ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

To (3)

Sugestivní horor populárního amerického autora dramaticky líčí nerovné utkání skupinky lidí z amerického maloměsta se zhmotnělým Zlem.
Román se odehrává na malém městě, kde se v určitých cyklech nevysvětlitelně odehrává série brutálních vražd, smrtelných úrazů a únosů dětí. Koncem 50. let se domluví parta místních dětí, které jsou všechny nějakým způsobem handicapované (původem, barvou pleti, nemocí) a všechny jsou různým způsobem tímto Zlem ohrožovány. Přímočarým a nezáludným řešením situací, intuicí, dětskou bezprostředností a neohrožeností se jim na nějaký čas podaří přízrak zahnat. Zhruba po čtvrtstoletí se však situace opakuje, a skupina dnes již dospělých přátel se opět schází, aby se pokusili o totéž, co se jim podařilo v dětství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský v Praze roku 2009 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu It přeložil Gabriel Gössel. Počet stran: 1013. ISBN: 978-80-7306-391-7.

OBSAH:

Kniha je rozdělena na pět částí oddělených mezihrami, čítajících celkem dvacet tři kapitol, a končí epilogem. Příběh se odehrává ve městě Derry ve státu Maine v letech 1957 až 1958 a 1984 až 1985.

První linie příběhu se odehrává, jak jsem již naznačila, v letech 1957 a 1958. Začíná papírovou lodičkou, kterou pro svého mladšího bratra George vyrobí koktavý Bill Denbrought. George je z lodičky nadšený a ihned ji běží ven vyzkoušet - jeho bratr jej nemůže doprovázet, jelikož je zrovna nemocný. Když jde za svou hračkou, která si vesele pluje po vodě, zastaví jej klaun Pennywise a nabízí mu nafukovací balónek. George se nechá zlákat a zanedlouho je nalezen mrtvý s utrženou rukou. Tak začíná po sedmadvaceti letech další cyklus vražd.

Po Georgově smrti se Bill postupně dává dohromady s jinými dětmi, přičemž každé z nich má nějakou vlastnost, která jej znevýhodňuje. Lví podíl na vzniku klubu Smolařů má parta v čele s Henry Bowersem (dalšími členy jsou Krkavec a Viktor), která je neustále šikanuje a svým chováním je "donutí" semknout se dohromady. Dalším důvodem, proč se sedm dětí dá do kupy, je fakt, že každý z nich se nějakým způsobem setkal s Tím a přežil. A tak se koktavý Bill, astmatický Eddie, černoch Mike, ukecaný Richie, Žid Stanley a tlustý Ben zamilovaný do Beverly z chudé rodiny, ovládané despotickým otcem, semknou dohromady v boji s To. Mají v plánu zabít přízrak, který vraždí děti v temném městě Derry.

To se Smolařům objevuje v různých podobách, které zrcadlí to, čeho se daný jedinec bojí. Mikeovi se například zjeví jako obrovský pták, Beverly jako krev stříkající z umyvadla, dalším členům party pak jako mumie, vlkodlak nebo malomocný.

Bill je přesvědčen, že To zabilo George, a rozhodne se svého bratra pomstít. Celá parta se vydá do domu číslo dvacet devět na Neibolt Street, kde si myslí, že se To ukrývá. Jako zbraň mají prak a stříbrné kulky. To je zastihne v domě v podobě vlkodlaka a Beverly se podaří To zranit. Poprvé cítí zrůda bolest a strach, o to více chce Smolaře zabít.

Beverly se pohádá se svým otcem, jenž chce na vlastní kůži zjistit, zdali je ještě nedotčená. Uvědomí si, že mysl jejího otce ovládlo To, a chce mu utéci, což se jí po vyčerpávající honičce podaří. Potkává ostatní Smolaře v Ladech, kde si často hrají a kde mají i svou klubovnu. Narazí na Henryho partu, která je začne pronásledovat. Smolaři běží k přečerpávací stanici, jež je jedním z mnoha vchodů do spletitého systému kanálů pod Derry, kde To žije.

Procházejí tunely a díky Eddieho dobrému orientačnímu smyslu se jim podaří dostat se až do doupěte, kde žije To. Konečně vidí zrůdu v její opravdové podobě - jako obrovského pavouka. Bill použije rituál Chüd a přenese se do vesmíru, kde s To bojuje. K Billovi promluví stvořitelka vesmíru, Želva, která mu poradí, jak zrůdu přemoci. Chlapec nakonec přemůže sám sebe a i přes svou vadu řeči se mu podaří říci jazykolam "Tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy." Tím je To smrtelně zraněno, avšak nezabito. Proto Smolaři skládají přísahu, že pokud se To vrátí, vrátí se i oni a dokonají to, co načali.

