ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Čtyři roční doby


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Different Seasons, vydaného nakladatelstvím Signet, Penguin Group, v roce 1983, přeložili Ivan Němeček a Libuše a Luboš Trávníčkovi, vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, Praha 2003, vydání první (Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák vydání druhé, revidované).

OBSAH:

Kniha obsahuje čtyři novely: Nadaný žák (Apt Pupil), Tělo (The Body), Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) a Dýchací metoda (The Breathing Method).


Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank aneb Příběh o věčné naději

Hlavní postavy: Andy Dufresne (stále doufá, že se dostane z vězení, velmi trpělivý, nevinný), autor - Red (těžko posoudit jeho povahové rysy, věnuje se spíše Andymu)
Žánr, styl: novela, psáno prózou, kompozice retrospektivní
Doba děje: děj se odehrává v letech 1938-1977

Děj:
Red se dostává do vězení v roce 1938 za úmyslné porouchání manželčina auta, což vedlo k smrti nejen manželky, ale i sousedky s dítětem. Ve vězení se vypracoval tak vysoko, že za ním chodí ostatní vězni a objednávají si přes něj všelijaké věci - například cigarety a alkohol. Red si tím vydělává peníze a všichni jsou spokojeni.
O několik let později se do vězení dostane Andy Dufresne, který měl zabít svou ženu a jejího milence, ale nikdo mu nevěří, že to skutečně neudělal. Ve vězení je považován za podivína, který si u Reda objedná geologické kladívko a plakát Rity Hayworthové. Díky svým zkušenostem z bankéřství získá přízeň bachařů, kteří ho nechávají na cele samotného. Red se stává jeho "přítelem" a Andy se mu svěřuje s tím, že chce odjet do Mexika a založit hotel. Chce také, aby tam za ním Red, až ho pustí z vězení, přijel.
To vše může Andy uskutečnit díky příteli, který mu venku připravil novou totožnost, skryl ji do schránky, jejíž klíč je schovaný na anglickém venkově, pod kamenem, který na anglické louce nemá co dělat. Jeho přítel už ale zemřel, a tak Andy musí jen doufat, že ta louka s tím kamenem ještě existuje.
Po mnoha letech, roku 1975, se Andy ztratí ze své cely. Pozdější vyšetřování ukáže, že Andy si sehnal plány věznice, prokopal zeď a starou kanalizací (která měla být brzy vyměněna) se dostal pryč. Musel pracovat jen v noci, vykopanou zeminu vynášet nepozorovaně na dvůr a otvor zakrývat nejdříve plakátem Rity, a poté i plakáty dalších krasavic.
Roku 1976 se z vězení dostává i Red a sepisuje, co se stalo v Shanku. Andyho příběh mu stále vrtá hlavou, a tak se vydá hledat louku, na které měl být ukryt klíč. Po dlouhém hledání ji nalezne. Nalezne i onen kámen a pod ním vzkaz od Petera Stevense (Andyho) spolu s dvaceti novými padesátidolarovkami a žádostí, aby Red přijel za ním do Mexika (město Zihuatanejo) ...

Citát z knihy:
Zjišťuju, že jsem vzrušenej, tak vzrušenej, že v rozklepaný ruce sotva udržím tužku. Myslím, že takový vzrušení může pocejtit jen svobodnej člověk, jen svobodnej člověk, kterej se vydává na dlouhou cestu s nejistým koncem.
Doufám, že tam Andy bude.
Doufám, že to zvládnu přes hranici.
Doufám, že svýho přítele uvidím a potřesu mu rukou.
Doufám, že Pacifik je tak modrej, jako bejval v mejch snech.
Doufám.

Poznámka: Red je po propuštění zmaten - jiná doba, móda, hudba; úvahy o vězních, kteří když se dostanou z vězení, musí spáchat jiný trestný čin, protože vězení jim nahrazuje domov a jinde se necítí dobře.


Nadaný žák aneb Příběh o zkaženosti

Hlavní postavy: Todd Bowden (ze začátku obyčejný chlapec, postupně začne starého pána vydírat a stává se z něj člověk, který nemůže žít bez toho, aby přestal vraždit - závislý), Arthur Denker (Kurt Dussander) - chce zapomenout na svou minulost, ale Todd ho nutí vzpomínat na hrůzy v Patinu; Dussander začne znovu toužit po zabíjení lidí, jinak se nezbaví nočních můr.
Vedlejší postavy: Dick + Monika Bowdenovi, Ed French, Morris Heisel (Žid), Sam Weisskopf (Izraelec)
Žánr, styl: novela, kompozice chronologická, psáno prózou
Doba a místo děje: děj se odehrává v městě Santo Donato v Kalifornii, v letech 1974-1978
Poznámka: malý odkaz na předchozí novelu - Dufresne koupil Kurtovi akcie, z kterých nyní žije

