ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Pistolník (Temná věž)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu The Gunslinger, vydaného nakladatelstvím Penguin Group, New York 1982, přeložila Linda Bartošková, ve spolupráci vydala nakladatelství Beta-Dobrovský a Ševčík, Praha-Plzeň 1999, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Roland z Gileadu - pistolník, muž v černém (oblíbenec Věže; Walter - pomocník Martena), John Chambers - Jake

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Allie, Brown (poušť), Maerlyn (nadřízený muže v černém), Zvíře (držitel Věže)

POSTAVY Z MINULOSTI:

David (sokol), přátelé Cuthbert a Jamie, Cort (učitel), Marten (čaroděj, zabil Rolandova otce)

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Svět obludně daleko v budoucnosti, svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně, budící zdání, že je peklem.

DĚJ:

Roland pronásleduje pouští muže v černém. Je unavený, když dorazí po staré a zasypané dostavníkové cestě k chatrnému obydlí. Přivítá ho Brown a jeho krkavec Zoltán. Dají mu najíst a pistolník k večeru vypráví, jak se tam dostal - pronásledoval muže v černém až se dostali do městečka Tull. Tam poznal pěknou barmanku Allii a trochu se do ní zamiloval. Tuší však, že na něj muž v černém nachystal past. A taky že ano - posedl zdejší farářku démonem a ta nakazila i ostatní. Roland je však posledním žijícím pravým pistolníkem. Když se na něj všichni vrhnou, do jednoho je postřílí, i s Allií. Vydává se dál po stopách muže v černém do pouště, a tak se dostal až sem.
Druhý den se vypraví dál. Po nějaké době mu dochází voda, a v tom se znovu objevuje polorozpadlý domek, u kterého sedí postava. Roland se tam rozběhne, ale ta postava je jen malého chlapce Jakea. Roland omdlí vysílením. Probere se ve stodole ošetřován chlapcem. Jake neví, jak se sem dostal, ale povolí Rolandovi, aby mu nahlédl do podvědomí.
Roland spatří chlapce, který jde do školy ve světě jako je ten náš. Pak se objeví muž v černém a chlapce v tom okamžiku přejede auto a umírá. Probouzí se však uprostřed pouště v opuštěném domku.
Rolandovi se Jakea zželí a vezme ho s sebou do hor.
Když se dostanou pod hory, objeví oázu a tajemný oltář sukuba. Roland s ní(m) rozmlouvá o budoucnosti (viz. úryvek).
Roland se i přesto vydává s Jakeem dál. Jake se mu zalíbil.
Dostanou se až nahoru. Během nocí vypráví Roland Jakeovi o minulosti - je posledním svého druhu. Už ve čtrnácti se stal mužem pod vedením učitele Corta. Jeho matka totiž spala s čarodějem Martenem, který se později uchýlil i k vraždě Rolandova otce. Začíná revoluce a hrad, kde Roland bydlel se stává ruinou. Svět se hnul (jak často říká Roland).
Na vrcholu hor se jim podařilo dohonit muže v černém. Ten Rolandovi řekl, že se sejdou na druhé straně, ale jen on a Roland. Nato mizí v jeskyních. Roland s Jakeem se tam vydávají také. S velkými problémy se dostanou po kolejích až nakonec. Koleje však nevydrží a Jake padá z obrovského srázu dolů. Objevuje se muž v černém a odvádí Rolanda na druhou stranu. Roland ho nemůže zabít... Požádá ho tedy, aby mu řekl všechno, co ví, o Temné věži. Muž mu vyloží karty a řekne mu, že musí na západ k oceánu, tam proběhne výběr tří. Muž luskne prsty a noc, která byla po celý jejich hovor, se změnila v den. Z muže v černém zbyla jen kostra. Svět zestárl o 10 let a Roland se vydal k oceánu, u kterého nyní čeká na výběr.

POZNÁMKA:

Psaní této knihy trvalo S.Kingovi víc než 12 let.
Začalo to posledního jarního semestru na vysoké škole. King pracoval v knihovně, když tam přišly balíky barevného papíru, podle Kinga kouzelného. Modrý si vzala Kingova budoucí žena Tabitha Spruceová (napsala na něm román "Malý svět"); žlutý papír si vzal David Lyons (z toho se stal dobrý básníř) a zelený si nechal King. V březnu 1970 na něj píše první dvě kapitoly Pistolníka. Pak následuje dlouhá pauza. Ke knize se vrací, když mu jde špatně psaní "Prokletí Salemu" (Orákulum a Hory). Smutný konec Jakea píše poté, co viděl jiného chlapce, Dannyho Torrance, jak uniká z jiného zlého místa v "Osvícení". Poslední kapitolu "Pistolník a muž v černém" napsal před rokem a půl (od vydání knihy).

ÚRYVEK (Pistolník vs. sukubus):

Tři. To je číslo tvého osudu.
Tři?
Ano, tři je tajemství. Trojka stojí v srdci mantry.
Kteří tři?
'Vidím jen část, a proto je zrcadlo věštby zakaleno.'
Pověz mi, co můžeš.
První je mladý, tmavovlasý. Ocitl se na pokraji loupeže a vraždy. Nakazil ho démon. Jméno toho démona je HEROIN.
Co je to za démona? Neznám ho, ani z dětských pohádek.
'Vidím jen část, a proto je zrcadlo věštby zakaleno.' Jsou také jiné světy, pistolníku, a jiní démoni. Tyto vody jsou hluboké.
Druhý?
Druhá přijíždí na kolech. Její mysl je z železa, ale srdce a oči jsou měkké. Víc nevidím.
Třetí?
V řetězech.
Muž v černém? Kde je?
Blízko. Budeš s ním mluvit.
O čem budeme mluvit?
O Věži.
Chlapec? Jake?
Pověz mi o tom chlapci!
Chlapec je tvou branou k muži v černém. Muž v černém je tvou branou ke třem. Tři jsou tvou cestou k Temné věži.
Jak? Jak to? Proč to musí být?
'Vidím jen část, a proto je zrcadlo věštby zakaleno.'

(...)

Někteří žijí z lásky, která přichází na starobylá místa... dokonce i v těchto smutných a zlých časech. Někteří, pistolníku, žijí z krve. Dokonce i z krve mladých chlapců, jak jsem vyrozuměla.
Nemůže být ušetřen?
Může.
Jak?
Zastav se, pistolníku. Zruš tábor a zamiř na západ. Na západě jsou stále potřeba muži, kteří se živí kulkou.
Jsem zavázán pistolemi svého otce a Matrenovou zradou.
Marten už není. Muž v černém polkl jeho duši. To víš.
Jsem zavázán.
Pak jsi zatracen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Pistolník (Temná věž)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­