Po složení přísahy se jejich cesty rozejdou. Každý jde za svým vlastním štěstím a jen Mike zůstává v Derry, aby hlídal situaci. Kromě něj ostatní úplně zapomínají na to, co prožili.

Druhá dějová linie se odehrává v letech 1984 až 1985. Mike, pracující jako knihovník, začíná být znepokojen událostmi, jež se poslední dobou v Derry dějí. Když si je naprosto jistý, že To začalo opět řádit, zavolá svým přátelům, aby splnili svou přísahu a vrátili se. Mezitím se jeho dávní přátelé změnili k nepoznání. Z Bena je slavný architekt, Bill píše romány a je oženěný se slavnou herečkou, Beverly se stala slavnou návrhářkou a vdala za násilnického Toma Rogana, Richie pracuje jako moderátor v rádiu, Stanley je dobře prosperující účetní a Eddie pracuje jako taxikář hollywoodských hvězd. Všichni se vydají splnit svůj slib, až na Stana, jenž si ze strachu podřezal žíly.

Smolaři se setkají v restauraci, kde začnou vzpomínat. I když po letech vše zapomněli, události z minulosti se jim začínají navracet. Jejich první setkání vrcholí tím, že jim To nechá vzkaz v podobě překvapení v koláčcích. Má z nich strach a hodlá je všechny do jednoho zabít.

Podruhé se Smolaři setkají u Mika v knihovně. Když se noc uchýlí ke konci a skoro všichni se vydají zpět do hotelu, zůstane Mike v místnosti a píše si svůj deník. Překvapí jej Henry Bowers, který až do té doby přebýval v léčebně pro duševně choré, odkud se mu podařilo uprchnout právě díky Tomu. Zaútočí na Mika s nožem a po boji, při němž obě strany utrží četné rány, mu prořízne stehenní tepnu. Než Mike upadne do bezvědomí, stihne si zavolat sanitku.

Henry se na povel Toho rozhodne vniknout do hotelu, kde Smolaři přespávají, a jednoho po druhém je zavraždit. První na řadě má být Eddie, jenž však Henryho zabije. Poté se celá parta vydá do kanálů, aby To jednou pro vždy zabili. Ve stoce nalezne Bill kabelku své ženy Audry. Ta do Derry přijela za svým manželem a narazila na Toma, muže Beverly, který ji pod nátlakem Toho unesl do kanálů. Tom byl zabit, Audra sice zůstala naživu, ale z šoku se její mysl uzavřela.

Smolaři se dostanou až do doupěte pavouka. Bill opět začíná s rituálem Chüd, ale po příchodu do vesmíru zjišťuje, že Želva je již mrtvá. Začíná se ztrácet v nekonečnu a umírat. V pravou chvíli se do rituálu zapojuje i Richie, aby pomohl Billovi. Eddie, ač má zlomenou ruku, se do boje taktéž vměstná - zaútočí na pavouka svým respirátorem. To mu přitom ukousne paži a Eddie umírá. Bill a Richie se však vracejí z hlubin vesmíru a společně s Benem se vydají To pronásledovat - Beverly zůstane u mrtvoly Eddieho. Při cestě kanály naleznou pavoučí vajíčka - To je samice. Ben zůstává, aby je zničil, ostatní se vydávají dál a nakonec se Billovi podaří pavouka zabít.

Po smrti Toho se centrum Derry propadá do země. Zbývající Smolaři s Audrou naleznou cestu na povrch. Audra je odvezena do nemocnice, ale duševně je na tom i po léčbě velmi špatně. Mika, který se zotavuje z potyčky s Henrym, napadne, že by Audře možná prospělo, kdyby se projela na Billově kole - Stříbrňákovi, kterého kdysi vlastnil a nyní ho opět nalezl v jednou antikvariátu. Zbytek magie, který v Derry ještě zbyl, Audru doopravdy uzdravuje, takže se může se svým mužem vrátit domů. Všichni se vrátí tam, kde jsou doma, a zapomínají na vše, co zažili.

CITÁT Z KNIHY:

"Čím víc se věci mění, tím víc se věci mění. A kdo snad říká, že čím víc se věci mění, tím víc zůstávají stejné, ten patrně trpí těžkou duševní poruchou."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 30.10.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - To (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­