ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

V novele Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank sleduje Stephen King příběh neprávem odsouzeného vězně, který připravuje velmi svéráznou pomstu.
Andy Dufresne je mladý úspěšný bankéř. Jeho život se drasticky změní poté, co je křivě obviněn a usvědčen z vraždy svojí ženy a jejího milence. A tak putuje na dva doživotní tresty do věznice Shawshank. První léta svého života ve věznici musí Andy snášet příkoří ze strany dozorců a některých vězňů. Díky své bankéřské kariéře a znalostem účetnictví a daní upoutá pozornost dozorců a poté i vedení věznice. A pak je zatažený do praní špinavých peněz ředitele Sama Nortona. Celou tu dobu ale nemyslí na nic jiného než na útěk...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Čtyři roční doby. Vydalo nakladatelství Dobrovský-Beta v Praze roku 2014. Z anglických originálů přeložili Ivan Němeček, Luboš Trávníček a Libuše Trávníčková. Celkový počet stran: 533. ISBN: 978-80-7306-586-7.

OBSAH:

Vypravěčem příběhu je Red, který do věznice Shawshank přišel ve 20 letech. Zabil svou manželku, pro kterou krátce předtím uzavřel vysokou životní pojistku a upravil brzdy jejich chevroletu. Jenže manželka s sebou na cestu do města vzala i sousedku a jejího synka. Red tak dostal tři doživotní tresty. Ve vězení je populární díky tomu, že dokáže sehnat snad všechno zboží - kontraband jako cigarety, alkohol a spoustu dalších věcí.

Roku 1948 přišel do věznice 30letý Andy Dufresne. Na svobodě se živil jako viceprezident banky. Byl odsouzen za vraždu své manželky a jejího milence. Každá z obětí byla postřelena čtyřikrát, což je osm ran, tudíž vrah vystřílel zásobník a musel znovu dobít. Tím porota shledala čin jako krutou pomstu. Andy si sice pořídil zbraň a sledoval tu noc svou ženu s milencem, ale i v opilosti otočil auto zpět a rozhodl se přistoupit na rozvod a řešit věci v klidu. Porota však jeho vyprávění neuvěřila a odsoudila jej.

Postupem času Andy vyhledal ve věznici Reda a vyžádal si od něj geologické kladívko na kameny. Zároveň začal mít problémy s vězeňským gangem nazývaným Sestřičky, jehož členové Andyho obtěžovali a znásilňovali. Jednoho dne byl šéf Sestřiček zmlácen neznámou partou mužů a přeložen jinam. Tím se sice doléhání gangu na Andyho snížilo, ale nepolevilo úplně.

Další z věcí, které měl Red za úkol pro Andyho na podzim roku 1948 sehnat, byly hadříky na leštění kamenů. Vytváření nejrůznějších předmětů z kamenů, jako jsou šachovnicové figurky, byly Andyho zálibou.
O pět měsíců později si Andy u Reda zaplatil plakát Rity Hayworthové.
V květnu 1950 byl starý knihovník Brooks Halten propuštěn na svobodu a Andy byl převelen z práce v prádelně do knihovny. To ukončilo jeho tříleté šarvátky se Sestřičkami.

V listopadu 1962 přišel do Shawshanku Tommy Williams, sedmadvacetiletý mladík. Během času, který zde strávil, si vyslechl Andyho vyprávění. Když slyšel, jak se jmenoval údajný milenec Andyho ženy, rozpomněl se, že měl v dřívějším vězení spolubydlícího na cele, jakéhosi Elwooda Blatche. Ten mu kdysi vyprávěl, že je lupič, že vykradl přes 200 domů a také zabil dva lidi, kteří byli při vloupačce zrovna doma a za které teď místo něj sedí nějaký bankéř v Shawshanku.

Roku 1963 přišel do věznice nový správce Samuel Norton. Po vyslechnutí Tommyho vyprávění řekl Andy Nortonovi, že chce obnovu procesu. Ten ho poslal na samotku do díry o vodě a chlebu. Norton se s Tommym dohodl, že nikdy nebude vypovídat o dané události v Andyho prospěch a za to byl Tommy převelen do věznice s nižší ostrahou a mnohými jinými výhodami. Andy však musel pro Nortona v knihovně pracovat i nadále, pokud chtěl, aby knihovna stále fungovala a aby měl klid od Sestřiček.

Jednoho posledního letního dne se Andy s Redem slunili na dvoře, když Andy Redovi začal vyprávět, že až se dostane z vězení, pojede do Mexika do Zihuataneja. Tam by si rád pořídil hotel a že má venku na svobodě na smyšlené jméno založený účet s penězi, řidičákem a sociálním pojištěním. Během posledních pár dní na svobodě mu s tím pomohl snad jediný jeho přítel, který za ním v té době stál. Vypráví Redovi o kamenné zídce v Buxtonu, kde má Andy schované doklady k nové identitě - na jméno Peter Stevens.

Dne 12. března 1975 byl Andy nepřítomen při ranním sčítání. Stráže ho v jeho cele nenašly. Odpoledne přišel do cely i rozzuřený Norton, vybroušené kamínky z Andyho okna zahodil a rozčilením strhl plakát s Lindou Ronstadtovou. Všichni v tu chvíli zůstali ohromeni. Za plakátem byla malinká díra, ale velká akorát pro drobného Andyho. A za ní se nacházel prostor pro splaškové potrubí. Andy tuto skutečnost musel dobře vědět, určitě měl díky knihovně přístup k plánkům věznice. Pět set metrů ho tak čekalo plazení se ve splaškách a ve velmi úzkém potrubí. Než však na tuto skutečnost přišli, měl už Andy 20 hodin náskok na útěk.
Dvacet šest let tak Andymu trvalo udělat do zdi svým malým geologickým kladívkem na kamínky dostatečně velkou díru. I z tohoto důvodu se Andy snažil se všemi správci udržovat dobré vztahy. Musel si udržet svoji celu číslo 14 na pátém bloku sám pro sebe. Za celou dobu měl jediného spoluvězně, a jak si Red zpětně uvědomil, tehdy mu onen muž řekl, že má Andy na cele neustále chlad a průvan.

Tři měsíce po Andyho útěku Norton odešel. Red se již nedozvěděl, jak Andyho příběh dopadl, ale 15. září 1975 mu přišel pohled z města McNavy v Texasu. Pohled byl bez textu, ale i tak Red věděl, že je od Andyho.

Roku 1977 byl Red po 38 letech propuštěn podmínečně z vězení, bylo mu 58 let. Začal pracovat jako pomocník v supermarketu v Rotlandu, ale vydržel zde jen dva měsíce. Poté se Red vydal hledat onu kamennou zídku v Buxtonu. Myslel, že by zde mohl najít nějaký vzkaz od Andyho. Pod kusem vulkanického kamene, o kterém mu Andy vyprávěl, našel obálku s penězi a dopis věnovaný Redovi od Petera Stevense, jenž píše, že by uvítal Redovu pomoc. Red se tak vrátí s dopisem do svého pokoje v Rotlandu, sbalí si věci, odhlásí se z pokoje a koupí si lístek do města McNavy. Doufá, že svého přítele najde a brzy uvidí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 09.12.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Rita Hayworthová a vykoupení z věznice ShawshankMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­