ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Čaroděj a sklo (Temná věž)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Wizard And Glass, vydaného nakladatelstvím Penguin Group, New York 1997, přeložila Linda Bartošková, vydalo nakladatelství BETA-Dobrovský, Praha 2001, vydání první.

SOUČASNÉ POSTAVY:

Roland Deschain, Susannah Deanová, Eddie Dean, Blaine Mono, Jake Chambers, brumlák Ochu, Marten Širokoplášť = Flagg, Tikyták

ROLANDOVO VYPRÁVĚNÍ:

Roland (Will Dearborn), Cuthbert Allgood (Arthur Heath), Alain Johns (Richard Stockworth), Susan Delgadová, Rhea Dubativová z vrchu Cöos, Eldred Jonas, Sheemie, Kordélie Delgadová, Hart Thorin (starosta Hambry), Herk Avery (šerif), Kimb Rimer (kancléř), Coral Thorinová (sestra starosty), Olive Thorinová (žena starosty), John Farson (Dobrý muž), Walter (muž v černém), Gabrielle a Steven Deschainovy (Rolandovy rodiče)

DĚJ:

Čaroděj a sklo přímo navazuje na Pustiny. V hádankářské soutěži hrají hlavní roli Roland (hádanky z Gileadu) a Jake (hádanky z knihy). Eddie se pokusí také položit hádanku. Blaine (s námahou) odpoví, ale řekne, že jeho hádanky jsou hloupé (Který vůz nic neuveze? - Velký vůz).
Když se přiblíží k Topece, ale Blaine stále bez obtíží odpovídá na Rolandovy a Jakeovy hádanky, Eddie dostane nápad - jediná odpověď, se kterou měl Blaine problémy, byla na jeho hádanku. Byla sice hloupá, ale stále to byla hádanka. Začne mu tedy dávat jednu "hloupou" hádanku za druhou, až se Blaine úplně "spálí". Navíc právě dorazili do Topeky. Město je však úplně prázdné (díky novinám se dozví, že tu řádil mor). Jediné, co je tu ještě slyšet, je zvuk řidiny, což je něco jako velmi hustá mlha vydávající zvuk havajky a v jejímž okolí se prolínají doby.
Cestou vlakem se ztratili ze stezky Paprsku, a tak se vydají pěšky po dálnici (Kansaská dálnice), která je z obou stran obklopena řidinou, která Rolandovi připomíná minulost. Celé jejich ka-tet se usadí do kruhu a Roland, aby si ulehčil, začne vyprávět o době, kdy mu bylo 14 let, nachytal matku a čaroděje spolu a podstoupil zkoušku dospělosti, při které porazil svého učitele Corta. Otec se začne o Rolanda strachovat a raději ho společně s přáteli Cuthbertem a Alainem pošle do Vnějšího oblouku, do Panství Mejis, města Hambry. Byli tam vysláni pod záštitou počítání dobytka a dalších věcí, které by mohly pomoci při boji Společenství proti Johnu Farsonovi, chráněni novými jmény.
Po příjezdu na dohled k městu se skupinka utáboří a Roland se jede projet. Cestou narazí na Susan Delgadovou, která se vrací od čarodějnice Rhey, která jí dala potvrzení o panenství pro starostu Thorina, se kterým se má Susan po Sklizňovém dni (za několik měsíců) vyspat a počít dítě. Čarodějnice má u sebe podivnou růžovou, skleněnou kouli, která ji začíná pomalu vyčerpávat (vidí s ní všechny zlé věci a někdy i pokroucenou budoucnost).
Susan a Roland se do sebe okamžitě zamilují. Druhý den se Roland, Bert a Alain vydají do města k šerifovi Averymu. Prokáží se svými dokumenty a jsou pozváni k starostovi na večeři, kde Roland znovu potká Susan, ale vmete jí do tváře, že se má stát starostovou "klisničkou".
Všichni je v městě až podivně vřele uvítali a ubytovali je ve starém, dříve vypáleném a nově zařízeném statku, Závoře K.
Roland a Susan se znovu usmíří a Susan počne dítě s Rolandem. Susanina teta však začne něco tušit, a jak plynou měsíce, začíná si být jistější.
