ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

2001: Vesmírná odysea (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Arthur C. Clarke, z anglického originálu 2001: A Space Odyssey přeložil Vladimír Svoboda, vydal Knižní klub, k.s. ve spolupráci s nakladatelstvím Baronet a.s. v Praze roku 1997 jako svou 520. publikaci, vydání čtvrté, 240 stran.

HLAVNÍ POSTAVY:

Dave Bowman, Frank Poole, počítač HAL 9000

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává sice převážně u Saturnu, další díly se ale odehrávají u Jupiteru (u Jupiteru se odehrává i děj filmu).

DĚJ:

Na Měsíci je nalezen velký černý kvádr s poměrem stran 1:4:9 a je nazván MAT-1. Když je vykopán a spočinou na něm první paprsky Slunce, vyšle směrem k Saturnu nějaký paprsek. Rozhodne se, aby se k Saturnu vyslal raketoplán Discovery na průzkum planety, protože si myslí, že monolit vyslal paprsek k nějaké jiné, vyspělejší civilizaci. Posádku tvořili tři muži v hybernaci, Frank Poole, Dave Bowman a počítač, který řídí vše, co se děje na lodi, HAL 9000. Při cestě mezi Saturnem a Jupiterem se HAL porouchá (nesměl Frankovi a Daveovi říct o cíli cesty) a ohlásí poruchu, která se dá opravit pouze po vstupu do vesmíru. Frank tam tedy vyleze a HAL na něj "pošle" vozítko, které Franka odhodí do vesmíru. Dave to uvidí, a tak se pokusí oživit zbylé členy posádky. HAL je však zabije a Dave ho tedy odpojí. Spojí se se Zemí a dozví se o pravém cíli cesty. Dave se dostane až k Jupiteru, kde nalezne "Velkého bratra" - MAT-2. Vydá se ho v kapsli prozkoumat. Monolit se však otevře a "vcucne" ho do sebe. Dave ocitne v úplně jiné galaxii, kde se stane téměř duchem. Jediné, co se dostane k Zemi, je jeho poslední hlášení před vstupem do monolitu: "Je to plné hvězd."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - 2001: Vesmírná odysea (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­