ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­
Narodil se 24. září 1923 v Praze v rodině policejního úředníka. Vystudoval gymnázium v Truhlářské ulici, ve škole jím otřásla perzekuce židovských spolužáků. S válečnými zážitky se vyrovnává ve svých prvních knihách, ale i později. Dva roky před koncem války byl nasazen na správu statků do Hodonína, před osvobozením byla správa rozpuštěna a Fuks se vrátil zpět k rodičům do Prahy.
Po válce vystudoval filosofickou fakultu na Karlově univerzitě, obory filozofie, psychologie a dějiny umění; v r.1949 obhájil doktorskou disertaci na téma Bergsonova idea vývoje. Poznal většinu českých a moravských zámků a r.1958 vydal jako svou první knihu odbornou publikaci Zámek Kynžvart – historie a přítomnost.
Od r.1959 pracoval jako odborný pracovník v Národní galerii v Praze. Když r.1963 došla jeho prvotina Pan Theodor Mundstock velkého ohlasu, věnoval se napříště již jen literární tvorbě.
První období jeho tvorby spadá do let 1963–67 a je představováno knihami, které vyrůstají z jednoho konkrétního zážitku – z války a tíživé atmosféry okupace.
Do literatury vstoupil jako zralý člověk a hotový umělec knihou Pan Theodor Mundstock. Do té doby se s jeho jménem širší čtenářská veřejnost nesetkala. Recenzenti se vesměs shodli, že jde o dílo po ideové stránce neobyčejně závažné a po formální stránce vytříbené. Nesjednotili se však zcela v interpretaci hlavního hrdiny a došli zhruba ke dvěma rozdílným výkladům. Jedni chápali Mundstocka jako apoteozu tragické velikosti člověka, druzí jako jeho groteskní degradaci. Z tohoto dvojího pojetí postavy odvozovala kritika i dvojí rozdílné pojetí díla jako celku. Tak byla novela interpretována jako úsilí člověka o přetvoření skutečnosti, ve které žije, nebo jako soud nad bezmocností a prostředností. Pan Theodor Mundstock náleží k Fuksovým vrcholným dílům, byl přeložen do řady jazyků a vyšel v sedmnácti zemích.
Ladislav Fuks je prozaik vyhraněně osobitého stylu a svébytné umělecké metody, vyznačující se složitou metaforikou, symboličností a zvláštním způsobem organizace příběhu, který vyrůstá z rozpracování detailů a návratnosti motivů. Jeho kompoziční mistrovství nemá v současné české literatuře obdoby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lisetta, 07.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Ladislav FuksMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­