Rolandovým přátelům se Rolandova láska k Susan také nelíbí. Hlavně Bert je na Rolanda rozzuřený. Chlapci si znepřátelili tři Velké lovce rakví, z nichž jeden je bývalý pistolník. Navíc zjistí, že v Mejisu je mnohem víc koní a dobytka, než je obvyklé. Roland však stále vyčkává s hlášením pro otce. Díky Susan se dostane do Citga, starého naftového pole. Některé těžební věže stále pracují, ale místní se tomuto místu vyhýbají. Nedaleko od Citga objeví mnoho velkých nádrží naplněných naftou. Roland si správně domyslí, že místní se spikli proti Společenství a koně, voli a hlavně nafta jsou určeny Farsonovým lidem. I přesto, že jsou opatrní a nikomu kromě Susan (která se stala spolu s hospodským poslíčkem Sheemeiem součástí jednoho ka-tet) o svých závěrech neřeknou, Eldred Jonas si to dokáže domyslet a vloupe se k nim do Závory K. Když vidí, že se tím moc nevzrušili, rozhodne se Jonas, že jejich jmény (těsně před Sklizňovým dnem) zabije starostu Thorina a kancléře Rimera. Bert, Alain a Roland jsou zatčeni. Susan a Sheemie je osvobodí a chtějí spolu utéct. Nejdříve odjedou do Citga, kde vyhodí do vzduchu všechny dosud funkční těžební věže. Pronásledují je však lidé z města vedeni Jonasem a Rheou se Sklem, a tak nechávají Susan a Sheemieho v jednom domku uprostřed Špatné trávy a chlapci si jedou počíhat na pronásledovatele. Ti však narazí na domek a Susan odvedou zpět do města se Sheemiem v zádech.
Sheemie s Olivií Thorinovou Susan osvobodí. Na útěku jsou však Olivie a Susan chyceny, Olivie zabita a Susan odvedena zpět do města, kde je nakonec zaživa upálena pod dohledem Rhey (již beze Skla - to jí vzal Eldred) a teta Kordélie.
Chlapci mezitím napadnou a zabijí své pronásledovatele i s Eldredem, a tak se Sklo dostává do rukou Rolanda, který se do něj později podívá a uvidí smrt Susan a Temnou věž (viz úryvek). Zatím ale jěště musí odpálit naplněné cisterny s nyftou a její strážce odvedou do chřtánu řidiny, která je pozře a už nikdy nepustí. Roland, Alain a Bert vyváznou téměř bez zranění (prohru Společenství jen o několik měsíců oddálili). Roland se dostane do Skla (Rhea a Eldred zůstali pouze pozorovateli) a je jí unesen k Věži. Bert a Alain mu Sklo seberou a Roland upadne do bezvědomí. Spolu se vydají domů do Gileadu, kde se k nim připojí Sheemie.
Roland prozatím ukončil své vyprávění a vydal se s Eddiem, Suze a Jakeem k "Zelenému paláci", který je na dohled. Těsně před palácem naleznou všichni červené boty (i pro Ocha). Jakeovi, Suze a Eddiiemu velmi připomněly pohádku "Čaroděj ze země Oz" a v duchu pohádky bylo i to, co se stalo poté. Díky sklapnutí bot se dostanou do paláce (přes bránu, která přestavuje Strážce a Temnou věž), kde se setkají s Martenem a Tikytákem. Tikyták je zabit, ale Marten s sebou přinese růžovou Čarodějovu duhu (Sklo) a pak zmizí. Roland musí odvyprávět další část minulosti. Vezme však raději Sklo a ukáže jim minulost ve Skle - Roland, poté co se vrátil do Gileadu, předal Sklo otci a chtěl se jít usmířit s matkou, které předtím zabránil zabít svého manžela. Roland vejde do místnosti a na stole stojí Sklo. V tom vejde do místnosti jeho matka. Koule (spolu s Rheou) jí v Rolandově mysli promění v čarodějnici Rheu. Roland okamžitě tasí pistole a matku zabije.
Po tom, co se Eddie, Suze, Jake a Ochu toto vše dozví, ocitnou se venku z paláce opět na stezce Paprsku a vydávají se vstříc dalším dnům, stále blíže k Temné věži.

