ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Pátá čtvrtina: Noční můry a snové výjevy


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Nightmares & Dreamscapes, vydaného nakladatelstvím Penguin Putnam v New Yorku, v roce 1994, přeložil David Petrů, vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, Praha 2004, vydání první 326 stran.

Porod
Hlavní postavy: Maddie a Jack Paceovi
Vedlejší postavy: George Sullivan (otec Maddie), Dave Eamonson (vypráví, co se stalo na hřbitově), Bob a Frank Daggettovi (prastrýc)
Místo děje: Děj se odehrává na ostrově Gennesault Island (Jenny) u pobřeží Maine
Forma: Er-forma, chronologická kompozice s náznaky budoucího děje

Děj:
Madiie se vdá za Jacka a čeká s ním dítě. Jack je rybář a při bouři ho smete vlna, narazí s ním do lodi a zabije ho. Za nedlouho se na celé Zemi začínají dít podivné věci. Mrtví vstávají z hrobů a vraždí. USA a Čína se navzájem obviňují a těsně před vypuknutím atomové války nalezne amatérský astronom Humphrey Dugbolt podivné těleso, které bylo nazváno Pelyněk. Je k němu vyslána raketa, ale celá posádka zahyne. Těleso je plné červů.
Mezitím se lidé z Jenny bojí, že ožijí mrtví i z jejich hřbitova, a tak rozvrhnou hlídky. Maddie ale navštíví jeden muž, který byl pohřben v moři - Jack Pace. Maddie ho umlátí sekerou.
Pár dní nato ožijí i mrtví ze hřbitova. Naštěstí jsou ostrované připraveni a všechny zombie zničí.
Maddie se chystá na domácí porod a doufá, že vše přežije.

Období dešťů
Hlavní postavy: John a Elise Grahamovi, Henry Eden, Laura Stantonová
Doba a místo děje: Děj se odehrává ve Willow v Maine 17. července (jednou za sedm let)
Forma: Er-forma, chronologická kompozice

Děj:
John a Elise přijíždějí do Willow na dovolenou. V obchodě potkají Henryho Edena a Lauru Stantonovou, kteří se je snaží přemluvit, aby nepřespávali ve městě v pronajatém domě, ale aby odjeli, protože jednou za 7 let nastává období dešťů, kdy prší ropuchy.
John a Elise jim nevěří i proto, že je úplně jasno a pršet by prý mělo už večer. Večer však začnou skutečně pršet ropuchy. Nejsou to však obyčejné ropuchy, ale masožravé ropuchy. Napadnou Johna a oba manželé se pokusí ukrýt ve sklepě. Ale bohužel i tam se ropuchy dostanou a oba zabijí.
Ráno se všechny ropuchy doslova rozpustí.
Henry a Laura si v obchodě povídají o tom, jak pokaždé k nim přijede na období dešťů jeden manželský pár, který jim nikdy nevěří a vždy skončí stejně - zemřou.

Můj hezký poník
Hlavní postavy: George Banning (děda), Clive Banning (vnuk)
Vedlejší postavy: Alden Osgood, Pathy
Forma: Er-forma, chronologická kompozice s náznaky budoucího děje

Děj:
Clive si hraje s Aldenem a ostatními na schovávanou. Alden počítá ale mnohem rychleji, než by se mělo, a tak se Clive nestihne schovat a Alden ho "zapyká". Celou hru pozoruje Cliveův děda a požádá Clivea, aby s ním šel do sadu.
George ví, že brzy zemře (má nemocnou "pumpu"), a tak chce svému vnukovi svěřit kapesní hodinky a pár rad. Vysvětlí mu, že čas má tři různé doby. V mládí plyne hodně pomalu, v pubertě se začíná zrychlovat a ve stáří je už velmi rychlý. Naučí Clivea jednu větu: "Můj hezký poník", v níž poníkem se myslí čas (není ani ošklivý ani krásný, je jen hezký).

