ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)

  • čtvrtý díl série (předchozí: Čaroprávnost; následuje: Magický prazdroj)

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá. Netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, jež má být zavražděna a kterou má právě Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Čaroprávnost, Mort: příběhy ze Zeměplochy. Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2009 (2. vydání). Z anglických originálů Equal Rites, Mort (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Celkový počet stran: 501. ISBN: 978-80-7197-371-3.

PROSTŘEDÍ:

Mnohé části Zeměplochy (převážně Smrťova říše - domov, Sto Lat a Ankh-Morpork)

NÁMĚT:

Jak se z někoho, od něhož bychom nic nečekali, může stát někdo, kdo dokáže pravý opak (takže by se to na první pohled mohlo zdát jako klasické otřepané téma, avšak pravou podstatu člověk pozná až po přečtení knihy, ale to nechci prozrazovat).

DĚJOVÁ LINIE:

Kniha začíná tím, že si Smrť umane, že nutně potřebuje nového učedníka, který by se přiučil jeho řemeslu doprovázet duše na onu cestu do posmrtného života. Když hledá, nalezne vhodného kandidáta v mladém naivním (a v ne zrovna nejlepší tělesné kondici) chlapci, o jehož budoucnost se strachuje i jeho samotný otec Lezek. Ten chlapec se jmenuje Mort.

Mort je již v tom věku, kdy by měl vstoupit do nějakého učení či si najít nějakou tu práci, aby se dokázal sám o sebe postarat a uživit se. Jeho otec nejdříve zkouší zaměstnat svého syna u bratra, ale bohužel nepochodí. Nakonec proto rozhodne, že hoch při svátku Prasečí hlídky v městečku vstoupí do řady mládenců, kteří stejně jako on budou čekat na zaměstnání.

Ačkoliv Mort stojí na náměstí celý den, nikdo si jej nevybere, a proto zůstane zcela sám. Otcovi se ho zželí, a proto se pokusí nějak uchlácholit, ale Mort si tvrdohlavě stojí za svým, že půjdou, až odbije poslední rána na zvonu u městského orloje. Když se tak stane, dostaví se na svém koni sám Smrť osobně.

Tak dojde k tomu, že Mort vstoupí do učení právě ke Smrťovi. Zpočátku se jeho mistr postará o to, aby nevypadal jako hastroš (ačkoliv mu jeho otec předtím koupil šaty v obchodě za rozumné ceny), nechá ho ostříhat, nakrmí v Ankh-Morporku kari a následně dostane do svého domova. Tam se probudí až druhého dne, tudíž se seznámí se Smrťovou adoptovanou dcerou Yssabel a pomocníkem Albertem. Zároveň dostane i první úkol od svého učitele, a to vykydat stáj.

Nejprve je chlapec na vážkách, ale pak poslechne a udělá, co se mu řeklo. Poté se ho Smrť zeptá, zda ví, proč měl právě udělat to, co se mu řeklo. Mort přemýšlí a nakonec řekne, že proto, že byli zavaleni hnojem. Tak se naučí, že má věci vidět tak, jak jsou.

Po této cenné zkušenosti ho vezme mistr do města, aby byl svědkem toho, jak koná při práci. Konkrétně při převzetí duše krále, jenž má být zastřelen šipkou ze samostřílu. Mort zpočátku protestuje a snaží se panovníka zachránit, ale marně.

Po nějaké době si Mort usmyslí, že by chtěl jedno poledne volno. Smrť zpočátku protestuje, ale nakonec svolí, a proto se mladý učeň ocitne v Ankh-Morporku, místě největší kriminality na celé Zeměploše. Zde se ho také pokusí přepadnout tři zloději s úmyslem ho okrást a zabít. Naštěstí ale vyvázne bez zranění i s penězi a setká se s dobráckou rodinou, jež mu za sumu peněz prodá závodního koně, kterým se dopraví do Sta Leta, kam měl rovněž namířeno.

Zde se setká i se Smrtěm, jenž mu sdělí, že je na čase, aby si zkusil jeho práci. Přidělí mu proto sprovodit ze světa tři lidi. První, starou čarodějnici, což se mu příliš nepovede, ale díky její asistenci to nakonec vykoná. U druhého, opata z Chrámu naslouchačů, to také nejde přesně podle jeho představ, ale stejně úkol vyplní. A poslední, princeznu Keli, kde zcela selže, neboť se jí zželí, a proto ji nechá naživu. To má za následek to, že se k ní chovají všichni tak, jako kdyby nežila, byla mrtvá a vůbec ji nikdy neviděli.

