ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Nespavost

V této knize autor popisuje příběh Ralfa Robertse po smrti jeho manželky Carolin. Ovdovělý Ralph začíná trpět nespavostí. Nejprve si myslí, že za jeho nespavost může jeho stáří, později ovšem zjišťuje, že se zapletl do věci, která se netýká jenom jeho, ale celého městečka, ve kterém žije. Po problémech s jeho sousedem začíná vidět všude kolem sebe barevné aury. Když začíná pochybovat o svém duševním zdraví, ukáže se, že není jediný, který spí denně 2 hodiny a vidí aury. Tyto problémy má také jeho přítelkyně Lais.
Potká dva muže, kterým říká holohlaví doktůrci, kteří mu někdy pomáhají. Ale nejsou zrovna kladnými postavami, jak Ralf později zjišťuje. Některé důležité věci mu zatajují a dělají z něho figurku, se kterou šoupou po šachovnici. Zamotá se do problémů a už nemůže ven. Potká třetího holohlavého doktůrka, který mu ovšem nepomáhá, ale naopak je proti němu. Podporuje Ralfova souseda v ďábelském plánu. Chystá shodit bombu na kulturní dům, ve kterém se koná přednáška předsedkyně "Práva na volbu", slavné feministky. Ralfův soused Edd Dnephant, odpůrce "Práva na volbu", hodlá zabít 2000 lidí jenom kvůli předsedkyni. Ale díky Ralfovi se mu to nepodaří.
Poté se Ralf a Lais vezmou a oba zapomenou na celou záležitost a žijí úplně normálním životem. Jenomže po několika letech začíná Ralf znova trpět nespavostí a znova vidí aury. A nejen to. Navíc ho začíná pálit jizva, kterou mu udělal jeden z doktůrků, aby Ralf nezapomněl na to, že může zachránit dceru své sousedky, bývalé manželky Edda Dnephanta. Jednoho dne "odejde" na jinou úroveň vidění aur. Sestoupí na normální úroveň až tehdy, když se na malou Natálii řítí auto. Odhodí ji na kraj silnice a sám se nechá srazit. Jí se nic nestane, ale Ralf umírá v obětí své ženy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: dajuskaaa, 21.12.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Nespavost

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­