Úryvek:
"Pochopení a poučení jsou příbuzní, co se nelíbaj," řekl děda toho dne mezi jabloněmi.
"A co tedy je poučení?"
"Když si něco zapamatuješ," odpověděl stařec vyrovnaně. "Dokážeš si toho poníka zapamatovat?"
"Ano."
"Jak se jmenuje?"
Chlapec se zamyslel.
"Čas ... asi."
"Dobře. A jakou má barvu?"
Tentokrát přemýšlel ještě déle. Mysl se mu otevřela jako zornička ve tmě. "Nevím," řekl nakonec.
"Ani já ne," přikývl stařec a sundal z chlapce ruku. "Podle mě nemá žádnou a vůbec na to nezáleží. Záleží na tom, jestli ho poznáš."
"Poznám," přisvědčil chlapec okamžitě.
Jiskřivé, horečné oko upevnilo chlapcovu mysl i duši jako drátěná skoba.
"Podle čeho?"
"Bude hezkej," prohlásil Clive Banning s naprostou jistotou.

Lituji, voláte správně
- televizní scénář
Hlavní postavy: Kate a Bill Weidermanovi
Vedlejší postavy: Jeff, Denis, Connie a Polly (děti Kate a Billa), Dawn (teta)

Děj:
Kate zavolá žena, která jí do telefonu brečí a prosí ji, aby někoho odvezla. Kate ten hlas zná a myslí si, že to volala její dcera Polly. Polly je však v pořádku. Kate se snaží dovolat Dawn, ale ta má vyvěšený telefon, a tak k ní s Billem zajedou. I Dawn je však v pořádku. Vrátí se tedy domů a Bill jde do pracovny, protože slíbil svému synovi, že mu nahraje Polibek ducha (zfilmovaná první Billova kniha). Ráno najde Kate Billa v křesle mrtvého - dostal srdeční záchvat.
O pět let později se vdává Polly a Kate má přítele Hanka. Kate má však stále ráda Billa. Když sedí na místě, kde Bill zemřel, dávají znovu Polibek ducha, slyší Billa, jak jí říká: "Komu zavoláš? Komu bys chtěla zavolat? Komu bys zavolala, kdyby nebylo příliš pozdě?" A Katie zavolá sama sobě do minulosti. Brečí do telefonu a chce sama sobě říct, aby odvezla Billa do nemocnice, ale nedokáže ze sebe vypravit nic jiného než "odvez" a "prosím".

Desátníci
Hlavní postavy: Brandon Pearson, Dudley Rhimann (pomůže Brandonovi)
Vedlejší postavy: Cameron Stevens (údržbář - přežije), Moira Richardsonová (Červená sukně - přežije), Robbie Delray (zrádce), Lester Olson (zrádce), Kedra (zrádce), Janet Brightwoodová (Dudley ji má rád), Douglas Keefer (netopýr)
Forma: Er-forma, chronologická kompozice

Děj:
Brandon Pearson pracuje v Bostonské 1. obchodní bance a o přestávce v deset hodin chodí ven z budovy na cigaretu (Desátníci = každý, kdo chodí v deset na cigaretu). Venku s ním stojí dívka v červené sukni, údržbář a černoch v béžovém kvádru. Najednou Brandon uvidí u vchodu do banky muže, který má místo hlavy mokvající kouli. Černoch ho stáhne na stranu a vysvětlí mu, že to, co viděl, byl Netopýr, podivný tvor, kterého vidí jen lidi, kteří přestali kouřit, znovu začali a teď se to snaží omezit. Černoch jménem Dudley mu také vysvětlí, že Netopýři se dostávají na vysoká místa a všechny, kteří znají jejich pravou identitu, zabijí (Netopýr u dveří byl ředitel banky). Dudley pozve Brandona na schůzi lidí, kteří Netopýry vidí a chtějí je zničit. Na schůzi se potká s dívkou v červené sukni (Moira Richardsonová), údržbářem (Cameron Stevens) a Dudleyovým "zachráncem" Robbiem Delrayem.
Robbie a jeho přátelé Lester Olson a Kedra se Brandonovi už od začátku nezdají. Brandon schůzi moc neposlouchá a spíše sleduje okolí. V tom v okně uvidí Netopýří hlavu a vykřikne, že je to past. Ukáže se, že Robbie, Lester a Kedra se domluvili s Netopýry a zradili své přátele. V místnosti propukne panika. Brandon, Moira a Cameron se dostanou ke zbraním a prostřílí se ven. Na nádraží stihnou jen taktak vlak a odjedou do Omahy, kde seženou asi 20 lidí a začátkem následujícího roku pobijí 30 netopýřích bankéřů. Nebylo to moc, ale někde se začít musí ...

