ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

   
­­­­

3001: Poslední vesmírná odysea


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Arthur C. Clarke, z anglického originálu 3001: The Final Odyssey přeložil Vladimír Svoboda, vydal Knižní klub, k.s. ve spolupráci s nakladatelstvím Baronet a.s. v Praze roku 1997 jako svou 523. publikaci, vydání první, 247 stran.

HLAVNÍ POSTAVY:

Frank Poole, profesor Anderson, Daniel, dr. Indra Wallaceová, Ted Khan, kapitán Dimitri Chandler (Dim), Dave Bowman+HAL=HALMAN

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v naší sluneční soustavě v roce 3001.

DĚJ:

Po tisíci letech je lodí kapitána Chandera nalezen astronaut Frank Poole, je znovu oživen a odvezen na oběžnou dráhu kolem Země. Když se Frank aklimatizuje, rozhodne se vydat s Dimem na Ganymed, Saturnův měsíc. Frank se vydá i na Europu, kam od roku 2064 nikdo nevstoupil, ani stroj, protože Frank doufá, že mu to Dave s monolitem dovolí. Tak se opravdu stane, Frank se s HALMANEM spojí a zjistí, že na Europě je život. Sice primitivní, ale je. Poté se Frank vrátí zpět na oběžnou dráhu kolem Země a vezme si za ženu Indru, která mu pomáhala po "procitnutí z dlouhého spánku".
O několik let později se Frankovi opět ozve HALMAN. HALMAN je sice vězněm monolitu, ale stále má svou vlastní vůli. Řekne mu, že zpráva, kterou vyslal MAT-1 v roce 2001 již dospěla tam, kam měla a Prvorození vyslali k monolitu nějaké pokyny, které by jim mohly ublížit. Frank to přednese Radě, která rozhodne vyzvednout z hory Pico na Měsíci všechny choroby a viry světa. Zabalí je do "balíčku" a pošlou ho HALMANOVI, aby ho roznesl po MAT-2.
Monolit se snažil zamořit Lucifera, což se nakonec nestalo díky onomu "baličku" od HALMANA. Monolity zmizeli (i MAT-1 z Měsíce, MAT-2 z Europy a MAT-0 ze Země). Frank se po zmizení monolitů vydal s posádkou Alkyone na Europu, seznámil se s Europany a vyzvedl disketu s HALMANOVOU osobností, která byla odvezena na Měsíc a znovu i s viry uzavřena do Pica. Odtud neměli být vyndáni alespoň do té doby, kdy by se objevili další problémy s Prvorozenými, což znamenalo nejméně za tisíc let.

CITÁT Z KNIHY:

"Říkejme jim Prvorození. Třebaže se ani zdaleka nepodobali lidem, byli přesto z masa a krve a při pohledu do hlubin kosmu je jímala bázeň i úžas - a doléhalo na ně osamění. A jakmile nabrali sil, začali se rozhlížet po druzích mezi hvězdami.
Na svých průzkumných cestách se setkávali se životem v bezpočtu podobách a sledovali průběh jeho vývoje na tisících různých světů. Přečasto vídali jiskřičky rozumu slabounce zablikat a pak opět pohasnout v propastech vesmírné noci.
A v celé Galaxii nenalezli nic drahocennějšího nad myšlení; snažili se uchránit i sebemenší jeho výhonek. Stali se rozsévači na hvězdných lánech; zasévali, někdy i sklízeli.
A čas od času, bez hněvu i lítosti, se nevyhnuli ani pletí."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - 3001: Poslední vesmírná odyseaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­