ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 14 (předchozí: Malí bohové; následuje: Muži ve zbrani)

Ve fantastickém příběhu o malém půvabném královstvíčku Lancre se opět setkáváme se třemi čarodějnicemi.
Zemička má svého krále, ale fakticky tu vládnou tři čarodějky. V Lancre se nachází magické místo, jež může sloužit k prolínání vesmírů i jako brána pro vstup bytostí z jiných světů. Tudy se sem dostanou elfové, kteří představují vědomí chladu a lhostejno.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1996 (1. vydání). Z anglického originálu Lords and Ladies (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 399. ISBN: 80-7197-103-0.

PROSTŘEDÍ:

Malé královstvíčko Lancre

NÁMĚT:

Nám dobře známá trojice čarodějek (Magráta, Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová) se snaží zachránit království před vnikem zlých elfů, kteří se ho snaží zmocnit, aby mohli vše živé zotročit a dívat se, jak to pomalu v agonii umírá.

DĚJOVÁ LINIE:

Kniha je druhým dílem z dvoudílného celistvého příběhu, který navazuje tam, kde ten první skončil.

Čarodějky se vrací domů z dlouhého pobytu v zahraničí, avšak čeká je šok, protože zjistí, že veškeré rostlinky začnou zničehonic uvadat a v obilí se začnou objevovat kruhy. Stařenka Oggová to zjistí doma, když jí chce Žužlík, její vnuk, ukázat vyklíčená semínka, která pěstoval pro ni, až se vrátí, avšak uvadnou. Bábi to zjistí u sebe doma v zahradě. A Magráta na zámku, kde mimo jiné zjistí, že se prý bude ženit s králem Verencem. Jelikož je zmoklá slepice a do sňatku se jí chce, nic nenamítne a podřídí se mu.

Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová začnou pátrat, co za tím vězí, avšak mladou Magrátu z toho vyšoupnou (vlastně jenom Bábi, protože si myslí, že celou záležitost s Tanečníky - jakýmsi stonehenge - a elfy by špatně pochopila a vyložila si to úplně jinak). Podaří se jim zjistit, že mladá Diamanda a ostatní dívky tancují okolo Tanečníků, čímž dávají sílu zlým elfům, a proto se rozhodne zasáhnout a zaskočit za Diamandu.
To vyvrcholí v to, že s ní utká v pravé poledne na náměstí v čarodějnickém souboji. Není to ale žádné kouzlení a vrhání ohnivých koulí po sobě, avšak obyčejné zírání na slunce s tím, že ten, kdo dá zrak první jinam, prohrál.
Bábi už má na krajíčku, když tu přispěchá na pomoc Magráta a za pomoci lsti v podobě bonbónů využije malé dítě k tomu, aby se do celého toho souboje vložilo tak, že bude předstírat úraz. Bábi odvrátí sice zrak první, ale jelikož se vrhne k dítěti, aby mu pomohla, mají ji všichni za vítěze a Diamandu za poraženou.
To Diamandu rozzuří, a proto jde opět k Tanečníkům. Bábi to však očekává, a tak si tam na ni počká. Netuší ovšem, že mladá dívka bude tak arogantně hloupá a skočí dovnitř, do říše elfů. Aby bylo jasno, Tanečníci jsou jakýmsi teleportem mezi touto a elfí říší, jímž elfové bohužel nemůžou projít, protože je vyroben ze železa, kterého se bojí a nenávidí jej. Je to totiž jejich jediná slabina.

V říši elfů se setká Diamanda a Bábi Zlopočasná s elfí královnou, která se rozhodne, že je nechá dlouhou mučivou smrtí zabít (tak jak to mají elfové rádi). Bábi ale ve vhodnou chvíli zareaguje a dá se s dívkou na útěk.
Diamanda je však zasažena šípem, a proto je označkována. Dvojici se podaří utéci, ale strhnou s sebou elfa, jenž pronikne do říše díky tomu, že se jich přidrží. Uvězní ho tedy na hradě, avšak Magrátě nic neřeknou, protože by si to mohla vyložit úplně jinak.

