ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Sirotek lowoodský (2)

Příběh osiřelé Jany Eyrové je výsekem ze slavného románu, který je znám z televizního seriálu. Autorka uměleckou formou protestuje proti odlidštěné morálce společnosti Anglie 19. století.

Jana Eyrová vypráví o svém nepříliš radostném dětství, které až do deseti let trávila u paní Reedové.
Zde nebyla šťastná, protože byla vyčleněna z kolektivu rodiny a musela se pouze dívat na to, jak jsou druhé děti s paní Reedovou spokojené.
Jednou byla Jana neprávem zamčena do červeného pokoje, kde prý strašil duch zesnulého pana Reeda. Tady Jana dostala nervový šok a omdlela. Když se probrala, doporučil lékař paní Reedové, aby Janu poslala do školy.
V deseti letech byla Jana tedy poslána do Lowoodské školy. Zde si i přes tvrdé zacházení a přísnou kázeň našla dobrou přítelkyni Helenu. Ale když se ve škole vyskytla epidemie tyfu, Helena zemřela.
Po šesti letech, které Jana strávila ve škole jako žačka, se stala sama vychovatelkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 05.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Sirotek lowoodský (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)