ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Osvícení (2)

Americký horor sugestivně líčí atmosféru opuštěného horského hotelu, ve kterém s rodiči tráví zimu 5letý chlapec, nadaný mimořádnými telepatickými schopnostmi.
Horský hotel v Coloradu opouštějí na zimu hosté i personál, zůstává jen správce se svou rodinou. Malý syn je neobyčejně citlivé a inteligentní dítě, jež si vzhledem ke svému věku neumí poradit se svými zvláštními parapsychologickými schopnostmi. Přebírá do sebe fluidum hotelu s problematickou minulostí a v kombinaci se složitou rodinnou situací a odříznutím od civilizace posouvá příběh k neodvratné katastrofě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský v Praze roku 2010 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Shining přeložil Ivan Němeček. Počet stran: 486. ISBN: 978-80-7306-413-6.

DĚJ:

Bývalý alkoholik Jack Torrance získává práci v coloradském hotelu Overlook jako zimní správce poté, co ztratí své učitelské místo. Hotel bývá celou zimu odříznut od okolního světa a Jack zde chce dokončit svou hru ve společnosti své manželky Wendy a syna Dannyho. Ředitel hotelu Ullman ho varuje, že zde dříve došlo k tragédii, bývalý zimní správce Delbert Grady dostal ponorkovou nemoc a zabil sebe a své dvě dcery a manželku.

Když Torrancovi přijedou do hotelu, seznámí se s černým kuchařem Dickem Hallorannem. Hallorann pozná, že malý Danny má mimořádné, nadpřirozené schopnosti - je "osvícený", stejně jako je osvícený Dick, až na to že mnohem víc. Dick Dannyho varuje před hotelem, především před pokojem číslo 217, a pak odjíždí na Floridu.

Hotel je posedlý jakousi mocí, kterou vnímají především právě "osvícení". Dannyho trápí děsivé vize věcí, které se v hotelu udály v minulosti. Nejen Dannymu se však stávají podivné věci. Hotel se postupně pokouší posednout Jacka. Když Dannyho v pokoji č.217 napadne mrtvá stará žena, Jack nejdřív obviňuje svou ženu Wendy. Protože je nabádaný hotelovými přízraky, pokusí se roqueovou palicí zabít Wendy a Dannyho. Na záchranu dorazí Dick, kterého Danny telepaticky přivolal z Floridy. Celý hotel s Jackem, oživlými keřovými zvířaty i s celým pokojem č.217 shoří po výbuchu přetlakového kotle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Pospák, 10.11.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Osvícení (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­