ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Nezbytné věci


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Needful Things, vydaného nakladatelstvím Viking Penguin, New York v roce 1991, přeložil Gabriel Gössel, vydalo nakladatelství BETA - Dobrovský, Praha v roce 2005, vydání třetí, 640 stran.

HLAVNÍ POSTAVY:

Alan Pangborn (šerif), Polly Chalmersová (artritida), Leland Gaunt (prodavač), Norris Ridgewick (pomocník šerifa)

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Brian Rusko (11 let), Sean Rusko, Hugh Priest (51 let, liščí ohon), Nettie Cobbová (pes Lupič), Dangorth "Cvalík" Keeton (1. radní), Wilma Jerzycková, Lester Pratt (Sally), Eso Merrill, John LaPoint (policista), Henry Payton (policista), Sheila Brighamová

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve městě Castle Rock od 8. do 15. října 1991 (obchod funguje od 9. do 15. října).

DĚJ:

Do městečka Castle Rock přijíždí podivný obchodník Leland Gaunt a otevírá zde přepychový obchod Nezbytné věci (vetešnictví). Jeho prvním zákazníkem je jedenáctiletý Brian Rudko, který jede náhodou kolem ještě před oficiálním otevřením.
Brian už dlouho shání baseballovou kartu Sandyho Koufaxe ze žvýkaček. Pan Gaunt odejde na chvíli dozadu a přinese Brianovi kartu i s věnováním. Brian má strach, že bude moc drahá, ale pan Gaunt mu ji dá za pakatel pod podmínkou, že provede malý žert Wilmě Jerzyckové. Brian k ní zajede a ušpiní jí prostěradla blátem.
Během toho ale do obchodu pana Gaunta vejde mnoho lidí, kteří posléze vycházejí z jeho obchodu s věcí, kterou si vždy přáli a koupili ji jen za "babku" a slib, že provedou menší žert jinému obyvateli města. Tak Hugh Priest za liščí ohon musí zabít psa Lupiče Nettie Cobbové a napsal na něj vzkaz od Wilmy, se kterou se Nettie nemá ráda. Brian dostane znovu úkol, aby naházel do domu Jerzyckových kameny se vzkazem od Nettie. Když obě ženy přijdou domů, vydají se vzájemně se zabít. Potkají se uprostřed cesty a rozsekají se sekerou a nožem.
Místní šerif začíná tušit, že Wilma a Nettie se zabily s pomocí někoho jiného, kdo jim provedl ty hrůzy v domech. Začíná i tušit, že to má něco společného s obchodem Nezbytné věci, ale vždy, když se k obchodu přiblíží, pan Gaunt dá na dveře nápis zavřeno. Šerif Pangbor má ale i jiné starosti. Na stanici se rozvíjí konflikt mezi jeho zástupcem Norrisem Ridgewickem a 1. radním Danforthem "Svalíkem" Keetonem. Navíc se stále trápí smrtí své manželky a syna (zabili se v autě) a zjevně vzrůstajícími bolestmi jeho nynější přítelkyně Polly Chalmersové, která má artritidu. Polly se jde nakonec také podívat do nového obchodu a pan Gaunt (který vždy zná jméno svého zákazníka a odškrtává si jeho jméno na listě papíru vedle pokladny a má pokaždé jinou barvu očí) jí prodá staroegyptskou azku, která jí pomůže od bolestí.
Postupem času je proti sobě postaveno celé městečko. Alan je zbaven dozoru nad vyšetřováním, Norris odjíždí na chatu, Cvalík zabije svou manželku a do města přijíždí známý zloduch Eso Merrill, který přiveze panu Gauntovi dodávku se zbraněmi a pak spolu s Cvalíkem rozmístí po městě nálože trhaviny, které mají zničit celé město.
Polly si na poslední chvíli uvědomí, že azka je jen podvrh a uvnitř se něco hýbe. Odhodí je pryč a z azky vyleze pavouk, který se začne zvětšovat, jak se živil z Pollyiných emocí. Polly ho zabije a spěchá k Nezbytným věcem, kde předpokládá, že potká Alana, se kterým se chvíli předtím pohádala.
Norris se chce oběsit, ale těsně před smrtí si uvědomí, že ho Gaunt podvedl, vyvlékne se ze smyčky a také jede k Nezbytným věcem.
Brian Rusko se zastřelí za přítomnosti svého mladšího bratra Seana, kterého odveze Alan do nemocnice, kde mu Sean řekne, že Brian odhalil, že Gaunt je ďábel a raději se zabil. Alan okamžitě odjíždí k Nezbytným věcem.
Mezitím ve městě vypukne válka mezi katolíky a baptisty na jedné z ulic za hustého deště. Alan se setká s Polly a Norrisem u Nezbytných věcí. Vyjde pan Gaunt s kufříkem v ruce a chce odjet pryč. Alan zkusí starý kouzelnický trik s papírovými růžemi, Gaunt upustí kabelu plnou duší a po nezdařené snaze získat kabelu zpět odjíždí do oblak.
Norris, Polly a Alan nasednou do auta a když jsou téměř venku z města, vybuchnou nálože rozložené po celém městě.
Alan se loučí s městem a už nikdy se tam nechce vrátit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 23.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Nezbytné věciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­