ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

   
­­­­

2010: Druhá vesmírná odysea


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Arthur C. Clarke, z anglického originálu 2010: Odyssey Two přeložil Zdeněk Volný, 51. kapitolu Vladimír Svoboda, vydal Knižní klub, k.s. ve spolupráci s nakladatelstvím Baronet a.s. v Praze roku 1997 jako svou 521. publikaci. vydání druhé, 299 stran.

HLAVNÍ POSTAVY:

David Bowman, Heywood Floyd, dr. Sivasuramanion Čandrasegarampillai (Čandra), kapitánka Taťána Orlová (Táňa), Vasilij Orlov, Maxim Brajlovsky, Alexandr Kovaljov, Nikolaj Ternovský, Kateřina Ruděnková, Irina Jakuninová

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v blízkosti Jupiteru a jeho měsíců.

DĚJ:

Společná rusko-americká posádka na lodi Alexej Leonov se vydává po stopách Discovery a chce pokračovat v původním cíli této lodi. Brzy po startu však zjistí, že se je snaží předběhnout čínská loď Tsien. Začíná závod o to, kdo bude na oběžné dráze kolem Europy dříve. Tsien však ztroskotá a zbylý člen posádky Tsienu vyšle k Leoovu zprávu, že na Europě je život. Leonov dorazí až k Discovery a oživí HALA. Při noční hlídce se Woodovi zjeví Dave a řekne mu, aby co nejrychleji opustili prostor u Jupiteru. Woodovi se nakonec podaří přemluvit posádku Leonova a odplují těsně před uplynutím lhůty. Při odletu uvidí, jak se monolit přemístil na Jupiter a tam zamořil celou planetu. Ta pak vybuchla a vzniklo z ní nové slunce - Lucifer. To vše jen kvůli tomu, že duch Dave (vyslanec a vězeň jiné civilizace) našel na Europě život, který by bez slunce zahynul.
Dave se poté ozval ještě jednou a obsahem jeho slov bylo, že všechny planety kromě Europy jsou jejich. Jen na Europu ať nikdo nevstupuje.
Discovery byla výbuchem zničena. HAL se stal Daveovým společníkem vězněm.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - 2010: Druhá vesmírná odyseaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­