ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

   
­­­­

Spalovač mrtvol (4)

Děj tohoto unikátního díla je zasazen do doby předválečné, konkrétně přibližně do roku 1937, kdy se Hitler ujímal moci a naše republika byla obléhána Němci.
Hlavní postavou je pan Kopfrkingl. Měšťák, který je zaměstnancem pražského krematoria se zautomatizovaným způsobem života, podivín zatížený svým povoláním, mající poněkud nevšední záliby a způsoby. Svou ženu Marii hluboce miluje, ale říká jí Lakmé a sám chce, aby ho ona oslovovala Romane, namísto jeho pravého jména Karel. Mají krásnou 17letou dceru Zinu a 14letého syna Miliho.
Pan Kopfrkingl je v krematoriu velice oblíben a má určitou autoritu vůči dalším zaměstnancům. Svému povolání je zcela oddán a rád vypráví, že je vlastně takový boží posel, jelikož člověk z prachu vznikl a v prach se obrátí. Nad jejich bytem bydlí pan Bettelheim a jeho židovská rodina, kteří mají velice krásný vztah se svými sousedy. V této době má pan Kopfrkingl k Židům pěkný vztah a nedokáže pochopit, proč je Hitler nemá rád, vždyť to jsou tak laskaví a obětaví lidé. Pan Kopfrkingl je velice pečlivý, vzdělaný v hudbě i literatuře, ohleduplný a milý ke své ženě a své členy rodiny oslovuje např. čarokrásná, nadoblačná či nebeská. Že je ale svou prací opravdu ovlivněn dokazuje i fakt, že při oslavě narozenin své dcery vypráví, jak se spalují těla, že když je člověk malého vzrůstu, tak se na rakev spotřebuje méně dřeva atd. Pan Kopfrkingl má ze svého mládí přítele Williho, který je 100% Němec, je členem Sudetoněmecké strany a snaží se pana Kopfrkingla dostat na svou stranu. Pan Kopfrkingl má v sobě také část německé krve, ale nijak o tom do té doby nepřemýšlel. Lakmé je z části (konkrétně ze čtvrtiny) židovského rodu a jejímu muži to nikdy nevadilo. Vše se změní v březnu, kdy pan Kopfrkingl na Williho intriky již přistoupí a splní úkol, za který je přijat do německé nacionalistické strany. Je totiž přesvědčen, že toto členství mu pomůže v mnoha ohledech. Pan Kopfrkingl je velmi ovlivňován panem Willim, který mu stále vštěpuje myšlenku, že Hitler je nejlepší vůdce a aby mohl dosáhnout celého svého cíle, tak se musí zbavit všech Židů, protože je nesnášel a bránili mu v rozvoji dobré společnosti v Evropě! Pan Kopfrkingl, tento jak se zdá neškodný podivín, se během krátké doby změní ve stoupence fašistické ideologie, zrádce, udavače a vraha. Z přesvědčení, že Židé jsou nebezpeční a špinaví, zabije pan Koprkingl svou ženu - oběsí ji v koupelně a nahlásí to jako sebevraždu. Jako důvod uvede, že byla částečná Židovka a bála se o svou budoucnost příchodem Hitlera. Svého syna pro změnu umlátí kovovou tyčí a zatluče ho do rakve společně s mrtvým mužem, který poté putoval do pece ke kremaci. Ale svou dceru nechal žít, jelikož má spíše jeho rysy než jako syn rysy manželky, pošle ji do německé školy a vštěpuje jí Vůdcovu ideologii. Vypráví jí o tom, že český národ bude likvidován - ale ne fyzicky, ale "poněmčí se", aby Vůdce mohl pokračovat ve formování svého "nového" národa. Svou dceru ale také nakonec nechá spálit v krematoriu a dostane úkol stát se vůdcem plynových spalovacích komor. Tento úkol byl velmi tajný, ale my všichni samozřejmě víme, co to obnášelo.
Po druhé světové válce, když se otevřely koncentrační tábory a poznal v nich plno svých známých, považoval se za zachránce.

Úkoly:

CHARAKTERIZUJTE HLAVNÍHO PROTAGONISTU (KOPFRKINGL). JAK NA VÁS PŮSOBÍ? SVÉ TVRZENÍ DOLOŽTE CITACÍ Z TEXTU ČI POPISEM KONKRÉTNÍCH SITUACÍ.

Pan Kopfrkingl byl velice pečlivý, vzdělaný v literatuře i hudbě, milující manžel i otec, velmi oddaný své práci a také ovlivněn svou prací. Např. vyprávěl, jak je lidské tělo spalováno, když se konala rodinná oslava či Štědrovečerní večeře.
Na můj styl byl tento muž až příliš dokonalý.

POPIŠTE MYŠLENKOVÝ VÝVOJ HRDINY. Z JAKÝCH DŮVODŮ VYVRAŽDÍ SKORO CELOU SVOU RODINU? CO VŠECHNO SE NA JEHO JEDNÁNÍ PODEPSALO?

Pan Kopfrkingl se změní k nepoznání, když je od svého přítele Williho přesvědčován a stále upozorňován, že Hitler je nejlepší vůdce a Židé jsou pouze "špína". Svou rodinu vyvraždí z přesvědčení, že Židé opravdu škodí Hitlerovi v tom, aby se ujal vlády a udělal Evropu "lepší". Je absolutně zfanatizován.

