ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

Zelená míle (2)

  • Literární směr: beletrie
  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: román
  • Kompozice: retrospektivní

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey si trest smrti zaslouží víc než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za vraždu dvou děvčátek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná - ale poznáte, jak se můžete mýlit...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský v Praze roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu The Green Mile přeložil Miloš Chlouba. Počet stran: 345. ISBN: 978-80-7306-340-5.

TÉMA:

Kontrasty dobra a zla, života a smrti, svobody a života za mřížemi.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Paul Edgecomb - klidný a vyrovnaný muž se smyslem pro spravedlnost; nemá slitování s odsouzenými, slitoval se však nad nevinným Johnem; je tvrdý a zásadový; miluje svou ženu Jan

DALŠÍ POSTAVY:

John Coffey, Percy Wetmore, Hal Moores, Brutus Howell, William Wharton, Jan Edgecomb, myš Jingles a další

JAZYKOVÁ VRSTVA:

Spisovný i hovorový jazyk, vulgarismy, přímá charakteristika postav

AUTORSKÝ STYL:

Propojuje nadpřirozeno s reálným světem, popisuje postavy tak, jako kdyby je sám znal.

STRUČNÝ DĚJ:

Paul Edgecomb žije v domě s pečovatelskou službou. Vzpomíná na své mládí, kdy pracoval jako hlavní dozorce ve věznici v bloku E, tedy tam, kde žili vězni své poslední okamžiky života před popravou.

Paul se setkává s Johnem Coffeym, statným mužem, jenž je zde poslán na popravu za znásilnění a vraždu dvou malých holčiček. John je inteligentně sám na úrovni malého dítěte.

Paul v tu dobu trpí těžkým zánětem močových cest, Coffey ho uzdraví pouhým dotekem. Do cely smrti také přichází William Wharton, šílený maniak, který se ihned po příchodu pokusí zabít jednoho z dozorců. Paul si postupně začne dávat dohromady souvislosti a zjistí, že skutečným vrahem malých sester je Wharton. Johny Coffey je tedy nevinný, ale s rychle se blížící popravou nemůže už nic dělat. Coffey je černoch, tudíž šance, že by byl případ znovu otevřen je nulová. A tak je tento "boží dar" popraven.

O několik let později zahyne Paulova žena při autohavárii. Vzpomínky na tento příběh dá přečíst své přítelkyni a ukáže jí své tajemství - pana Jinglese - který zanedlouho zemře na stáří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna.MK, 25.06.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Zelená míle (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­