Princezna se po tomto zjištění vydá hledat mága, aby jí pomohl. Narazí tak na Dobrořeza, který k ní vstoupí do služby a začne se starat o to, aby všichni princeznu vnímali, leč marně. Dojde proto do takového stádia, že se princezna rozhodne, že musí být korunována.

Mezitím si Smrť užívá svého volna, když za něj odvádí práci právě Mort. Tedy užívá, spíše se snaží. Nejprve rybaří, pak tancuje v Ankh-Morporku v domě Patrícia společně s ostatními hosty hadí tanec a nakonec se pokusí opít, neboť slyšel, že právě tyhle věci mu mají způsobit radost. Nic ale nezabere, a proto se rozhodne, že změní práci, a tak se dostane na místo kuchaře v jedné hospůdce.

Mort navštíví princeznu a zjistí, jak se věci mají. Zároveň se vydere na povrch to, že Zeměplocha už si poradí sama s tím, aby princezna nebyla (za pomoci stříbřité, lidem neviditelné polokoule, jejíž středem je právě ona). S tím proto nastanou zmatky a korunovace se musí patřičně zkrátit, aby se vše stihlo dřív, než princezna "nebude".

Mort, jenž se vrátil s novou informací o pravé totožnosti sloužícího Alberta, uznávané legendy mágů, zpět do domu Smrtě, se rozhodne pátrat v depozitáři společně s Ysabell v Albertově knize života. Je však přerušen samotným sloužícím, který se ho a dokonce i adoptovanou dceru Smrtě pokusí shodit z vysokého knihovnického žebříku a tím se jich i zbavit. Naštěstí marně.

Poté se všichni začnou strachovat o Smrtě, neboť se dlouho neukázal. Přijde také na jeho úředničinu, která musí být vykonána, aby nezanikl samotný svět. Toho se zhostí Ysabell, jež zhruba ví co a jak, protože jí to kdysi její otec naučil.

Pak se vydává Mort zase na cestu, aby vykonával práci, kterou dělal za Smrtě. Během jeho nepřítomnosti získá kupodivu jemu podobné vlastnosti, což se pokusí využít na Albertovi, aby ho donutil k tomu, aby zastavil na kratičký moment čas, aby se mohl postarat o záležitost s princeznou. Ten zpočátku protestuje, ale nakonec zlomen souhlasí, a proto se začne připravovat.
Tak se Albert dostane na půdu Neviditelné univerzity těsně před svou sochu, kterou zničí, protože se mu - podle jeho tvrzení - příliš nepodobala. To vyvolá paniku, načež všichni utečou, jenom ne mladý pomocník knihovníka a knihovník - orangutan. Pak se ukáže, že mladý mág je ve skutečnosti Mrakoplaš (hrdina prvních dvou dílů). Tomu Albert nakáže, aby sem dovedl do půl hodiny nejstarší mágy, aby se připravili na rituál, v němž mají přivolat Smrtě. Sám si pak zajde na pivo do hospody Buben (dříve U Prokopnutého bubnu). Když se vrátí, mágové už na něj čekají. Jejich zjev a návyky ho ale začnou přímo vytáčet, protože za ta léta zdomácněli, zlenivěli, ale hlavně ztratili na vážnosti u lidí. Proto je pořádně seřve a postaví do latě.

Když začnou s rituálem, mlhavá postava, která se začne objevovat, není Smrť, ale Mort, co zrovna - za doprovodu Ysabell - vyřídil poslední duši na seznamu. Ten se nakonec na Neviditelné univerzitě neobjeví, právě díky Ysabell, a na jeho místě stane skutečný Smrť - v zástěře a malým koťátkem v náruči.

Mezitím se koná obřad princezny Keli, při němž má být obětován slon, jak to Dobrořez kvůli slepotě hlavního kněze navrhl. To se ale vymkne kontrole, protože opilého slona omylem bodne obětním nožem do nosu, čímž ho nejen probudí, ale také pořádně rozzuří, tudíž zničí oltář, těžkou bránu a uteče z obřadu pryč. Do toho se připlete vévoda, Kelin strýc, jenž zavraždil předtím jejího otce za pomoci najatého střelce se samostřílem a pokusil se i o její vraždu, když zasáhl proti najatému vrahovi Mort a zvrátil tak tok času. Ten si umane, že za pomoci kušičníku přinutí Keli k tomu, aby konečně zemřela a lidé si tak mysleli, že se stala tragickou obětí slona, který ji rozmačkal.

