ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hitler Adolf (*20.04.1889 - †30.04.1945)

­­­­
Hitler, recoloured

Adolf Hitler byl německým nacistickým diktátorem rakouského původu. Narodil se roku 1889 a zemřel v roce 1945 ve věku 56 let.

Po smrti otce, v jeho čtrnácti letech, prohýřil Hitler celé dědictví a musel začít pracovat. Maloval pohlednice a reklamy ve Vídni až do začátku první světové války, kdy byl povolán do německá armády a později vyznamenán železným křížem za statečnost. Hitler se nemohl smířit s podmínkami míru po německé prohře v první světové válce, a proto se dal na politickou kariéru. Vstoupil do NSDAP, kde později stanul v jejím čele. V této straně působilo mnoho lidí a v roce 1923 se její stoupenci pokusili v Mnichově uchvátit moc. Hitler byl po tomto neúspěšném pokusu uvězněn.

Roku 1923 se Adolf Hitler stává autorem knihy Mein Kampf (Můj boj), kterou napsal ve vězení. Ve svém díle jasně vykládá svůj politický program (rozpínání Německa, potlačení komunistů, vyhlazení Židů a nastolení vlády rasově čistých Germánů pod vedením "führera"-vůdce).

NSDAP získala ve volbách pouze cca 36 procent hlasů, avšak Hitler byl 30. ledna 1933 prezidentem Hindenburgem jmenován do funkce říšského kancléře.

Po Hindenburgově smrti (2. srpna 1934) se Hitler stal neomezeným pánem Německa. Každý, kdo odporoval jeho vládě, byl rozdrcen. Miliony lidí byly poslány do koncentračních táborů a Židé postupně ztratili všechna práva.

Adolf Hitler začal rozšiřovat německé území poté, co se stal spojencem fašistické Itálie. V roce 1938 obsadil Rakousko a v roce 1939 zahájil okupaci Československa a nakonec zaútočil i na Polsko. Tyto události vyvrcholily až v zahájení druhé světové války.

Hitlerovo rozhodující slovo bylo silným i v otázce německých válečných plánů, například invaze do Sovětského svazu. V průběhu války zahynulo v koncentračních táborech miliony lidí, především Židů.

Hitler byl nakonec poražen spojeneckými armádami. Zastřelil se ve svém berlínském podzemním úkrytu.

"Početná masa národa se mnohem snáze stane obětí velké lži než malé."
(Adolf Hitler - Mein Kampf, 1923)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Můj boj /Mein Kampf/
­­­­

Diskuse k životopisu
Adolf HitlerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)