Diamanda leží na hradě v kómatu a Bábi nařídí, aby se k ní přiložilo železo, aby ji ochránilo. Nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo cokoliv již stát, když dívky netancují u Tanečníků a nikdo tam tak už nechodí.
Jenže Jeník Ogg a zbytek Tanečníků Morissonova tance mají nacvičit představení pro královu svatbu, a jelikož chtějí mít na vše klid, vydají se právě k Tanečníkům. Tady se opijí tak, že si nevšimnou, že elfové na ně sešlou kouzlo, které se projeví později.

Mezitím v Ankh-Morporku arcikancléř Výsměšek plánuje, kdo pojede s ním do království na svatbu, jelikož dostali pozvánky. Nikomu se moc nechce, a proto rozhodne, že to bude Ctibum Rozšafín, Knihovník a Kvestor.
Ačkoliv nemají dostatek peněz pro všechny pasažéry, Ctibum vymyslí fígl v té podobě, že se za domácí zvířata přece neplatí, a proto jede Knihovník zdarma. Cestou je pak přepadnou lupiči, ale ti se po setkání s Knihovníkem a mágy cítí přímo vyděšeni, a tak jim dají svoje peníze a koně.
Tím ale patálie s cestou nekončí, neboť mají ještě jeden karambol, a to s trollem hlídající hranici na mostě. To ale vyřeší tak, že ho Knihovník po nešťastně proneseném slově "opice" shodí do vody.

Na divadelním vystoupení se setká Bábi s Výsměškem, svou láskou z dětství, a rázem tak mezi nimi vzplanou dávno zapomenuté city. Výsměšek je teleportuje daleko pryč až k mostu, aby měli soukromí, stane se proto, že po cestě padnou do léčky elfů, kteří je obklíčí. Ti se sem dostali za pomocí onoho kouzla, jež spočívalo v tom, že divadelníci-tanečníci odehrají představení, což také udělají. Na Bábinu žádost se pak Výsměšek teleportuje do bezpečí.

Na hradě mezitím propukne také pěkný poprask, avšak díky šťastné náhodě si Magráta povšimne gobelínu Krokuše, který ji inspiruje natolik, že když najde zbrojírnu, obleče si její výzbroj a dá se rázem do boje s elfími tyrany, co se mezitím objevili na hradě. Pak se vydá zachránit Verence, aby se mohla uskutečnit svatba, jak o tom kdysi slyšela v jedné legendě, jež měla obdobný spád.

Stařenka Oggové se zase naopak nevyvedlo příliš rande s Casanovlezem, neboť jim do luxusního podniku vtrhli elfové a všechno jídlo ukradli nebo zničili. Stařenka usoudí, že o tom musí někoho spravit, a proto zajde k místu zvanému "Dlouhý muž", aby zde vnikla tajnou chodbou do podzemí a řekla o počínání Elfí královny jejímu manželovi, neboť ví, že ji zastaví. Potom Stařenka zlynčuje dav lidí a donutí ho, aby se vypravil proti elfům a dal jim co proto.

Mezitím dorazí Magráta až k elfí královně. Tam spatří Bábi Zlopočasnou. Bábi Zlopočasná dobře ví, že Magráta nemá proti královně moc velkou šanci, a tak použije to nejmocnější kouzlo, které se sama naučila díky svojí iniciativě a použije hromadnou výměnu, při níž ovládne všechny včely v království a poštve je na elfy.

Pak zasáhne Magráta a dá královně co proto, avšak nezabije ji, protože se objeví její manžel; nechá ji tedy jen odtáhnout nazpět do své říše.

Příběh pak šťastně končí svatbou a pár bezvýznamnými událostmi po ní.

