ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

Žhářka

Andy McGee se jako student dobrovolně zúčastnil pokusu s novou halucinogenní látkou. Díky této látce získal schopnost mentální dominance – tzn. že mohl ovládat lidi nebo jim vnutit nějakou představu. Ale tato činnost ho velice vyčerpává. Na těch pokusech se seznámil s Vicky, kterou si později vzal za ženu a měli dceru Charlie, která po nich zdědila nějaké jejich schopnosti jako telekinezi, pyrokinezi a jasnovidectví. Protože Charlie může být velice nebezpečná (kdyby chtěla), honí ji agenti organizace zvané Dílna. Ti zabili krutým způsobem Vicky, protože jim nechtěla říct, kde je její dcera. Od té doby jsou Andy s Charlie na útěku před agenty Dílny a chtějí se dostat do chaty, která patřila Andyho dědečkovi. Cestou jim pomůže farmář Manders. Na jeho farmě se poprvé setkají agenti s Charlie a dopadne to katastrofálně. Charlie zapálí farmu, auta agentů a některé agenty samotné. Andy zasvětí Manderse do jejich problému a on jim půjčí auto, kterým dojedou až k chatě. Na konci zimy jsou ale chyceni agenty a jsou drženi ve vězení pod vlivem drog, které jim znemožňují užívat své schopnosti. Tyto drogy vysazují, jen když agenti chtějí testovat jejich schopnosti. Oba nejprve odmítají spolupráci, ale pak se Charlie seznámí s uklízečem, který je ve skutečnosti agentem a ten jí jednak nahrazuje otce, se kterým nemůže být a také ji přemluví ke spolupráci. Po čase Andy přestane brát ty drogy a ovládne šéfa Dílny, který tak dovolí Andymu setkat se se svou dcerou. Při jejich setkání se ale objeví "uklízeč". Andy ho donutí, aby se zabil, ale to ho natolik vyčerpá, že umírá. Teď už Charlie nic nebrání, aby naplno využila své možnosti. Celý areál Dílny se octne v plamenech, stejně tak jako většina lidí a agentů uvnitř a Charlie se podaří utéct a vrací se k farmářovi Mandersovi a jeho ženě, kteří se o ni nějaký čas starají. O tom, že je Charlie u Mandersových, se dozví i agenti, ale když tam přijedou, Charlie je už v redakci jednoho časopisu, aby jim i celé Americe sdělila svůj příběh.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka, ač s poněkud nezvyklým a pro některé drsným námětem, mě nadchla nejen ukázkou toho, jak velké pouto může být mezi otcem a dcerou, ale také díky velmi napínavému a silnému příběhu.

CITÁT Z KNIHY:

...Andy se zadíval na plešatého agenta a řekl tichým, mírným hlasem: "Ta pistole je příliš horká, než aby se dala udržet."
Plešoun na něj zmateně pohlédl. V tom vykřikl a revolver zahodil. Ten narazil na asfalt a vystřelil. Plešoun si držel ruku a tančil bolestí. Na dlani mu naběhly bílé puchýře, jako rychle kvasící chlebové těsto. Muž, který stál vedle Charli vyvaloval na svého kumpána zrak a na chvíli přestal mířit Charlie na hlavu.
"Jsi slepý," řekl mu Andy a přimáčkl ho tak silně, jak byl schopen. V Andyho hlavě zavířilo bolestné škubnutí, signalizující příští nevolnost. Ten muž najednou vykřikl. Pustil Charlie a obě ruce si přiložil k očím..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Amrodel, 13.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - ŽhářkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­