ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

Světlo Země

Vědeckofantastický román popisuje zrod, vývoj a bleskový průběh válečného konfliktu mezi Zemí a jejími bývalými koloniemi na jiných planetách.
Děj klasického sci-fi románu s prvky špionážní detektivky se odehrává zhruba ve 23. století, v němž jsou pečlivě propracovány "dobové" reálie i životní styl. Z dnešního hlediska je to další zajímavostí knížky napsané v roce 1955, tedy více než před padesáti lety, na základě tehdejších vědeckých poznatků a je tak bezděčným svědectvím, jak daleko pokročil výzkum od doby, kdy byla kniha napsána.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu Earthlight přeložil Petr Kotrle. Počet stran: 199. ISBN: 978-80-7384-142-3.

OBSAH:

Hlavní postava sci-fi románu, Sadler, je vyslán na Měsíc pod tajným úkolem. Má zjistit, odkud uchází informace Federaci (správa kolonizovaných planet). Bylo mu řečeno, že se tak děje na místní observatoři, kde se vedou četné průzkumy vesmíru a planet. Pod záminkou ekonoma, který zkoumá, jak se investují vládní peníze, se dostává do různých částí observatoře. Není však schopný určit konkrétního muže, který by mohl poskytovat informace, ani to, jak se informace dostávají ven. Při rekreační jízdě měsíčním vozidlem se dva vědci zatoulají na zakázané místa a objeví mohutnou kulovou stavbu. Se zvědavostí se přiblíží, jenže nejsou vítáni a tak jsou poslání zpět s přísným zákazem se o tom někomu zmiňovat. Něco však vytuší. Mezi Zemí a Federací jsou napjaté vztahy kvůli zdrojům, které vlastní Země a nechce je jen tak zahazovat. Domyslí si tedy, že je to nějaký tajný důl. Situace po jejich návratu ale výrazně zkomplikuje. Za několik dní je observatoř vyzvána k evakuování do podzemí. Začíná válka Země s Federací. Obě strany mají své trumfy. Ti samí vědci, kteří už jednou byly u neznámého objektu, jsou vyzváni, aby zavezli jednoho z nejslavnějších fyziků světa na to místo. Po skončení mise jsou vyzváni, aby nemeškali a co nejrychleji se dostali do bezpečí a v nejhorším případě aby se schovali za hory. Podle očekávání se musí ukrýt za skály a naskýtá se jim úžasná podívaná. Kulovitá budova je obalena elektrickým polem a tři velké bitevní lodě připlouvají. Po dlouhém a vyrovnaném boji bitva skončí nerozhodně. Budova spolu s jednou lodí mizí v rozžhaveném povrchu měsíce, druhá loď skončí na povrchu měsíce a třetí s četnými škodami odplouvá. Válka tak končí a začíná nový svět, kdy se Federace domluví se Zemí na příměří a dostatečnými dodávkami potřebných surovin. A ta díra, kde unikaly informace? Byly vysílány morseovkou přes největší teleskop, který kdy Země stvořila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 28.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Světlo ZeměMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­