ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Dlouhý pochod


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King pod pseudonymem Richard Bachman, z amerického originálu The Long Walk, vydaného nakladatelstvím A Signet Book, v New Yorku roku 1996 (napsáno už roku 1979), přeložil David Petrů, vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, v Praze roku 2005, vydání první, 278 stran.

HLAVNÍ POSTAVY:

47-Raymond Davis Garraty (Ray), 61-Peter McVries, 70-Hank Olson, 3-Art Baker, 88-Stebbins (syn Majora), 5-Gary Barkovitch, 2-Abraham, 85-Scramm

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Major, 7-Curley (1. mrtvý), 49-Harkness

STYL:

Er-forma, chronologická kompozice

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Pochod začíná v Maine a končí v Novém Hampshiru, start 1. května v 9:00, konec 5. května kolem 8. hodiny večerní

PRAVIDLA:

Na start Dlouhého pochodu se dostaví 100 mladých chlapců, kteří podporováni Majorem vyrážejí na pochod, při kterém musí jít stále (ve dne v noci) určitou rychlostí. Po třetím varování je provinilec zastřelen. Varování se maže vždy po hodině. Vítěz získá Cenu a vše, co si bude přát až do konce života.

DĚJ:

Ray přijíždí na místo startu Dlouhého pochodu a už zde se seznámí s Peterem, Hankem a Artem. Od Majora si vezme číslo 47 a postaví se na start. Už od prvních minut je přesvědčen, že jako první vypadne vyhublý chlapec jménem Stebbins. 1. vypadlý je Curley.
Ray je mainský favorit, a tak kolem trati ze začátku stojí hlavně jeho fanoušci. On však myslí hlavně na to dojít do města, kde na něj čeká matka a jeho dívka. Než tam dojde, odpadne spousta lidí. Všichni se poměrně dobře snášejí. Jediný, kdo je tu brán jako záporák, je Gary Barkovitch, který všechny provokuje, aby ho praštili a tím se sami vyloučili ze hry. Naopak si spousta kluků oblíbí Scramma (17 let), který je ženatý, ale během pochodu dostal rýmu, ze které se nakonec stal zápal plic. Ostatní se domluví, že kdo vyhraje, dá nějaké peníze jeho ženě a dítěti.
Ray má během cesty několik krizí, ale největší ho asi potkala na 100. a 218. míli. Na 100. míli stály davy lidí a Ray dostal záchvat smíchu nad absurditou této scény. Smál se ale tak silně, že musel zastavit. Přišel mu na pomoc Peter, kterého Ray také jednou zachránil.
Na 218. míli dostal Ray křeče do nohy. Voják už na něj mířil puškou, ale křeče ho nakonec přešli a znovu mu psychicky pomohl Peter, který s ním jde rychleji, aby Ray nebyl zastřelen.
Přes hranice Massachusetts do Nového Hampshiru se dostala poslední sedmička soutěžících: Garraty, Baker, McVries, Fielder, Hough, Rattigan a Stebbins, o kterém se Ray dozvídá, že je to syn Majora. Brzy vypadne Fielder, Hough a Rattigan. Předtím, než vypadne Baker, musí mu Ray slíbit, že ho nechá pochovat v rakvi s olověným pláštěm (Baker si je jist, že Ray vyhraje). Po Bakerovi vypadne Peter a na cestě už zůstává pouze Ray (již bez bot) a Stebbins. Když už Ray myslí, že padne, dožene Stebbinse a ten spadne dříve. Ray je vítěz, ale vůbec si to neuvědomuje. Nakonec ucítí ruku na rameni a sebere poslední síly k běhu za temnou postavou kdesi v dáli před ním.

CITÁT Z KNIHY:

"Kdyby ses mohl vrátit na začátek ... kdybys věděl, že se dostaneš až takhle daleko a budeš pořád na nohou ... šel bys do toho?"
McVries spustil ruce a otočil se ke Garratymu. "Děláš si srandu? Děláš, viď?"
"Ne, myslím to vážně."
"Rayi, znovu už bych do toho nešel, ani kdyby mi Major držel pistoli u prdele. Je to úplná sebevražda, jen s tím rpzdílem, že normální sebevražda je rychlejší."
99. míle

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 04.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Dlouhý pochodMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­