ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Spalovač mrtvol (14)

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora.
Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, jenž se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům.

DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v předválečné době, konkrétně roku 1937.

DĚJ:

Úvodní scéna začíná v ZOO u leoparda - pan Kopfrkingl se svou manželkou a svými dětmi vzpomínají na seznámení.

Pan Kopfrkingl je zarytý abstinent, rád předčítá ze své knihy o Tibetu. Pracuje v krematoriu. Jeho manželka se jmenuje Marie, on jí však oslovuje vznešeně Lakmé. Často jí říká "nebeská". Je to Židovka, mají spolu 2 děti - syna Milliho a dceru Zinu. Jejich sousedem je doktor Battleheim - jeho synovec Jan Battleheim se kamarádí s Millim.
Pan Kopfrkingl rád upozorňuje na "jízdní řád smrti" - je to časový harmonogram spalování. Ve smrti a v mrtvolách si libuje - na pouti svou rodinu vezme do panoptika mrtvol.

Má kamaráda, Němce Waltera (Willi), který je zásadně proti Židům. Walter ho nabádá, aby vstoupil do strany, pan Kopfrkingl se nechá přesvědčit a zajde na večírek. I přes jeho zarytou abstinenci se napije sektu, aby se zalíbil. Kopfrkingl čím dál více předhazuje svojí rodině jejich židovství. Synovi Millimu zakazuje, aby se bavil s Janem Battleheimem a Walter odsuzuje jejich rodinu, zesměšňuje Milliho.

Kopfrkinglovi pošlou svoje děti na prázdniny k tetě do Slatiňan. Pan Kopfrkingl toho využije a řekne manželce, že si udělají pěkný večer, ať se obleče do černých svátečních šatů a jde napustit koupel. Tam však svoji manželku oběsí a řekne, že to byla sebevražda.
Pan Kopfrkingl je jmenován do funkce ředitele krematoria. Jeho první žeh v této funkci je žeh Lakmé.

Kopfrkingl se bojí, že Milliho nevezmou do německé školy. Vezme ho na procházku, zavítají do cukrárny, koupí mu rakvičku a ukáže prostředí, ve kterém pracuje - krematorium. Ukazuje mu mrtvoly v rakvi, potom vezme železnou tyč a Milliho utluče. Přidá ho do rakve k muži a bezcitně zatluče hřebíky zpátky. Zjevuje se mu Buddha a nabádá ho k vraždění. Vůdce nacistické společnosti ho požádal o to, aby promyslel systém plynových komor.
Se svou dcerou Zinou má stejný plán jako s Millim. Zinu se mu však nepodaří zavraždit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronika001, 07.02.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­