ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Sirotek lowoodský (2)

Příběh osiřelé Jany Eyrové je výsekem ze slavného románu, který je znám z televizního seriálu. Autorka uměleckou formou protestuje proti odlidštěné morálce společnosti Anglie 19. století.

Jana Eyrová vypráví o svém nepříliš radostném dětství, které až do deseti let trávila u paní Reedové.
Zde nebyla šťastná, protože byla vyčleněna z kolektivu rodiny a musela se pouze dívat na to, jak jsou druhé děti s paní Reedovou spokojené.
Jednou byla Jana neprávem zamčena do červeného pokoje, kde prý strašil duch zesnulého pana Reeda. Tady Jana dostala nervový šok a omdlela. Když se probrala, doporučil lékař paní Reedové, aby Janu poslala do školy.
V deseti letech byla Jana tedy poslána do Lowoodské školy. Zde si i přes tvrdé zacházení a přísnou kázeň našla dobrou přítelkyni Helenu. Ale když se ve škole vyskytla epidemie tyfu, Helena zemřela.
Po šesti letech, které Jana strávila ve škole jako žačka, se stala sama vychovatelkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 05.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Sirotek lowoodský (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­