Děj:
14letý chlapec Todd, velmi nadaný a schopný žák, se velmi zajímá o koncentrační tábory a o experimenty v nich prováděné. Podaří se mu zjistit, že starý pan Denker je bývalým nacistou a velitelem Patinu, kde odsuzoval Židy na smrt.
Todd k němu přijde a začne ho vydírat. Dussander (Denker) mu musí vyprávět o experimentech s lidmi, plynech ve sprchách a další krutostech, jinak ho Todd udá policii, která ho předá Izraelcům a ti ho zabijí.
Todd se stává závislým na Dussanderových vyprávěních a oběma se v noci začínají zdát sny o mrtvých.
Toddovi se začíná horšit školní prospěch, a tak si škola vyžádá návštěvu rodičů. Jde tam však Denker (alias Toddův dědeček) a prozatím uklidní situaci.
Todd se po prázdninách dostává na střední školu do jiného města, a tak Dussander má klid od chlapcova vydírání.
Na obou však zanechalo vyprávění silný dojem a oba začínají toužit po vraždách a později i vykonávají vraždy tuláků. Dussander si je zakopává ve sklepě, ale při zakopávání jedné z nich dostane mrtvici a zavolá Toddovi, aby mu přijel pomoci. Todd rychle uklidí pozůstatky po vraždě, zakope mrtvolu a až poté zavolá sanitku.
V nemocnici Dussandera pozná spolupacient Heisel, kterému v Patinu Dussander nechal zavraždit zbytek rodiny. Heisel zavolá policii a do nemocnice dorazí i Weisskopf (Izraelec), který ho chce odvézt s sebou a nechat ho usmrtit. Dussander se však stačí předávkovat prášky a umírá.
Policie v Dussanderově sklepě najde mrtvá těla tuláků a je si téměř jistá, že mrtvoly nalezené v ulicích patří Toddovi.
Mezitím se do Santo Donata vrací Ed French ze semináře z města, kde bydlí Toddův dědeček, a zjistí, že to není ten samý muž, který za ním kdysi přišel do školy. Navíc uvidí v novinách fotografii bývalého nacisty Dussandera a pozná v něm údajného Toddova dědečka. Jde si promluvit s Toddem, ale ten si vezme svou pušku, zastřelí ho a odjíždí k nedaleké dálnici, kde si už vyhlédl místo, odkud by se nejlépe dali střílet lidé v autech.

Citát z knihy:
"Jsem pán světa!" vykřikl mohutným hlasem do vysokého nebe a na chvíli zdvihl oběma rukama pušku nad hlavu. Pak si ji přehodil do pravé ruky a vykročil k místu na dálnici, kde se svažoval terén a kde mu padlý strom poskytne úkryt.
Teprve o pět hodin později, když už se sotva setmělo, ho umlčeli.


Tělo aneb Příběh o nevinnosti

Hlavní postavy: Gordon Lachance (autor, inteligentní, rád píše povídky, když byl malý, zemřel mu starší bratr a od té doby si ho rodiče moc nevšímají ­= pocit osamělosti), Chris Chambers (podporuje Gordonovo spisovatelské nadaní a žádá po něm stále nové příběhy), Vern Tessio, Teddy Duchamp (téměř hluchý a velmi slabý zrak)
Vedlejší postavy: Vernovi bratři Billy a Bulva, Esso Merrill a jejich kamarádi
Doba a místo děje: děj se odehrává ve městě Castle Rock roku 1960, chlapcům je okolo 12 let
Žánr, styl: novela, prozaické dílo, chronologická kompozice, vloženy dvě povídky Gordona (jedna je silně ovlivněna smrtí jeho bratra, druhá je spíše humorná a pojednává o soutěži v jedení koláčů), ich-forma

Děj:
Vern vyslechne hovor svého bratra Billa a jeho kamaráda o těle mrtvého chlapce Raye Browera, který se před několika dny ztratil, a Billy s kamarádem ho nedaleko našli přejetého vlakem a utekli. Vern vše řekne svým přátelům Teddymu, Chrisovi a Gordonovi a spolu se vydají na několikadenní cestu za mrtvým chlapcem.
Jdou pěšky po vlakovém mostě přes řeku ve chvíli, kdy jede vlak, v noci je straší podivné zvuky z lesa, vykoupají se v jezírku plném pijavic, vloupou se na skládku, hází mincí o to, kdo půjde nakoupit (všem padne stejná strana, což je považováno za neštěstí - Gordon uvažuje o tom, že je to skutečně pravda, protože všichni kromě něj zemřeli velmi mladí, ale on, kterému nakonec padlo něco jiného, žije a má rodinu), ale nakonec se přeci jen dostanou na místo, kde leží mrtvé tělo Raye Browera. V tom však přijíždí Billy, Esso a ostatní "velcí" kluci. Pohádají se o "vlastnictví" těla mrtvého. Vern vystřelí z pistole, "velcí" se vyděsí a utečou a "malí" se vrací pěšky domů.
Po návratu je každý z nich zvlášť zmlácen, ale není to nic vážného.
Gordon pokračuje v psaní povídek a spolu s Chrisem se dostane na univerzitu.
Vern Tessio umírá roku 1966 při požáru domu. Teddy Duchamp umírá po těžké autonehodě někdy v letech 1970-1971. Chris Chambers umírá roku 1971, když se snažil uklidnit dva lidi ve frontě a jeden z nich mu vrazil nůž do krku.
Z Gordona se stal spisovatel a žije poměrně šťastně se svou ženou a dětmi.

