ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Breton André (*18.02.1896 - †28.09.1966)

­­­­
Narodil se 18. února roku 1896 v Tinchebray a zemřel 28. září roku 1966 v Paříži. Byl básníkem, prozaikem a esejistou. Studoval lékařství. Za 1. světové války byl přidělen k léčení neur. chorých.
Po příchodu do Paříže přistoupil k dadaismu a s Aragonem a Soupaultem založil časopis Littérature. Rozpad dadaismu připravil nástup surrealismu, jenž pod jeho vedením byl po 20 let hlavním literárním směrem v odkrývání snů, hypnos, podvěd. stavů, psych. automatismu a skrytých spojitostí duševna.
Surrealismus prošel řadou krizí ideologických, uměleckých a politických, měl ostře protiburžoazní linii i intimní vztahy k výtvar. moderně. Po Aragonově vystoupení, pod hrozbou fašismu a občanské války ve Španělsku, se surrealistická skupina ztenčila. 1. Mezinárodní výstava surrealismu byla roku 1938 a odkryla oslabené pozice hnutí.
2. světovou válku prožil Breton v Americe. Po návratu roku 1946 se pokusil obnovit surrealistickou skupinu. Nové historické skutečnosti však tomu již nepřály. Založil roku 1956 časopis Le Surréalisme a zůstává věrný svým zásadám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 08.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Bláznivá láska
­­­­

Diskuse k životopisu
André BretonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­