ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

Ráma tajemství zbavený (Ráma)

  • spoluautorství Gentry Lee
  • díl v sérii: 4 (předchozí: Zahrada Rámova; následuje: Poslové Rámových světů - autorem ale již pouze Gentry Lee)

Poslední svazek volné tetralogie o kosmické lodi zvané Ráma a jejích obyvatelích. Čtenář se mimo jiné i dozví, jak pokračoval vývoj na Zemi za asistence rámské civilizace v jiném vesmíru...
Nicol Wakefieldová, odsouzená k trestu smrti, prchá přes Válcové moře na ostrov záhadných mrakodrapů New York, do podzemních chodeb obývaných stejně tajemnými a nebezpečnými oktopavouky. Tak začíná poslední dějství rozsáhlé rámanské epopeje, díla, které nemá v dějinách science fiction obdoby. Dozvíme se konečně, kdo postavil dokonalou kosmickou loď nazvanou pozemšťany Ráma, a jaké pohnutky jej k tomu vedly? Arthur C. Clarke a Gentry Lee přicházejí s novou, naprosto originální koncepcí vesmíru!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2010 (2. vydání). Z anglického originálu Rama Revealed (Rama) přeložil Vladimír Hanák. Počet stran: 607. ISBN: 978-80-7384-286-4.

OBSAH:

Tato kniha, stejně jako minulé dvě, přímo navazuje na tu předchozí, tentokrát je však opatřena prologem pro ty, kdož nečetli všechny předcházející knihy.

Děj začíná přesně tam, kde skončilo poslední pokračování. Nicole des Jardinsová - Wakefieldová čeká ve vězení na vykonání trestu smrti, ale pár hodin před touto událostí ji osvobodil její manžel Richard. Následně celá jejich rodina i přátelé utekli z Nového Edenu a skrývali se v záhadném New Yorku na ostrově ve Válcovém moři. Tam se setkali s oktopavouky a přemístili se do jejich hlavního města, které se jmenuje Smaragdové. Tam zažili mnohá dobrodružství a odhalili spoustu nových tajemství. Postupem času došlo k válce mezi lidmi a oktopavouky a byl zabit Nicolin manžel. Inteligence řídící Rámu už se na to všechno nemohla dívat, všechny uspala a probudila až v Uzlu u hvězdy Tau Ceti. Tady už příběh končí, když velice stará Nicole, která má problémy se srdcem, podniká svou poslední cestu do modulu vědění, kde se dozvídá mnoho informací o historii vesmíru a galaxie a na posledních řádcích knihy umírá smířená se svým osudem.

O KNIZE:

Jak už je zvykem, i tato kniha má své zajímavosti. Je to hlavně nové a naprosto originální pojetí vesmíru, které nám v této knize Arthur C. Clarke přináší. Je skvělé v tom, že uspokojí jak zaryté vědce, tak i oddané věřící. Spočívá v tom, že uznává všechny naše poznatky o vesmíru od velkého třesku až po velký krach. Bůh v něm figuruje tak, že to on stojí na počátku vesmíru a určuje počáteční podmínky jeho vzniku. Současně však existuje spousta dalších vesmírů. To všechno proto, jelikož cílem snažení boha je najít množinu počátečních podmínek takových, aby v takto určeném vesmíru vždy nastala harmonie. Zajímavé, že? Tato skutečnost ještě navíc podtrhuje bezvýznamnost lidstva jako části vesmíru. Už nejsme jen bezvýznamný druh v obrovském vesmíru. Teď jsme nicotná forma života v jednom z tisíců obyčejných vesmírů. Tímto opět Clarke odsuzuje egocentrismus lidského druhu, jako to už udělal v mnoha svých knihách.

Elegantně je také napsán konec knihy. Všechna tři pokračování byla velice úzce spjata s hlavní postavou - francouzskou lékařkou Nicole. A proto tam, kde končí kniha, pohasíná i její dlouhý a neobyčejně zajímavý život.

Toto poslední pokračování je velice podobné přecházejícím dvěma knihám (jak by ne, také je to jejich přímé pokračování). Opět je na jeho stránkách rozebírána lidská xenofobie vůči všemu jinému a neznámému. Jeho slepá nenávist a místy neuvěřitelná hloupost. Prostřednictvím mimozemských civilizací Clarke poukazuje na to, že lidem vždy záleží nejvíce na sobě a na tom, jak získat co největší moc a ovládat co nejvíce lidí.

Zajímavé je i to, že autoři tentokrát věnovali hodně prostoru na obšírný popis vztahů mezi členy Nicoliny rodiny a jejich přátel. Podrobně jsou rozebírány jejich nálady a názory na oktopavouky, na dění v lidské kolonii a na tvůrce jejich nového domova. Občas se děj nepodobá ani tak sci-fi jako spíše knize popisující běžný život jakési velké rodiny. Toto všechno je ale záhy vystřídáno převratnými změnami děje a popisem nových odhalených tajemství a pasážemi, kdy je zase poodhalen velký kus pravdy.

Nejzajímavější část knihy je jako obvykle konec. Ten je však lepší než konce předchozích třech knih dohromady. Jak by také ne, když čtenář na toto rozuzlení čekal několik let. Je v něm rozebrána historie vesmíru, jak si ho Clarke vymyslel ve své hlavě. Popisuje mnoho vyspělých civilizací, jak vznikaly, rozvíjely se a zase (vlastní vinou) zanikaly. Vysvětluje podstatu vesmíru, význam Rámy, Uzlu a všech dalších technických divů. Zkrátka to, co vrtalo hlavou všem těm, kteří kdy začali číst jednu z předchozích knih.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 05.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Ráma tajemství zbavený (Ráma)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­