ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Vévodkyně a kuchařka

Rozsáhlý historický román, na nejž se Fuks dlouho připravoval, ba dokonce jej odkládal jako osudový námět. Rozhodl se pro odlišnou vypravěčskou perspektivu a našel si nečekanou masku: na prahu stáří jako by se transvestoval do dámy z nejvyšších kruhů v nejlepších letech a poskytl jí hlavní roli. Titul však složil z divokého kontrastu - ze setkání dvou zcela vzdálených osob, jako by je chystal pro frašku. Vévodkyně, jež šokovala rozhodnutím zařídit na okraji Vídně luxusní hotel, to jest projektem pro urozenou osobu tenkrát nemístným; a v závěru, když se plán podařil, znovu udivila tím, že na inzerát přijala výjimečnou kuchařku, aby vedla exkluzivní restauraci. S groteskní a smutnou fantazií připravil Fuks široce rozložené vyprávění umístěné do vznešených starých časů. Atmosféra Vídně a konce mocnářství je tu plasticky podána s duchaplnými i prázdnými okamžiky, pompézními hostinami i pohřby. Jde o jedinečným stylem podaný obraz reality a fikce, hororu a komiky, snu a naděje.

Rozsáhlý historický román zachycuje atmosféru konce 19. století, společenské vztahy zanikající epochy, zároveň je hlubokým zamyšlením nad smyslem života a nad člověkem jako takovým.
Základní dějová linie není příliš složitá, je však doplňována dalšími drobnými epizodami, popisnými pasážemi atd., které vytvářejí ucelenější obraz tehdejší doby a odhalují nitro hlavní hrdinky.
Vévodkyně Sophia La Talliére d'Hayguéres, nesmírně vzdělaná, kultivovaná, morálně vyspělá dáma, se rozhodne pro zřízení hotelu, jenž by se měl stát i muzeem. Podá si inzerát a získá vilu, o které se později dozví, že patří jejímu strýci a že právě ona je jeho univerzální dědičkou. Stavba hotelu se rozjíždí a během roku je dovedena ke zdárnému konci. Slavnostní otevření se koná 10. září 1898. Účastní se jej desítky hostů z nejvyšších vrstev.
Vedle tohoto jednoduché příběhu se dozvídáme o návštěvách vévodkyně u svého strýce, o jejím pořádaném honosném večírku, po kterém druhý den záhadně umírá (spadl ze schodů při vyndávání balíčku z tajemnými listinami), obsáhlé pasáže jsou pak věnovány přípravě pohřbu a samotné smuteční slavnosti, dále výstavbě hotelu atd. Velmi zajímavě je vykreslena sama vévodkyně a její soukromí. Mnohá její činnost byla ovlivněna četbou historických i jiných románů, hlavně z doby Římské říše. Odtud čerpala náměty i pro uskutečňování svého snu - hotelu spojeného s muzeem (zrcadlové síně, čínské salónky, kouzelnické produkce...). Sama napsala hru "Předzvěsti konce Říše římské". Často navštěvovala kavárničku Václava Musila (zde se seznámila s malířem Danielem Diezlerem), navázala známost se zlatníkem Radechowskym, velkým znalcem dějin a umění... Významné místo zaujímá i služebnictvo, zejména vévodčinina komorná Justina a v závěru románu kuchařka Berbellová (odtud název Vévodkyně a kuchařka), která na rozdíl od romantické vévodkyně představuje typ člověka s naturálním přístupem k životu.
Román je plný věšteb (hajný předpovídá velké změny, válku...), záhad a tajemství, jež jsou však rozumně vysvětleny (rohatí ďáblové v zahradě hajného = kamzíci, jemné ťukání v klekátku = červotoč).
Pro dílo je dále příznačná bohatost informací z různých oborů (filozofie - úvahy o životě a smrti; věda a technika - telefony; kulinářství - kuchařské recepty).
Vyznačuje se bohatou metaforikou, přechody od reálna k fantasii, od tragiky až ke grotesknosti.
Celým příběhem prostupuje vize konce staré a nástupu nové společnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Vévodkyně a kuchařkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­