ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Spalovač mrtvol (rozbor) (3)

Novela Spalovač mrtvol se vyznačuje společensko-etickým podtextem. Zachycuje okupační období. Přerůstá v hrůznou vizi mravního a duševního rozkladu jedince pod vlivem nacistické ideologie. Počestný manžel a otec se mění v likvidátora vlastní rodiny a člověka posedlého vyhlazováním Židů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1967 (1. vydání). Počet stran: 137.

KOMPOZICE DÍLA:

Kniha se řadí do epiky. Jedná se o román s hororovým nádechem. Děj je sepsán chronologicky, jen občas hlavní osoba mluví o minulosti. Vypravěč je v er-formě. Kniha obsahuje jak dialogy, tak monology. Monology hlavní postavy ale převažují. Většinou jsou navíc velmi dlouhé. V díle se prolíná realita se snem (halucinacemi, přáními, iluzemi). Autor několikrát opakuje určité scény, objevují se zde i stále stejné postavy s velice podobnými dialogy. Děj je většinu doby velice poklidný a může se zdát, že se vlastně nic neděje. Konec má velký a hlavně nečekaný zvrat.

JAZYK:

Autor využívá jedině spisovného jazyka, a to i v řeči postav. Celé dialogy (a monology) pak působí divně a nepřirozeně. Hlavní postava používá eufemismy při označování členů své rodiny (hlavně pak manželky) - nadpozemská, nadoblačná, něžná - místo jejich jmen. V dialozích se objevují německá slova, později i věty (čím dále jste v knize, tím se s nimi setkáte častěji). V knize naleznete věty se stejným obsahem, ale jinak řečené. Hlavní hrdina má v knize tendenci stále dokola opakovat nějakou informaci a navíc opakuje věty, které někde slyšel.

ŽÁNR A JEHO HLAVNÍ ZNAKY:

novela (krátký příběh; postava neprochází téměř žádným vývojem; malý počet postav; jedna dějová linie)

Dalšími autory tohoto žánru jsou například: Alexandr Solženicyn, Karel Čapek

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kniha varuje, jak snadné je manipulovat s lidmi.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Na motivy knihy byl natočen film (1968, režie Juraj Herz).

DĚJ:

Děj se odehrává před a během okupace nacisty. Děj začíná návštěvou panoptika, kam se vydá pan Kopfrkingl se svou manželkou a dvěma dětmi. Svou rodinu miluje stejně moc jako svou práci. Pracuje totiž v krematorium a jeho práce jej fascinuje. Má pocit, že zemřít je vysvobození, že se jedná o čistý návrat k bohu. Často vysvětluje různé věci, co se spalování mrtvol týká. O svou rodinu velice pečuje, často myslí na to, jak jejím členům udělat radost, počítaje do toho i kočku. Často také přemýšlí o svých sousedech, včetně židovského doktora a rodiny, v níž je otec alkoholik. Sám nepije ani nekouří.

Pana Kopfrkingla často navštěvuje jeho německý kamarád Willi. Ten je již tou dobou hodně ovlivněn nacistickým myšlením. Říká, jak je Hitler úžasný, jak Češi špatně vedou stát, jak Němci jsou nejlepší, jak je třeba očistit svět od starých ras...
Pan Kopfrkingl zpočátku se svým kamarádem nesouhlasí a jeho žena Lakmé nechce, aby se spolu stýkali. Po zabrání Sudet se však jeho názor změní. Stává se členem NSDAP a začíná být hrdý na svůj německý původ. Začíná do českých vět vkládat německá slova. Pro členství dokonce špehuje před židovskou synagogou jako žebrák. Tam přemýšlí nad Židy a dojde k závěru, že vlastně jejich odstraňováním se jim prokazuje služba. Při okupaci nakonec udá několik svých sousedů včetně doktora, ke kterému chodil.

Německé společnosti, kterou navštěvuje v luxusním kasínu, se nelíbí, že má za manželku Lakmé. Pan Kopfrkingl tedy souhlasí, že se rozvede a že si najde manželku s "lepším původem". Nakonec se ale zvolí jiné řešení. Myslí si, že by Lakmé po rozvodu jenom trpěla, a tak se rozhodne pro "lepší a čistší" věc - oběsí ji doma v koupelně tak, aby se to jevilo jako sebevražda. Tím už je jasné, že je psychopat.

Pan Kopfrkingl poté chce dát obě své děti na německé gymnázium. Problém je v tom, že jeho syn je změkčilý (a pravděpodobné homosexuál), až moc se toulá a přes veškeré snahy ho změnit (přihlásil ho do boxovacího klubu) je stále obézní a má rád sladké. Proto se znovu rozhodne pro "milosrdenství" - svého syna vezme s sebou do práce, kde ho ubije k smrti a dá jej do rakve s příslušníkem SS.
Jeho dcera se naštěstí na německé gymnázium dostane.

V té době pan Kopfrkingl již naprosto ztratil rozum. Myslí si, že je budha a že zachrání svět. Nakonec pro něj přijde pár chlapů, aby ho odvedli na psychiatrii - on je vidí jako mnichy z Tibetu, kteří jej mají odvést do chrámu...

HLAVNÍ POSTAVY:

pan Kopfrkingl - hlavní hrdina; psychopat
Lakmé - manželka Kopfrkingla; většinou tichá
Zina - nadaná dcera
Mili - změkčilý syn (dost možná se jedná o promítnutí autora do knihy)
Wiliam Reinke (Wili) - fašistický fanatik

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla zvláštní, ani pořádně nevím, jak ji popsat. Z počátku se nic nedělo. Často se z nějakého důvodu stále dokola objevovaly ty samé postavy. Možná to mělo nějaký důvod, možná ne. Kniha se tedy zdála hodně zdlouhavá, až nesmyslná. Dialogy byly strašně nepřirozené, takové strojené. Vzhledem k tomu, že mi bylo řečeno, že kniha je drsná, byla jsem celkem překvapena, že je vlastně "o ničem". Pak když přišel "nácek", vypadalo to konečně, že se něco stane. Bum a hlavní hrdina zabil dva lidi a stal se z něj psychopat...konec knihy. Opravdu ten konec je náhlý, nečekaný, až jsem to musela číst několikrát, abych pochopila, co se stalo. Autor nás dokonale uspal v domnění, že jde o další knihu s velice zdlouhavým dějem a nakonec se stane tohle. Myslím si, že člověk, co o tom neví zhola nic, musí být ještě více překvapen. Zase upřímně chápu čtenáře, kteří to nedali a knihu nakonec vzdali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anid, 28.05.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (rozbor) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­