ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

   
­­­­

Ztracené světy 2001

  • podtitul: Podrobný deník slavného dobrodružství

Kniha povídek, deníkových záznamů a úvah o vesmíru z dílny světového klasika.
Zajímavý pohled do autorova myšlenkového soukromí. Kniha předpokládá čtenářovu znalost literární i filmové verze Vesmírné odysey, jejíž vznik Clarke podrobně mapuje od prapůvodní povídky Hlídka z roku 1951 až po její konečnou verzi a dále za ni. Zároveň podává věcné svědectví o spolupráci se Stanleyem Kubrickem od roku 1964 až po uvedení filmu v roce 1968. Pracovní záznamy jsou prokládány sci-fi povídkami a epizodami, které dávají čtenáři možnost posoudit vývoj vzniku literárního díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Eminent v Praze roku 2001. Z anglického originálu The Lost Worlds of 2001 přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 270. ISBN: 80-7281-054-5.

O AUTOROVI A DÍLE:

Arthur Charles Clarke byl britský autor science fiction a vynálezce, kterého nejvíce proslavil román 2001: Vesmírná odysea. A právě o tomto veledílu a jeho nikdy nevydaných částech pojednává nefantastická kniha Ztracené světy 2001 od samotného velikána sci-fi.

Víme, že 2001: Vesmírná odysea vznikala současně s filmovou verzí režiséra Stanleyho Kubricka, to vše a mnohem více se můžeme dozvědět ve Ztracených světech 2001.
Sám autor označil dílo Ztracené světy 2001 jako "podrobný deník slavného dobrodružství", a ono deníkem do jisté míry také je. Jsou zde zachyceny postřehy autora, osob, s nimiž vznik Vesmírné odysey konzultoval, prvotiny, jež mohly upadnout v zapomnění...

OBSAH:

Kniha samotná se skládá z části za scénou, kde jsou obsaženy poznámky Clarka k jeho tvorbě scénáře. Krize, zádrhely a samozřejmě i úspěšné konce, stejně tak jako - řekněme - výrobní problémy. Avšak pravým jádrem celého díla je krátký sestřih z "prvotiny", jenž se do finální verze nikdy nedostal. Součástí je i povídka, ze které vše vyšlo - Hlídka. Málokdo třeba ví, že jméno počítače HALa je vlastně jistou nadsázkou na firmu IBM - jen si povšimněme, jak blízko je písmeno H v anglické abecedě od písmene I, písmeno A od B či snad L od M... Původně se do románu měly dostat slavné Zákony robotiky od spisovatele Isaaca Asimova, avšak ve výsledné podobě se po nich jakoby slehla zem...

CITÁT Z KNIHY:

"... Film 2001 byl často kritizován za to, že mu schází soukromé mezilidské vztahy a že vlastně nemá žádné skutečné postavy - až na HALa. Tím, že skočil z pleistocénu rovnou do vesmíru, obešel Stanley Kubrick všechny problémy, které by vznikly z rozvíjení soukromého zázemí astronautů, politických a kulturních důsledků objevení monolitu, a vůbec podrobnosti života na počátku příštího století. O tom jsme mohli napsat celou niku; a vlastně taky napsali ..."

"Učinili jsme všechna představitelná bezpečnostní opatření," odpověděl. "Každý pohyb, který Sokrates udělá, je monitorován zvenčí. Kdyby se cokoli stalo, stiskneme tlačítko STOP - ale ještě nikdo to nemusel udělat. A když dovolíte, něco vám předvedu." Došel k mikrofonu na stěně modulu, přepnul páčku a přikázal: "Sokrate - ověř způsob svého fungování." Z reproduktoru se okamžitě ozval robotův hlas: "Funguji nezávisle." Bruno se obrátil k návštěvníkům. "To znamená, že funguje sám, nikoli na základě vnějších rozkazů. Není otrok, ale jedinec. A teď se prosím dívejte." V duchu přeříkal modlitbičku a pak rozkázal. "Vypni všechny kyslíkové systémy - opakuji, vypni kyslík." Sokrates chvilku strnule, nerozhodně stál a ani se nepokusil pohnout. Pak, po pauze, která patrně trvala jen vteřinu, ale zdála se mnohem delší, odpověděl: "Rozkaz odmítnut. Porušení Prvního zákona." Bruno si oddechl úlevou; obvody ještě nebyly zcela dokonalé a on riskoval...

VLASTNÍ NÁZOR:

I přes fakt, že se v zásadě nejedná o sci-fi román ani o fantasy, jedno je jisté. A.C.Clarke byl, je a bude znám především díky své tetralogii Vesmírná odysea, která zkrátka nadchne, i když se o ní píše jen "mezi řádky". Pro fanoušky tohoto velikána světové sci-fi literatury je přímo ctí, když si může počíst v mistrově deníku jeho dítěte.
Při pročítání si ve Ztracených světech 2001 máte pocit, jako byste to byli právě vy, s kým Clarke Vesmírnou odyseu psal, a s kým konzultoval její finální podobu. Tak skvělým spisovatelem totiž pan Clarke je - nepomůže vám bránit se sebevíce, dokáže vás zkrátka vtáhnout do děje, ať chcete, či ne...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 08.09.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Ztracené světy 2001Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­