodí. Lord John ho také zastřelí. Naštěstí tu byl i věrný sluha Zamba, který ji obstarával vše potřebné a pomocí lana jim to dopravoval na Plošinu. Výprava zde potkala jak dinosaury (se kterými měl co dělat hlavně Ned) a opolidi (kteří unesli Johna, Summerlea a Challengera), tak i indiány, se kterými pozabíjeli téměř všechny opolidi. Syn náčelníka jim dokonce ukázal cestu ven, která vedla jeskyněmi, a tak se konečně mohli vrátit do Londýna.
V Londýně byla svolána schůze, aby mohl profesor Summerlee podat hlášení o cestě do země Maplea Whitea. Objeví se však dr. Illingworth, který - jako kdysi profesor Summerlee - nevěří ani vyprávění ani fotografiím. Vystoupí tedy profesor Challenger a představí svůj trumf: mládě pterodaktyla. V sále se ozve obdivný šum, pterodaktyl se vyleká a vylétne z okna ven.
O nějaký čas později se objeví ještě jedno tajemství ze země Maplea Whitea - lord John našel blízko pterodaktylího hnízda modrý jít a v něm mnoho diamantů, jejichž cena byla odhadnuta na 200000 liber, tedy 50000 pro každého.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Ztracený světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­