ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Stříbrný vítr (4)

Hlavní hrdina, Jan Ratkin, žije na venkově v Mírově. Jeho otec, soudce, je na něj velmi přísný, ale matka se jej snaží bránit. Svůj vzor vidí ve strýci Jiřím, který žije jako tulák a dobrodruh. Pro takový život nemá otec pochopení. Zpráva o strýcově smrti chlapce velmi poznamená.
Na gymnáziu jej čeká zklamání. Profesoři nechápou mladé studenty. Drží se zastaralých zásad, a tak mezi nimi a studenty dochází k drobným sporům. Jedinou výjimkou je sympatický učitel Ramler.
V Písku bydlí u paní Haurové, kterou však nemá příliš rád a myslí si o ní, že slídí. Na několik dní se zde objeví paní Helena, do které se Jeník zamiluje. Po jejím odchodu je velmi zdrcený a nechá se svést od paní domácí.
Jeník naváže několik krátkodobých přátelství. Seznámí se i se staršími studenty - Valentou a Zachem. Připadá mu, že Zach je jediný, kde jej chápe, a také mu připomíná strýce Jiřího.
V den Ratkinových osmnáctin je Zachem zaveden do veřejného domu. O této záležitosti se dozví ve škole. Zach je vyloučen a musí odjet. Ratkina však varuje profesor Ramler a Jeník všechno zapře.
O prázdninách a na svátky jezdí Ratkin domů. Při jedné z cest vlakem se seznámí s Aničkou, dcerou lékárníka v jejich vesnici. Když se sem vrací na další prázdniny, velmi se na ni těší. Vše mu připadá krásné a barevné. Večer se sejdou a stráví spolu noc. Pak o něj ale Anička ztrácí zájem a nezve jej hloupým a směšným. Ratkin se však změní. Už není chlapcem. S Jeníkem se rozloučí hozením jedlové větvičky do propasti se slovy: "Na tvůj hrob, Jene Ratkine včerejší a pošetilý!"

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Jan Ratkin - V knize prodělá vývoj od mladého chlapce v muže. Byl velmi citlivý, ale také vznětlivý a nepoddajný. Pobytem ve městě ztrácí své ideály o životě.
Otec a strýc - Jsou protikladem. Otec je přísný až bezcitný. Strýc žije bezstarostným životem tuláka, který si dělá, co chce. Proto je Jeníkem obdivován, ale odsuzován otcem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha nebyla dějově příliš zajímavá. Je zde spíš zobrazen život studenta a vliv města na jeho chování. Dílo vzniká po vlivem impresionismu, proto zachycuje pocity hrdinů, jejich myšlenky a naděje.
Název "Stříbrný vítr" je jakýmsi symbolem mládí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Moniška, 18.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Stříbrný vítr (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­