POSTAVY:

Vzoromil Výsměšek - arcikancléř, který je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; pravý opak běžného mága, který si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá; on je naopak statný, svěží a zdravý; trochu konzervativní, a proto všechny novoty snáší velice těžce, obzvlášť když jsou za nimi mágové
Kvestor - kvestor Neviditelné univerzity; často vynervovaný, naštvaný, rozrušený, zmatený, tajnůstkářský; dělá věčně poskoka arcikancléři, ačkoliv z toho nemá moc velkou radost; jelikož ho dohnal Výsměšek k šílenství (doslova), musí brát pilulky ze sušených žab, aby se nervově nezhroutil; jeho výroky často postrádají jakýkoliv smysl
Ctibum Rozšafín - moudrý mladý mág, jenž je jeden z mála, který rozumí vědě a vše si chce logicky odůvodnit, aby tomu mohl prakticky kdokoliv porozumět, čímž se vymyká běžnému chování normálních mágů, kteří se drží zažitých konzervativních tvrzení, jež jsou často nepravdivá a tím pádem mylná; zvídavý, chytrý, rozumný a uvažuje logicky a analyticky
Knihovník - orangutan-knihovník, který kdysi býval mágem; rozumný, chytrý, sečtělý, šikovný, statečný, nadlidsky silný a věčně nepochopený; miluje knížky jako svoje vlastní děti, stejně tak buráky a pivo, neboť často chodí do hospody U Prokopnutého bubnu; nesnáší, když mu říkají lidé "opice" a často proto kvůli tomu mnohým jednu ze vzteku ubalí
Bábi Zlopočasná - celým jménem Esmeralda Zlopočasná; čarodějnice, která žije v Kyselé Prdeli; rozumná, hádavá, trochu prudká, vychytralá
Stařenka Oggová - celým jménem Gyta Oggová; nejstarší (alespoň co se týče fyzické schránky) členkou trojice čarodějek z království Lancre; milá, usměvavá, často zpívá pijácké písně, když je opilá, nerozumná, veselá, přátelská, dychtící po alkoholu a někdy i dobrém jídle
Magráta Česneková - čarodějka, která žije stejně jako Bábi Zlopočasná v království Lancre v oblasti Beraní hlavy; vyučila ji Dobračka Sejkonopná, čarodějka výzkumnice, která jí zanechala spoustu knih, díky nimž získala Magráta nespočet znalostí (někdy i nesmyslných), jež lezou dvěma zbývajícím čarodějkám občas na nervy; zakládá si mnohdy na moderních věcech, ačkoliv její kolegyně je pokládají za nesmyslné; přes to všechno právě ona stmelila trojici dohromady; hodná, přátelská, milá, poměrně pěkná (na čarodějnici), zastánkyně zvířat a zdravé stravy
Jeník Ogg - nejmladší syn Stařenky Oggové a také jeden z mála sloužících na hradě, který zastává funkce především strážného (o těch dalších funkcích, při nichž musí vykonávat ty nejnechutnější povinnosti na hradě, raději nemluvě); milý, přátelský, slušně vychovaný, se smyslem pro povinnost a loajalitu králi; často nervózní
Jásoň Ogg - syn Stařenky Oggové a také jeden z nejlepších kovářů vůbec (nejlepší kovář v Lancre, protože v Lancre žádný jiný kovář není); milý, přátelský a neublížil by ani mouše; natolik zkušený ve svém řemesle, že dokáže okovat i mravence, aniž by mu ublížil
Verence II. - nemanželský syn královského páru a tím pádem i bratr Tomjana; veselý, rozumný, chytrý, důmyslný, věrný a v neposlední řadě docela nesmělý, ačkoliv se to snaží maskovat tím, že je zaneprázdněn kralováním a tím, že toho má až nad hlavu; miluje čarodějku Magrátu
Elfí královna - zlá, přísná, nemilosrdná, krutá a má touhu zotročit si království Lancre, aby mu mohla vládnout a tyranizovat ho pro potěchu svoji i ostatních elfů; netrpělivá, čímž se liší od svého manžela
Casanovlez - jeden z největších milovníků na Zeměploše a také druhý nejlepší lhář ze všech (což je pravděpodobně lež, ale to se člověk nedozví); dvoří se Stařence Oggové; galantní, ušlechtilý, milý, laskavý a v jistém slova smyslu svůdný

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou je parodovat ve stylu Terryho Pratchetta Shakespearovu hru Sen noci svatojánské.

MOTIVY:

Elfové, dámy a pánové, Lancre, čarodějky, magie, železo, Sen noci svatojánské

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka byla vtipně napsaná, ačkoliv oproti předchozím příběhům s čarodějkami byl její humor poněkud chudší.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­