ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Breton André (*18.02.1896 - †28.09.1966)

­­­­
Narodil se 18. února roku 1896 v Tinchebray a zemřel 28. září roku 1966 v Paříži. Byl básníkem, prozaikem a esejistou. Studoval lékařství. Za 1. světové války byl přidělen k léčení neur. chorých.
Po příchodu do Paříže přistoupil k dadaismu a s Aragonem a Soupaultem založil časopis Littérature. Rozpad dadaismu připravil nástup surrealismu, jenž pod jeho vedením byl po 20 let hlavním literárním směrem v odkrývání snů, hypnos, podvěd. stavů, psych. automatismu a skrytých spojitostí duševna.
Surrealismus prošel řadou krizí ideologických, uměleckých a politických, měl ostře protiburžoazní linii i intimní vztahy k výtvar. moderně. Po Aragonově vystoupení, pod hrozbou fašismu a občanské války ve Španělsku, se surrealistická skupina ztenčila. 1. Mezinárodní výstava surrealismu byla roku 1938 a odkryla oslabené pozice hnutí.
2. světovou válku prožil Breton v Americe. Po návratu roku 1946 se pokusil obnovit surrealistickou skupinu. Nové historické skutečnosti však tomu již nepřály. Založil roku 1956 časopis Le Surréalisme a zůstává věrný svým zásadám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 08.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Bláznivá láska
­­­­

Diskuse k životopisu
André BretonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)