CITÁT Z KNIHY (Pistolník ve Skle):

"Pistolníku, toto je Hromová tišina."
"Hromová tišina," říká.
"Zde jsou ti, kdo nedýchají; bílé obličeje."
"Kdo nedýchají. Bílé obličeje."
Ano. Ví to, nějak to ví. Toto je místo zabitých vojáků, rozštípnutého kormidla, zrezivělé halapartny. Odtud přicházejí ti bledí válečníci. Toto je Hromová tišina, kde hodiny běží pozpátku a hroby vyvrhávají své mrtvé.
Vpředu stojí strom podobný pokroucené, sevřené ruce. Na nejvyšší větev byl naražen brumlák. Měl by být mrtvý, ale když růžová bouře unáší Rolanda kolem, zvedne brumlák hlavu a podívá se na něj s nevýslovnou bolestí a únavou: "Ochu!" zakřičí a potom je také pryč a nikdo si na něj nevzpomene mnoho let.
"Pohlédni vpřed, Rolande - uvidíš svůj osud."
A najednou ten hlas poznává - je to hlas Želvy.
Podívá se a vidí oslnivou modrozlatou září, která proniká špinavou temnotu Hromové tišiny. Sotva si jí stačí všimnout, když vylétne z temnoty do světa, jako kdyby se vylíhl z vejce, podobný tvoru, který se konečně narodil.
"Světlo! Budiž světlo!"
křičí hlas Želvy a Roland si musí zakrýt rukama oči a dívat se mezi prsty, aby neoslepl. Pod ním je pole plné krve - aspoň si to v té chvíli myslí, jako čtrnáctiletý chlapec, který v ten den poprvé doopravdy zabíjel. Toto je krev, která vytekla z Hromové tišiny a hrozí, že zatopí naši stranu světa, pomyslí si, a bude trvat dlouhé roky, než konečně znovu objeví čas, který strávil v kouli, a spojí si tuto vzpomínku s Eddieho snem a poví svým compadres, usazeným kolem něj na odstavném pruhu dálnice na konci noci, že se mýlil, že ho ošálila ta zář, která tak svítila a tak prudce útočila na stíny Hromové tišiny. "Nebyla to krev, ale růže," povídá Eddiemu, Susannah a Jakeovi.
"Pistolníku, podívej se - podívej se tam."
Ano, je tam, zaprášený šedočerný sloup tyčící se na obzoru: Temná věž, místo, kde se spojují všechny Paprsky, všechny dráhy síly. V oknech, které stoupají spirálovitě vzhůru, vidí blikat elektricky modrý oheň a slyší odtud vycházet křik všech, kdo jsou uvnitř uvězněni. Cítí sílu, která z toho místa vychází, a zároveň jeho špatnost. Cítí, jak se z něho odvíjí nit chyb a ta se táhne přes všechno a změkčuje přehrady mezi světy, cítí, jak jeho skrytá moc špatnosti roste, i když nemoc oslabuje jeho opravdovost a soudržnost, stejně jako u těla zasaženého rakovinou. Tato trčící paže z tmavě šedého kamene je největším tajemstvím na světě a poslední strašlivou hádankou.
Je to Věž, Temná věž tyčící se k nebi, a Roland, který k ní uhání tou růžovou bouří, si pomyslí: Vstoupím do tebe, já a moji přátelé, jestli je to vůle ka. Vstoupíme do tebe a utkáme se s tou špatností, která v tobě je. Možná to bude trvat ještě roky, ale přísahám u ptáka a medvěda a zajíce a ryby, u všeho, co miluji, že -
Ale nebe se teď plní řasnatými mračny. která se ženou z Hromové tišiny, a svět začíná tmavnout. Modré světlo ze stoupajících oken Věže svítí jako šílené oči a Roland slyší křičet a naříkat tisíce hlasů.
"Zabiješ všechno a všechny, které miluješ,"
říká hlas Želvy a je to nyní krutý hlas, krutý a tvrdý.
"a přesto ti Věž zůstane odepřena."
Pistolník se nadechne, co mu jen plíce dovolí, a sebere veškerou sílu. Když zakřičí v odpověď Želvě, křičí za všechny generace své krve : "NE! NEVYDRŽÍ! AŽ SEM PŘIJDU VE SVÉM TĚLE, NEVYDRŽÍ! PŘÍSAHÁM U OTCOVA JMÉNA, NEVYDRŽÍ!"
"Pak zemři,"
říká hlas a Roland je vržen na šedočernou kamennou zeď Věže, aby se tam rozmáčkl jako brouk na kameni. Ale než se to stane -

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Čaroděj a sklo (Temná věž)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­