ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Pes baskervillský (3)

Nejslavnější Doylův detektivní příběh. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné vřesovištní krajině.
Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zdánlivě vzpírají lidskému chápání, vychází u této nejznámější anglické detektivky z principů gotického románu.

Devonské hrabství v Anglii je sídlem významného rodu Baskervillů. Poutá se k němu strašidelná pověst, že každý člen tohoto rodu zemře hroznou smrtí.
Sir Charles Baskerville má slabé srdce, ale každý večer se jde projít do zahrady. Jednoho dne je nalezen mrtvý a okolo jeho těla se vyskytují obrovské psí stopy. Dr. Mortimer, jenž mrtvolu ohledával, se obrátí na Sherlocka Holmese s prosbou, aby případ vyřešil. Na hrad má přijet poslední dědic rodu Henry Baskerville a samozřejmě je také ohrožen. Po celou dobu je u něj dr. Watson, který ho hlídá a podává Sherlockovi pravidelně zprávy, jak se věci vyvíjí a co se stalo.
Když se jednou večer vrací Watson z města, zahlédne na blatech muže. Vydá se za ním a zjistí, že to je Holmes. Ten mu vypráví, jak se tam celou dobu ukrýval, aby mohl lépe vyhodnotit situaci. Přišel k zajímavému závěru, ale nemá pro to zatím žádné důkazy. Musí použít Henryho jako návnadu.
Jednoho večera jde sir Henry na večeři ke svým sousedům, sourozencům Stampletonovým. Ve skutečnosti to však jsou manželé a žijí zde pod jiným jménem. Sherlock Holmes díky obrazům předků rodu, které visí v hradě, zjistí podobnost mezi panem Stampletonem a jedním z portrétů. Hned je mu jasný motiv. Právě ten večer, kdy má jít sir Henry přes blata sám, čekají Sherlock Holmes a Watson za kameny, aby mohli útočícího psa zastřelit. To se jim povede a hned se vydají zatknout Stampletona. Jeho sestra-manželka jim ukáže tajnou cestu přes bažiny, jíž se nepochybně vydal. Objeví jen botu, což je důkaz, že Stampleton utonul. Sir Henry Baskerville se vydá s dr. Mortimerem na ozdravovací výlet, aby se vzpamatoval ze šoku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 01.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillský (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­