ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

    Ceska posta
­­­­

Spalovač mrtvol (10)

Groteskně laděný příběh, jehož ústřední postavou je zaměstnanec pražského krematoria, který se během krátké doby změní ve stoupence fašismu, zrádce, udavače a vraha.

Spalovač mrtvol je román-horor o vlivu ideologie a moci na vnitřní mravní svět a charakter člověka.

Soubor postav vytváří bizarní panoptikum, někteří aktéři nemají záměrně plnohodnotné role ani jména, jsou jen schematizovanými, odlidštěnými figurkami. Hlavním hrdinou je vzorný otec rodiny a spalovač pražského krematoria, spořádaný občan pan Kopfrkingl, kterého fašistická ideologie postupně deformuje až k úplnému rozpadu osobnosti. Přesvědčen o nutnosti očistit svou krev, vraždí postupně všechny své blízké. Okázale demonstruje abstinenci, nekuřáctví i vřelý vztah k hudbě. Blízké předměty i osoby nazývá exotickými jmény (sebe Karel Roman, manželku Lakmé, krematorium Chrám smrti).

Kopfrkinglova postava nemá ostré kontury, přiživuje se okolními frázemi a gesty, takže se stává průnikem cizích vlivů. Důležitou úlohu hrají kromě členů Kopfrkinglovy rodiny nacista Willi Reinke a zaměstnanci krematoria. Modifikace jejich jmen (Lišková, Zajíc, Fenek, Beran) odpovídá plně hrdinově perspektivě a jeho rovnocennému chápání lidí a zvířat. Jiní aktéři (Strauss, Dvořák, Janáček, Wagner) mohou deklarovat zaujetí hudbou.

Svébytný svět protagonisty narušuje návštěva dávného přítele, nyní přesvědčeného nacisty, Williho Reinkeho. Ten přiměje spalovače uvěřit jeho rasovou nadřazenost a nutnost zbavit se pojítek s bytostmi nižšími a méněcennými. Převlečen za žebráka se vetře na oslavu židovského Pohřebního bratrstva a udáním si po zřízení Protektorátu zajistí cestu do nacistického Casina. Manželčin židovský původ mu brání v další kariéře, proto postupně zavraždí nejen ji, ale i svého syna. Na základě pokřivené interpretace tibetské filozofie hodnotí páchané zločiny jako pomoc nešťastníkům, kteří nechápou vyšší zájmy světa. Když se pokusí vztáhnout ruku i na svou šestnáctiletou dceru, přeruší jej jeho dvojník - výplod choré mysli, tibetský vyslanec, nazve ho inkarnací Buddhy a vyzve ho, aby se ujal trůnu v Lhase. Prožitek osvícení završují tři "andělé", kteří odvádějí Kopfrkingla do sanitky. V závěru novely je protagonista konfrontován s průvodem vyhublých lidských trosek vracejících se po skončení války z koncentračního tábora. Ani tehdy se nevzdává přesvědčení, že je mesiášem. Kompozice románu je velmi rafinovaná a podílí se na výstavbě napětí (např. výjevy předváděné mechanickými loutkami při návštěvě panoptika jsou předobrazem zločinů páchaných později Kopfrkinglem apod.).

Fuks klade důraz na významové zatížení detailů, logiku a následnost děje částečně nahrazuje spojnicí jednotlivých motivů.
I v tomto románu je patrná Fuksova typická obliba v propojování reálného světa s iluzemi, sny a halucinacemi. Hranice mezi realitou a fikcí, mezi skutečností a její stylizací je záměrně rozostřována a zpochybňována, většina událostí si zachovává dvojakou podobu. Autor se pouští, jak je u něj obvyklé, do hry s fakty a historickými reáliemi, které, jak předpokládá, čtenář zná. Mystifikováním jim dává groteskní rozměr. Rafinovaný jazykový projev využívá složité symboliky a rozvinuté metaforičnosti. Perspektiva hlavní postavy je dominantní, a to přestože je příběh vyprávěn v er-formě. Fuks navíc místy důmyslně stírá stylistické rozdíly vyjadřování vypravěče a vyjadřování Kopfrkingla. Vypravěč události pouze zaznamenává, ale neinterpretuje, čímž zamlžuje motivaci některých Kopfrkinglových činů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 07.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­