Do toho všeho přilétává na Truhlíkovi - Smrťově koni - Mort s Ysabell, aby se vévodovi postavili. Mort tasí zbraň a vévoda tu svou, aby zahájili souboj mečů, ale než k němu vůbec dojde, dostane Kelin strýc ránu zezadu do hlavy od Dobrořeze.

Pak Dobrožez korunuje Keli dřív, než se kruh úplně semkne kolem Keli. Poté ji popadne a společně s ostatními naskočí na Truhlíka, na němž odjedou - kupodivu - z místa pryč do Smrťova domova.

Zpočátku se zdá, že zde nikdo není, ale když vejdou dovnitř, zaklapnou se za nimi dveře a oni spadnou do pasti, kde na ně již číhá Smrť a Albert. Ysabell se zde dozná k tomu, že Morta miluje a Mort vyzve Smrtě na souboj, aby bojoval o Dobrořeze a princeznu Keli.
Přitom učiní spoušť, v níž zničí mnohé přesýpací hodiny duší, které ihned na to zemřou. Nakonec vyhraje Mort, avšak ušetří Smrtě, a proto se ho Smrť pokusí zabít. Díky ale pouhopouhé jedné větě, kterou Mort pronese, tak neučiní.

Pak Smrť změní realitu. Princezna Keli se stane královnou a prakticky převezme to, co se mělo stát jejímu strýci na sebe, Dobrořez zůstane v její službě, Mort si vezme Ysabell a na jejich svatbu se dostaví dokonce i její adoptivní otec.

POSTAVY:

Mort - celým jménem Mortimer; je benjamínkem farmáře Lezka, jenž s ním má trápení, protože nejenže vypadá tak, že je zázrak, že vůbec chodí, ale navíc umí číst, což považuje za něco pro lidi odpudivého; je to Smrťův učeň a posléze i pomocník, bláznivě zamilovaný hoch do princezny Keli a posléze i manžel Ysabell; mladý, vysoký, se zrzavou kudrnatou kšticí, pihami a akné; vychrtlý, bledý, věčně zadumaný a málokdy na sobě dává znát radost; chytrý, ukvapený, zaujatý vůči práci Smrtě, odvážný, zamyšlený, rozhodný
Ysabell - je adoptivní dcerou Smrtě, kamarádkou a později i manželkou Morta; mladá dívka, která vzhledem vypadá na šestnáct, avšak její skutečný věk je třicet pět let; má stříbrné vlnité vlasy a oči téže barvy (které podle Morta připomínají rozkvedlaná vejce, jaká dělá Albert) a mírně otylou postavu; přátelská, dobrotivá, lehce nasupená (pokud ji člověk nezná blíže); může se zdát být panovačná, avšak ve skutečnosti se jen ráda vychloubá, aby nějak zaujala lidi, neboť chce, aby zůstali, protože se cítí být osamělá
Smrť - adoptivní otec Ysabell; milý, přátelský, má rád kočky a vaření, věčně přemýšlí a snaží se být, co nejlidštější; ačkoliv by se mohlo zdát, že je zlý, není to pravda; ve skutečnosti jen dělá svou práci, kterou musí dělat, aby země nebyla přelidněná; přesto ho lidé nenávidí, ačkoliv by se s nimi rád spřátelil a dostal od nich nějakou tu pozvánku; Smrť vypadá stejně, jak bychom to mohli čekat (má podstatu kostlivce)
Albert - kdysi slavná legenda, mág, zakladatel Neviditelné univerzity, dnes již sluha Smrtě, pro něhož pracuje jen proto, aby neumřel, protože mu do konce života zbývá jen něco málo přes devadesát dní; chytrý, vystrašený, starý, s kapkou u nosu; umí docela dobře vařit, třebaže nikdo doposud neochutnal jeho kaši
Dobrořez - dvacetiletý mág ve službách princezny Keli; nepořádný, roztřesený, nervózní, věčně hladový, chtivý, opatrný; v mnohém může připomínat Mrakoplaše (hrdinu prvních dvou dílů), avšak na rozdíl od něj není mrzutý
princezna Keli - panovačná (jak se dá očekávat od královské krve), pyšná, nafintěná, často rozzlobená, krásná, rázná, odhodlaná; v mnohém se může podobat Bethan (postavě z druhého dílu Úžasné Zeměplochy)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Co se může stát, pokud se něco vážného zatají a nepodniknou se kroky, aby se daná věc vyřešila.

MOTIVY:

Přátelství, láska, magie, Smrť, smrt, princezna, království, Mort, Zeměplocha

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože vyvrátila moji počáteční nedůvěru vůči jejímu tématu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.03.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­