VŠIMNĚTE SI KOMPOZICE. KTERÁ KAPITOLA PŘEDZNAMENÁVÁ BUDOUCÍ DĚJ A JAK?

Budoucí děj předznamenává již příchod přítele Williho, jelikož on začne před panem Kopfrkinglem Hitlera oslavovat.

JAK DO DĚJE ZASAHUJE IDEOLOGIE FAŠISMU?

Velice důrazně. Jelikož Evropa je v té době obléhána právě německou armádou a hlásají se zde skoro na každém kroku nacistické postoje a ideologie.

JAKÝ JE VÁŠ NÁZOR NA KNIHU?

Velice kladný. Kniha se mi velmi líbila a odnesla jsem si z ní přesně ten pocit, který jsem očekávala. Jsem přesvědčena, že si od tohoto uznávaného a velmi nadaného spisovatele přečtu alespoň ještě jedno dílo, a nebo se později vrátím opět k tomuto.

CITACE Z KNIHY:

Strana 73
(odehrává se na oslavě dceřiných narozenin)

"Snad bychom ještě počkali, až něco sníte," řekl pan Kopfrkingl, "když je člověk sytý, vypadá líp. Vypadá tak nějak skutečněji, životněji. A vy jste vskutku ještě nic nejedli," ukázal na stůl, "jezte, pane Janáček, podívejte, co toho tady je - slečny," obrátil se na Lenku a tlustší Lálu, vy nejíte také, nebo si snad chcete udržet štíhlou linii ..." a v duchu si řekl: Štíhlou, to je chvályhodné, stojí to aspoň míň dřeva ...

Strana 81
"Nic v životě lidském není jisté. Budoucnost je vždycky nejistá a tahle nejistota je zdroj všeho strachu. Ale aspoň jediná věc v životě je jistá, a to je smrt. Takže vlastně vskutku ... zaplať pánbůh za ni ..."

Strana 149
(o svatodušních svátcích, děti jsou v jiném městě u příbuzných)

Po večeři pan Kopfrkingl nebeskou (svou ženu) políbil a řekl:
"Pojď, nevýslovná, dřív než se svlékneme, připravíme koupelnu." A vzal židli a šli, dívala se na ně kočka. "Je tu horko," řekl pan Kopfrkingl v koupelně a postavil židli pod ventilátor, "asi jsem to přehnal s topením. Otevři ten ventilátor, drahá."
Když Lakmé vylezla na židli, pan Kopfrkingl jí pohladil lýtko, hodil jí smyčku na krk a s něžným úsměvem jí řekl: "Co abych tě, drahá, oběsil?" Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též, kopl do židle a bylo to.
V předsíni si vzal kabát, šel na německou kriminálku a do protokolu nadiktoval:
"Udělala to zřejmě ze zoufalství. Měla židovskou krev a nesnesla žít po mém boku. Snad tušila, že se s ní dám rozvést, že se to nesrovnává s mou německou ctí."
A sobě v duchu řekl: "Litoval jsem tě, drahá, litoval. Byla jsi skleslá, zamlklá, ovšem, jak by ne, ale já jsem tu oběť jako Němec přinést musil. Zachránil jsem tě, drahá, před utrpením, které by tě jinak čekalo. Jak bys byla, nebeská, s tou svou krví, v tom novém šťastném, spravedlivém světě trpěla ..."

Strana 156
(otec šel synovi ukázat krematorium)

Ukazuje Milimu rakev, ve které je přichystané tělo příslušníka SS k zpopelnění.
Pan Kopfrkingl se usmál a pak řekl: "Má rakev, jaká má být, dost vysokou a širokou, co, Mili, aby sis lehl k němu? Lehl k němu a v pondělí ses s ním za zvuků toho Parsifala roztavil?" A s nepříliš veselým úsměvem vzal železnou tyč, která ležela v koutě u výklenku se záclonou, povalil chlapce na kolena, rozkročil se nad ním v těch svých černých vysokých botách a klopeném klobouku se šňůrou a pérem a utloukl ho tyčí. Pak jej zdvihl ze země, strčil do rakve k esesákovi, rakev byla, jaká má být, vysoká a široká, vešli se tam oba jako nesourodí bratři, zatloukl rakev kleštičkami, prohlédl tyč i dlažky, jsou-li čisté, poopravil klobouk ... a šel. "Smrt sbližuje,"řekl si s rukou v kapse na kleštičkách, "v lidském popelu není rozdíl. Jestli je to popel německého bannfuhrera nebo čtvrtečního židovského chlapce, to je jedno. Chudák chlapec," řekl si, "jak by byl jinak v životě trpěl, čeho jsem to dobré dítě ušetřil. Už teď by ho nevzali do německých škol a do Hájot, natož až přijde nový, šťastný řád. Škoda jen, že jsem ho ještě nemohl vyfotografovat ..."

Strana 164
"Sličná, zítra je sobota, odpoledne se nespaluje, až v pondělí ... co říkáš, vzít si ty hezké černé hedvábné šaty, co jsem ti tenkrát koupil, a kouknout se tam ... Seženu nějaký," řekl, "fotografický přístroj ..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosková Pavla, 21.12.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)