ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Pes baskervillský (4)

Nejslavnější detektiv všech dob na stopě přízraku pronásledujícího rod Baskervillů.
Záhadné úmrtí na venkovském panství uprostřed vřesovišť přijíždí vyřešit slavný Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2009. Z anglického originálu The Hound of the Baskervilles přeložil Josef Pachmayer. K vydání připravila, stylisticky a redakčně upravila Petra Niederlová. Počet stran: 267. ISBN: 978-80-7388-145-0.

TÉMA:

Detektivní případ o monstrózním psu

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nevěřit všemu, co se povídá

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovná čeština

OBSAH:

Sherlock Holmes a doktor Watson otvírají nový případ díky doktoru Jamesu Mortimerovi, jenž přináší zprávu o záhadném úmrtí sira Charlese Baskervilla. Mortimer s sebou také přináší dopis, který traduje pověst rodu Baskervillů, že je rodina stíhána velkým černým psem.

Zanedlouho se objeví vzdálený dědic Henry Baskerville z Ameriky, který přijíždí do Anglie převzít sídlo a majetek do Dartmooru v Devonu, kde právě sir Charles bydlel. Watson je poslán Holmesem s Mortimerem a mladým Baskervillem do známé oblasti blat a vřesovišť, aby zjistil, jaká byla příčina smrti sira Charlese a aby dal na Henryho Baskervilla pozor.

Watson zjišťuje vztahy v Dartmooru velice rychle. Hledaný vrah, jenž se toulá po vřesovištích, je bratrem služebné pana Baskervilla a s jejím manželem ho ukrývají a živí. Sourozenci Stapletonovi, kteří se zdají být milí a velice nápomocní, jsou nakonec odhaleni díky Watsonovi a i díky Holmesovi, který není v Londýně, jak si všichni myslí, ale v Devonu, odkud případ potajmu řeší.

Stapleton je dalším dědicem rodu Baskervillů a má spadeno na majetek, který by mu připadl po úmrtí všech členů rodu. Proto chová velkého černého psa a ukrývá ho ve vřesovištích. Pošle ho na sira Charlese, jenž dostal z šoku infarkt a pošle ho i na Henryho Baskervilla, který je ale zachráněn Holmesem a Watsonem.

Nakonec se dozvídáme, že Stapletonova sestra vůbec nebyla jeho sestrou, nýbrž jeho ženou, která se ho snažila odradit od jeho zlých plánů. Henry se s ní ožení a příběh končí celkem šťastně.

VLASTNÍ NÁZOR:

O příbězích Sherlocka Holmese jsem slyšela už mnohokrát a díky povinné četbě jsem se konečně k jednomu z děl dostala. Příběh byl velice poutavý a čtivý. Nebyly chvíle, kde bych se u knihy nudila nebo zaostávala. Některé pasáže jsem četla se "zatajeným dechem" a těšila se na rozuzlení příběhu. Kniha se mi velice líbila a těším se, až si přečtu další příběhy detektiva z Baker Street.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Pes baskervillský je považován za jeden z nejlepších příběhu Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla. Původně ani neměla být kniha napsána, protože Doyle oznámil, že ho Holmesovy příběhy vyčerpávají a odvádějí od důležité tvorby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 30.04.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillský (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­