Crouch End
Hlavní postavy: Doris a Leonard Freemanovi, Farham (27, ztratil se), Ted Vetter (54 let)
Forma: Er-forma, retrospektivní kompozice
Místo děje: Děj se odehrává v Londýně ve čtvrti Crouch End

Děj:
Doris Freemanová přijede na policejní stanici v Crouch Endu a nahlásí ztrátu svého manžela i přesto, že je si téměř jistá, že je mrtvý. Policisté Farham a Vetter si vyslechnou její příběh.
Doris, manžel Leo a jejich děti přijeli do Londýna na dovolenou. Leo a Doris se sami vydají taxíkem do Crouch Endu, kde bydlí Leonardův přítel. Leo však ztratil jeho adresu, a tak vystoupí z taxíku, aby mu zavolal. Když zjistí přítelovu adresu, otočí se, ale taxík nikde. Jen na opačné straně ulice stojí dvě zmrzačené děti a posmívají se jim. Manželé se vydají směrem k domu jejich přítele, když Leo uslyší za jedním z plotů volání o pomoc. Uprostřed trávníku je díra a v ní něco černého, co "nakazí" Lea.
Podaří se jim utéct, ale v podchodu se manželé rozdělí a Doris kdosi vyleká. Od té doby Lea neviděla. Se štěstím se dostala do "normální" části města a potom na policii.
Policisté slyšeli, že podobné příběhy se občas v Crouch Endu stávají, ale vždy jsou odloženy a poté zapomenuty. Doris je propuštěna do hotelu a Farham se jde ven projít. Už se ale nikdy nevrátí.
Doris se po měsíci pokusí spáchat sebevraždu, ale přežije a je odvezena do ústavu.

Dům v Javorové ulici
Hlavní postavy: Mellisa (5 let), Brian (7), Laurie (11), Trent (14) Bradburyovi, jejich matka a nevlastní otec Lewis Evans
Místo děje: Děj se odehrává v Titusville v Indianě
Forma: Er-forma, chronologická kompozice

Děj:
Celá rodina se vrátí z výletu z Anglie a Mellisa si všimne pukliny ve zdi, ve které se leskne nějaký kov. Postupně se to dozví i ostatní děti a tajně vrtají malé díry pod obrazy, aby zjistily, v jak velké části domu se kov nachází. Trent si je jistý, že před odjezdem tady žádný kov nebyl, jen růžová izolace. Po pár dnech objeví Trent ve sklepě jakýsi displej, na kterém se odečítá čas a dojde mu, že tu asi roste vesmírná loď, která se chystá odletět. Protože ani jedno z dětí nemá rádo svého nevlastního otce, rozhodnou se v "den odletu" nejít do školy, odvolat mámu z domu a zavolat do něj otčíma. Vše se jim povede, vesmírná loď odletí pryč a děti čekají, až se máma vrátí.

Pátá čtvrtina
Hlavní postavy: Keenan, Serža, autor, Jagger
Vedlejší postavy: Cappy MacFarland, Barney Google
Forma: Ich-forma, in media res

Děj:
Autor se právě vloupal do domu Keenana, kde číhá až přijde Serža. Od Barneyho se totiž dozvěděl, že oni dva mají dohromady 3 části (ze 4) pokladu ukrytého na jednom ostrově u pobřeží.
Autor zabije Keenana, vezme si jeho dvě části mapy (jednu ukradl Barneymu) a donutí Seržu, aby s ním odjel k Seržovi domů, kde má jistě ukrytou svoji část mapy. Dostane ji, ale kulka z venku Seržu zabije. Venku číhá Jagger, který má poslední část, kterou však autor nepotřebuje. Po dlouhém hraní si na kočku a myš autor Jaggera zabije (s pomocí mrtvého těla Serži) a odjede.

