ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

Ostrov delfínů

Příběh chlapce, jemuž zachrání život delfíni a on se pak účastní průzkumu jejich života a snaží se jim pomoci.
Poutavé vyprávění se odehrává v kulise 21. století, kdy již lidé rozluštili delfíní jazyk a učí je lidské řeči.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mustang v Plzni roku 1997 (1. vydání). Z anglického originálu Dolphin Island přeložil David Fuchs. Ilustroval Josef Čech. Počet stran: 211. ISBN: 80-7191-165-8.

DĚJ:

Píše se jednadvacáté století. Johny se v noci probudí a zjistí, že kousek od jeho domu se pravděpodobně kvůli poruše zastavila vznášedlová loď. Johny žádnou z blízka neviděl, a tak se rychle oblékne a jde se na ni podívat.
Vyleze na ni, aby se podíval na palubu. V tu chvíli se loď rozjede rychlostí 480 km/h. Johny musí na lodi zůstat. Jelikož je černým pasažérem, hledá si místo, kde by přečkal. Vybere si komoru, ve které se nachází zavazadla adresovaná do Austrálie.

Po několika hodinách jízdy loď ztroskotá asi 250 kilometrů od Austrálie. Johny nastoupí do krabice, která mu má sloužit jako vor. Po chvíli k němu připlavou desítky delfínů, kteří ho dotlačí až na jeden ostrov. Tam se Johny vyléčí z úpalu.

Pak jde na konverzaci s doktorem Keithem. Ten mu řekne, že zjistili, kdo je a že po příjezdu profesora Kazana pojede připravenou lodí domů.

Jakmile dorazí profesor Kazan, Johny mu řekne, že za svou tetou domů vůbec nechce. Profesor Kazan tedy zavolá jeho tetě a domluví s ní, že u něj může Johny zůstat. A tak se Johny stane trvalým obyvatelem ostrova delfínů. Najde si i kamaráda Micka. Ten ho učí potápět, a tak se každý den několik hodin potápějí a hledají různé živočichy.

Poté, co se Johny adaptuje, mu profesor Kazan vysvětlí vše okolo ostrova. Profesor Kazan na něm zkoumá delfíny, učí se jejich řeč a je se snaží naučit anglicky. Jedním z prvních Johnyho úkolů bylo podílet se na výzkumu delfíní řeči. Ve velké nádrži na ostrově byla umístěna delfíní samice Susie a její syn Sputnik. Johny dostal přístroj s pětadvaceti tlačítky. Některá byla nepopsaná, ale na některých stála slova: NE, ANO, DOLŮ, NAHORU, PŘÍTEL, VPRAVO, VLEVO, RYCHLE, POMALU, STOP, JEĎ, NÁSLEDUJ, PŘIJEĎ, NEBEZPEČÍ a POMOC! Jak bylo Johnymu později vysvětleno, byl to překladač do delfíní řeči. Jeho úkolem bylo jít do nádrže a používat tlačítka tak, jak mu profesor řekne. Zjistili, že to opravdu funguje.

Společně ještě ochrání delfíny před kosatkami.
Nakonec Johny odjede na univerzitu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sewor, 31.10.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Ostrov delfínůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)