ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­
Arthur C. Clarke se narodil v roce 1917 v Anglii v rodině farmáře. Již v 15 letech coby žák gymnázia začíná psát fantastické povídky. Po absolvování gymnázia odchází pracovat do Londýna, jelikož po otcově smrti nemá prostředky na další vzdělávání. Důležitým momentem je pro něj setkání s vydavatelem časopisu Scientifiction, který mu v zimě 1938 a v létě 1939 otiskne a zaplatí dva články a Clarke se definitivně rozhodl stát se spisovatelem.
V letech druhé světové války slouží jako radarový instruktor u britského královského letectva. V hodnosti poručíka R.A.F. otiskuje originální myšlenku, jak pomocí tří družic zajistit celosvětový příjem televizního signálu.
Radarové technice zůstal věrný i po skončení války - pracoval na vývoji automatických přistávacích systémů. V letech 46-48 konečně vystudoval vysokou školu a získal titul bakaláře fyziky a aplikované matematiky.
K literatuře ho to však táhnout nepřestalo, roku 1949 se stal zástupcem šéfredaktora časopisu, po roce 50 se věnuje výhradně psaní.
Častým námětem jeho děl je téma setkání s mimozemskou, neuvěřitelně vyspělou civilizací, která má pro člověka nepředstavitelné možnosti.
Zpráva o třetí planetě je soubor povídek zachycující průřez celou Clarkovou povídkovou tvorbou. Dokládá s jakým množstvím myšlenek a nápadů Clarke do sci-fi vstupuje, respektive jak hluboko je umí rozpracovávat.
Motiv střetnutí s mimozemskou civilizací mu v podstatě slouží především k úvahám nad vývojem, minulostí a především budoucností lidstva. Přemítá, jaké důsledky by přinesla komunikace s tvory mnohem vyspělejšími, než jsme my. Zároveň se pokouší klást otázky širšího, obecného dosahu. Co je smyslem vývoje hmoty? Jakými formami a cestami se bude vyvíjet myšlení, myslící hmota ve vesmíru? Na řadu otázek věda zatím odpověď nenalezla. Clarke proto hledá alespoň odpovědi "literární". Ve své tvůrčí metodě umí velice působivě využívat svého rozsáhlého přírodovědného vzdělání.

Arthur Charles Clarke zemřel ve středu 19. března 2008 na Srí Lance o půl druhé ráno tamního času ve věku 90 let.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ctenarsky.denicek, 21.03.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Arthur Charles ClarkeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­