Citát z knihy:
"Chris a já jsme docházeli do bunkru stále řidčeji, až jim nakonec bunkr zůstal úplně (Vernovi a Teddymu). Pamatuju si, že jsem tam jednou na jaře jednašedesátého roku přišel a zjistil jsem, že to tam příšerně páchne. Víckrát už jsem tam nešel, pokud si vzpomínám. Teddy a Vern byli čím dál tím víc jen obličeje, které člověk vídá na chodbách nebo v poškolácké třídě. Kývali jsme na sebe a řekli si ahoj. To bylo všechno. To se stává. Přátelé vstupují do našich životů a odcházejí z nich jako sběrači nádobí v restauraci, všimli jste si toho? Ale když si vzpomenu na ten sen, jak mě mrtvoly neúprosně stahují za nohy pod vodu, je asi dobře, že k tomu došlo. Někteří lidé se utopí. Není to spravedlivé, ale je to tak. Někteří lidé se prostě utopí."


Dýchací metoda aneb Příběh o smrti a přežití

Hlavní postavy: David Adley, Emlyn McCarron, Sandra Stansfieldová
Vedlejší postavy: George Waterhouse, Stevens, Ellen Adleyová
Doba a místo děje: děj se odehrává v New Yorku koncem 70. let minulého století, vyprávění je z roku 1935, ich-forma Davida Adleye, příhoda přepisem vyprávění Emlyna McCarrona
Žánr, styl: rámcová kompozice, prozaické dílo, novela
Poznámka: zřejmě záměrně vynechána v celé novele poslední číslice letopočtu

Děj:
David je pozván svým šéfem Waterhousem do jakéhosi pánského klubu, kde však nikdo neplatí za členství a je vítán každý, kdo má rád dobré příběhy. Předtím, než se každý večer rozejdou, vypráví alespoň jeden z nich svůj příběh.
Každý čtvrtek před Vánocemi se vypráví záhadný příběh, před nímž se dávají Stevensovi (hostitel) peníze podle vlastního uvážení. V jeden z těchto dní se rozhodne převyprávět svůj příběh Emlyn McCarron, příběh se jmenuje Dýchací metoda.
Emlyn býval lékařem. Jednou za ním přišla mladá, svobodná, ale těhotná žena. V té době byla těhotná žena bez manžela považována za lehkou dívku, a tak měla Sandra (velmi podobné jejímu jménu) velké problémy. Emlyn ji přijme za pacientku a naučí ji dýchání, které by měla praktikovat při porodu.
24. prosince 1935 dostane Sandra silné stahy - dítě je na cestě. Zavolá si taxi, ale ve městě je silná doprava, a tak Sandra začne s dýchací metodou už v autě. Tehdejší společnost je však zvyklá, že ženy při porodu křičí, taxikář je tudíž ze Sandřina dýchání zneklidněn. Znervózňuje ho to, až do nich nakonec nabourá sanitka. Emlyn je u toho, když Sandřino tělo vyletí bočním okénkem. Je však bez hlavy. Emlyn k ní doběhne a zjistí, že Sandra stále dýchá a je teplá.
Po několika minutách (Sandřino tělo stále žije) se narodí chlapeček. Poté se teprve ženino tělo přestane hýbat, poděkuje Emlynovi a zemře.
Po skončení příběhu se všichni odeberou domů. Jen David by se chtěl Stevense zeptat na podivné knihy v knihovně, značky výrobců na nábytku a další věci, které podle různých zdrojů nemají existovat, ale při pohledu do jeho vědoucích očí to nedokázal.

Citát z knihy:
"Hrůza, kterou jsem pocítil, naplňovala celé ovzduší kolem mě. Vytrvalé tikání zaznívající sem z chodby nalevo už nebylo kyvadlo stojacích hodin;bylo to podupávání nohy kata, který sleduje, jak vedou odsouzence na lešení. Pach oleje a kůže byl náhle pronikavý a hrozivý, a když se znovu divoce zvedl vítr, byl jsem si na okamžik naprosto jistý, že se domovní rozletí a za nimi se neukáže Třicátá pátá ulice, ale nějaká šílená krajina Clarka Ashtona Smithe, kde se ostré obrysy pokroucených stromů rýsují na prázdném obzoru, za který v hrůzné rudé záři zapadají dvě slunce."


VLASTNÍ NÁZOR:

Tento soubor novel je podle mne velmi zajímavou knihou, s možností obdivovat spisovatelův um a nadání. I když King píše převážně horory, sám řekl, že nejméně tři z těchto novel nejsou horory. Těžko říct, která z novel se mi líbila nejvíce. Všechny jsou velmi povedené.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 04.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Čtyři roční dobyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­