Doktorův případ
Hlavní postavy: Watson, Sherlock Holmes, Lestrade (policie), lord Albert Hull, Stephen Hull (nejmladší syn), Jory Hull (postižený malíř), William Hull (nejstarší), a jejich matka
Místo děje: Děj se odehrává v Londýně v roce 1899
Forma: Ich-forma (Watson), chronologická kompozice

Děj:
Lestrade přijde za Holmsem a Watsonem, že se objevila "záhada zavřených dveří". Ve své pracovně byl nalezen mrtvý lord Albert Hull, který byl velmi zlý a těsně před svou smrtí měl změnit svou závěť, ve které měl celé své jmění věnovat útulku pro kočky, ale závěť zmizela.
Jakmile Watson přijde na místo činu, zjistí, že i když je venku zataženo, malý stolek u knihovny vrhá stín. Mezi nohami stolku je totiž plátno, na kterém je namalováno přesně to, co je za ním. Jediný, kdo ho mohl namalovat, je lordův syn Jory, který se zde, i díky svému postižení, mohl ukrýt a zabít svého otce. Jakmile jim otec oznámil změnu závěti, běžel se sem schovat. Poté, co za sebou lord Hull zavřel, Jory ho zabil. Ale lord Hull mu zkazil plány, protože stačil vykřiknout. Přiběhl jeho bratr William, vyrazil dveře a poté s Jorym vyšli a společně znovu vešli do otcovy pracovny, kde "našli" mrtvolu. Do vraždy byla nakonec zapletena celá rodina, protože se všichni navzájem kryli.
Watson, Holmes a Lestrade však nakonec uznají, že lord Hull byl velmi krutý a vzhledem k tomu, že měl za několik týdnů zemřít (byl těžce nemocný), se jen snažil vyprovokovat celou rodina k vraždě, aby pak byli všichni odsouzeni. Holmes tedy otevře okno a prohlásí, že lorda zabil neznámý lupič, který vlezl dovnitř oknem.

Umneyho poslední případ
Hlavní postavy: Umney Clyde (soukromý detektiv), Samuel D. Landry (autor)
Vedlejší postavy: Peoria Smith (slepý kamelot), Vernon Klein (liftboy)
Forma: Ich-forma (Umney Clyde), chronologická kompozice
Doba a místo děje: Děj se odehrává asi v letech 1938-1940, Samuel žil v roce 1994 v L.A.

Děj:
Umney se probudí jednoho krásného dne, ale to je to jediné, co je na celém dni dobré. Vše se mu obrátí naruby. Neslyší po ránu hádky svých sousedů, ani štěkot jejich psa. Když si jde koupit noviny k mladistvému a slepému kamelotovi Peoriovi, ten mu řekne, že jeho matka vyhrála velkou sumu peněz (v loterii, kde je velmi malá výhra) a on že bude možná vidět. Umney se s ním pohádá a Peoria uteče. Když přijde do domu, kde má kancelář, zjistí, že dlouholetý liftboy jde do penze a na jeho patře se malují zdi. V kanceláři ho navíc čeká vzkaz od sekretářky, že u něj skončila. Umney se posadí a vtom k němu vejde muž, který je mu naprosto podobný. Ten muž se jmenuje Samuel D. Landry a je to spisovatel, který o něm píše knihy a který ho vlastně stvořil. Chce, aby Umney přešel do jeho světa (rok 1994), kde je Samuel starý a vážně nemocný a Samuel by zůstal ve své knize, mladý a v roce 1938-1940. Bohužel se mu to povede a Umney se ocitá ve zcela neznámém světě. Postupně se vyléčí (je v kůži Samuela) a začíná psát příběh, ze kterého byl násilně vyhnán a chce se vrátit zpět.

Doslov
Pár vět Stephena Kinga téměř ke každé z povídek (okolnosti jejího vzniku)

Žebrák a diamant
Hlavní postavy: Bůh, Uriel, žebrák Ramu

Děj:
Uriel požádá Boha, aby pomohl žebrákovi, který se plahočí po cestě pod nimi. Bůh vezme velký diamant a nechá ho ležet za kopcem uprostřed cesty. Žebrák jde, uvažuje o Bohu a děkuje mu za to, že může vidět a zavře oči, aby si představil, co by se dělo, kdyby zrak neměl. Mine diamant a pár kroků za ním otevře oči a znovu děkuje Bohu. Bůh mu tedy dá do cesty kus dřeva, kterého si žebrák všimne a udělá si z něj hůl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 23.03.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Pátá čtvrtina: Noční můry a snové výjevyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­