ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

    Ceska posta
­­­­

Spalovač mrtvol (12)

Psychologický hororově laděný román s prvky grotesky, jehož autorem je český spisovatel dvacátého století Ladislav Fuks. Tento příběh byl zfilmován Jurajem Herzem v roce 1967, což je stejný rok, kdy bylo vytištěné první vydání románu.

O AUTOROVI:

Ladislav Fuks žil ve 20. století, od roku 1923 do roku 1994. Byl homosexuální a podivín (v jeho bytě bylo možné nalézt kostry zvířat), byl fascinován smrtí a tématem pronásledováním Židů, ovlivněn a také uchvácen meziválečným obdobím. Fuks byl mistr jinotajů a slabých náznaků čehosi. Patřil mezi oficiální autory poválečné prózy. Jeho největším dílem je Pan Theodor Mundstock.

NÁMĚT:

Zachycení postupné přeměny měšťáka pana Kopfrkingla - s automatizovaným způsobem života ke stoupenci fašistické ideologie, k zrádci, udavači a vrahovi své ženy a syna (upozornění na blízkost zla, které je v lidech zakořeněno, stačí málo, aby se ZLO probudilo /alegorie/).

STYL, UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Originální, nápaditý styl, zvláštní náměty i psaná forma (er-forma) - do hlavního děje vstupují zcela neopodstatněné vedlejší postavy, alegorie, grotesknost, posouvání v čase a ději, chytrost a rafinovanost.

POSTAVY:

Karel Kopfrkingl - otec dvou dětí, milující manžel ovlivněný orientální filozofií, později ovlivněný fašismem a německým nacionalismem, vrah a blázen
Marie (Lakmé) - manželka, poloviční Židovka, tichá, nevýrazná, bojácná
Willi - Karlův kamarád, stoupenec SdP, manipulátor a intrikář

DĚJ:

Karel Koprfingl je milující otec od rodiny. Má tendenci vidět vše ideální, nejlepší. Je zahloubán do své práce v krematoriu a o ničem jiném nemluví. Pod vlivem svého přítele Williho se s ním stanou velké změny,k teré ho dovedou až k vraždě manželky, pak i syna.

VLASTNÍ NÁZOR:

Na knize je možno pozorovat, jak působila fašistická ideologie na povahově slabší jedince, až udivující bylo, jak mohl otec dvou dětí zabít vlastní manželku, syna a pokusit se o to samé u své dcery, sice pod záminkou, že je uchrání, ale bylo to opravdu nutné?

KONTEXT:

Válečná literatura druhé světové války:
Robert Merle - Smrt je mým řemeslem

Židovská tématika:
Willliam Styron - Sophiina volba

Fuks bývá považován za jednoho z inspirátorů české postmoderny - postmoderna ve světě:
Umberto Eco - Jméno růže
Vladimír Nabokov - Lolita

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 22.08.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­