ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Cujo (2)

Ve své knize Stephen King spojil osudy několika sobě téměř neznámých lidí pomocí krvelačné bestie, bernardýna Cuja, nakažené vzteklinou. Vše začíná, když se Cujo rozhodne pronásledovat zajíce. Ten spadne do díry, která ústí do malé podzemní jeskyně. Cujo se nehodlá vzdát své kořisti a proto se chce do díry vecpat. Tím vyruší netopýra, který ho kousne do čumáku. Cujo se začne cítit podivně a proto se nevrací domů, k autoopraváři Joe Camberovi, jeho ženě Chariti a synu Brettovi. Ti mají svou osamělou opravnu s rodinným domem kus od malého města Castle Rock.
Tady bydlí další rodina, důležitá v našem příběhu. Manželé Vik a Donna Trentonovi a jejich malý synek Tad. Ten má ovšem velké trápení. V jeho skříni u postele se totiž usadili příšery. V noci vždy vrčí a chraplavě Tadovi vyhrožují, mají hrůzostrašné oči a jsou tak zlé! Jenomže maminka a tatínek to Tadíkovi nechtějí věřit. Tvrdí, že je to obyčejná skříň, ve které nejsou žádné příšery, ale kvůli naléhaní svého syna almaru zamknou a zapřou její dveře židlí.
Tad chodí do školky, Vik do práce a tak Donna bývá často sama doma. A je jí smutno. Proto si najde kratochvíli v podobě pohledného, poetického opraváře nábytku, Stevu Kempovi. Ale po jejich dramatickém rozchodu je znovu odsouzena k osamění. A tehdy i ona dojde k názoru, že se skříní v dětském pokoji není cosi v pořádku, ovšem ani za nic to nehodlá svěřit manželovi. Přece jen by asi působila jako blázen, kdyby přiznala, že se zamčené dveře samy otvírají a ozývá se z nich temné vrčení. Ale místo strašidla ve skříni by jí možná měl trápit odvržený milenec. Nicméně díky otcovým "Slovům na příšery" se Tad přestává bát a tak zbývají vyřešit jen problémy jako co s rozbitým autem, když druhý den odjíždí hlava rodiny Vik na služební cestu.
Mezitím se u Camberových rozhodne, že matka se synem pojedou na návštěvu k Charitně sestře a Joe zůstane doma. Ten si mezitím tajně naplánuje se svým kumpánem a starým opilcem Gary Pervierem "pánskou jízdu" za alkoholem a sexem. Večer před odjezdem Brett potká svého psa a zdá se mu nemocný, ale matka ho přesvědčí, že kdyby náhodou opravdu nebyl v pořádku, otec se o něj postará. A ten to měl opravdu v úmyslu, ovšem nakonec od toho upustil a vydal se za Barum.
A teď se přeneseme do mysli nakaženého psa. Ten se zrovna potloukal kolem Garyho domu. Uviděl MUŽE. Byl cítit strachem. Byl to určitě on, kdo Cujovi způsobil tu bolest, která provází jeho nemoc. A tak na něj zaútočil. Starý muž neměl moc možností ani sil se bránit. V předsíni bernardýn zanechal ležet bezvládné, zubožené tělo v kaluži krve.
Joe vzal auto a jal se vyzvednout svého kumpána. Na zápraží mu ale zmrzl úsměv na rtech. Byla tam krev. Vešel do předsíně a tam uviděl zakrvavený stolek. Hruď se mu sevřela, když zjistil, že nejde o stolek, ale o roztrhanou mrtvolu jeho dávného přítele. Nestačil se ale dívat moc dlouho, protože se na něj vrhne jeho vzteklý pes. Ani Camber nepřežije moc dlouho, ovšem ani jednoho dlouho nebude nikdo postrádat.
Ten večer přišel Vikovi Trentonovi anonym.

AHOJ VIKU.
MÁŠ PRIMA STAROU.
NEBYLO ŠPATNÝ JÍ POŘÁDNĚ PROTÁHNOUT KOMÍN.
CO TI PŘIPOMÍNÁ TO ZNAMÍNKO TĚSNĚ NAD JEJÍM OCHLUPENÍM?
MNĚ PŘIPOMÍNÁ OTAZNÍK.
MÁŠ TY NĚJAKÉ OTÁZKY?

Dlouho se nevracel domů a zuřil, litoval se a zoufal si. Když se pozdě v noci vrátil domů, vše si s Donnou vyříkali. Zjistil, že to byl Steve Kamp, kdo mu nasazoval parohy. Již uklidněn, ale pořád smutný odletěl na pracovní cestu.
Druhý den se jeho žena se synem ve starém Pintu vydali do Camberovy autoopravny. Těsně u budovy se jejich auto stalo definitivně nepojízdným a tak Donna vylezla a šla pro Cambera. Ale brzy zjistila, že dům je prázdný. Když se vracela zpět do auta za Tadem, uviděla starého Cuja a téměř ho nepoznala. Vrčel, byl zaneřáděný a měl děsivé, rudé oči. Okamžitě se hnala do auta a nakonec se jí podařilo rozzuřenému bernardýnovi uniknout bez pokousání. Nastal ale problém - nefunkční auto se jim stalo sice ochranou, ale zároveň vězením. Tak s minimálními zásobami jídla a pití živoří v autě dva dny. V autě je obrovské horko, protože je vrchol nejparnějšího léta a Tadovi se začíná dělat mdlo. Když se Cujo dlouho neukazoval v blízkosti auta rozhodla se Donna, že vyleze z auta, popadne baseballku a bude utíkat ke dveřím domu a pokud jí bude štěstí přát, budou otevřené a tak se dostane dovnitř a zavolá pomoc. Ale Cujo byl bohužel schovaný před autem a hned se po Donně vrhnul a pokousal ji. Ta se z posledních sil dostala do auta.
Mezitím, co Donna a Tad trpěli v autě, staly se dvě podstatné věci.
1) Steve Kamp v záchvatu žárlivé zuřivosti vnikl do domu Trentonových, zdemoloval jeho zařízení a napsal vzkaz na tabulku v kuchyni.
2) Vik několikrát telefonoval a když se nikdy nedovolal, zavolal na policii a následně odletěl zpátky domů.
Policie našla spoušť po Kampovi a vyhlásila po něm pátrání, protože se domnívala, že unesl paní Trentonovou se synem. Pro jistotu ale vyšlou jednoho policistu i do autoopravny Camberových. Když tam Bennarman dojel, poslední, co by čekal, bylo auto Donny Trentonové. Nikde neviděl nic podezřelého a tak udělal osudovou chybu - nic neohlásil. Byla to ale jeho poslední chyba. Vzteklý pes ho zastihl nepřipraveného a neměl těžkou práci. Než se Bennarman dostal do svého auta, zemřel.
Pak už to šlo ráz na ráz. Policie zatkla Steva Kampa a když zjistila, že nemá na svědomí nic více než vandalství, vyslali zásahové vozidlo i s Vikem ke Camberovým. Tam zastřelili Cuja, osvobodili Donnu, ale pro Tada už bylo pozdě. Následně se Donna vyléčila ze vztekliny. Zbytky Cuja byly spáleny a odvezeny na skládku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lulina, 15.08.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Cujo (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­