ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

   
­­­­

Nebožtíci na bále: Malá humoreska

Náhle přiběhl k jejich stolu primář, tajný rada Brabée s vyhaslou fajfkou v ruce a s růží a řády na kabátě, sedl si na volnou židli a zvolal:
"Tak si představte, co se stalo. Vy to asi ještě nevíte..." A když všichni měli oči navrch hlavy, primář pohlédl na oba pány Brázdy, na pana Jana, podúředníka z jatek z Růžové, a na pana Jindřicha, dědu z Hradební, a řekl:
"Všimli jste si toho člověka támhle vedle v sále? Toho zvláštního, divného, co tam sedí v rohu a tak pomalu upíjí pivo, jako by mu bylo sto...", a když nejdřív kývli Pepík a Anička a pak i ostatní, primář řekl:
"Tak víte, že ho znám? Víte, že jsem ho dokonce poznal? Víte, kdo to je? To je přece taky jeden náš pacient, víte kdo?" A primář se zasmál a řekl: "To je přece Špaček! Bývalý hostinský Špaček z Dlážděný."
"Kristepane," zvolal Jan Brázda z Růžové, "vždyť je mrtev! Vždyť to byl proboha ten, co umřel tuhle za nás dva..." a ukázal na dědu Jindřicha a děda Jindřich také zvolal: "Ten přece umřel, když jsme umřeli my..."
A primář, tajný rada Brabée s úsměvem pokrčil rameny a řekl:
"Tak holt, jak se ukazuje, to on nebyl. Nebyl to holt ani on. Sedí tu na bále u piva a kouří viržinko!"
Když se celý stůl probral z úžasu, obr Harry uhodil do stolu, velice se zasmál a dal nalít nové víno.
"Tady u vás," zasípal jasně... "se dějou skutečné zázraky."
Mnozí hosté v hlavním sále zakrátko zvěděli, že stařík vedle v sále u stolu v rohu je stoletý hostinský Špaček, ale nevěděli to další. Věděl jen to, že i on se v městské nemocnic primáře, tajného rady vyléčil a uzdravil, a všichni začali hledět na primáře s novým obdivem a úctou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iveta, 28.10.2005

­­­­

Diskuse k úryvku
Ladislav Fuks - Nebožtíci na bále: Malá humoreskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­