ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

   
­­­­

Jana Eyrová (4)


STRUČNĚ O AUTORCE:

Charlotte Bronteová se narodila roku 1816 v Thorntnu (Yorkshir). Její otec byl anglikánský duchovní, matka jí brzy zemřela. Nastoupila na spisovatelskou dráhu jako učitelka, ze začátku anonymně.

DĚJ:

Román zachycuje mnohé události z autorčina života a patří mezi její nejlepší díla. V něm plně rozvinula svoje nadání i kritický postřeh společnosti, svoje názory na svobodu, nezávislou výchovu ženy jako partnerky v manželství i ve společnosti.
V Janě, v této útlé, něžné postavě ztělesnila Brontëová své smělé sny osamostatnit ženu, v níž se snoubí neobyčejně působivá kritika společnosti s romantický příběhem lásky.

Jana žije u své bohaté tety Reedové, která v ubohém sirotkovi vidí jen lhářku a nemá pro ni laskavého slova. Vyrůstá s jejími vlastními dětmi, které na ni mají stejný názor jako jejich matka a ponižují ji.
Když už to není možné vydržet, odchází Jana do ústavní internátní školy pro sirotky v Lowoodu. Zde přežívá nesčetná příkoří, hlad a zimu. Ale i v tomto prostředí nachází kamarádku, Helenu Burnsovou, i hodnou vychovatelku, slečnu Templovou, která se pro ni stává životním a jediným vzorem.
Křehké přátelství tichého, duševně vyspělého děvčete Heleny a Jany působí velmi dojemně, obě děti k sobě poutá jejich osamělost, obě touží po laskavém slovu. Helena ji ale zanedlouho opouští - umírá na souchoty, které sužují ústav kvůli nedostatečné kvalitě vody, tepla a v neposledním případě i jídla.
Jana dokončuje školu a působí zde ještě dva roky jako učitelka, než zatouží vyletět z dosud trvajícího úzkého okruhu a pomocí inzerátu v novinách se nyní osmnáctiletá dívka stává učitelkou malé Adélky, svěřenkyně pana Rochestera, majitele hezkého sídla v Thornfieldu.
Janiným protikladem je pyšná Blanche Igramová, která je na rozdíl od nehezké Jany okouzlující a vzdělaná krasavice, ale ve skutečnosti bezcitná a vypočítavá žena, která se snaží všemi možnými prostředky pana Rochestra k sobě připoutat.
Právě proto, že se Jana v ostrém protikladu tolik odlišuje od povrchní a zahálčivé společnosti, přitahuje pana Rochestra. Tito dva lidé se do sebe zamilují a rozhodnou se spojit své životy, chtějí se vzít. V den svatby se ale Jana dozvídá, že pan Rochester už ženatý je, i když jeho žena je šílená.
Jana od něho odchází, i přes to že ho miluje. Dostává se do Moor House, kde žije se sestrami Mary a Dianou a s jejich chladným bratrem, knězem Johnem. Po nějakém čase se dozvídá, že jsou to její příbuzní, děti od sestry Janina otce. Současně se dozvídá o dědictví po svém strýci, který žil na Madeiře a zemřel. Dědictví jí není ani v nejmenším tak vzácné jako to, že má nějaké příbuzné.
Odmítá Johnovu nabídku ke sňatku, který si ji chce vzít pro to, aby s ním odcestovala do daleké Indie a jako misionářova žena mu pomáhala. Nechce se za něj provdat, protože ji nemiluje a ona stále myslí na pana Rochestra.
Vrací se do Thornfieldu, aby ho vyhledala. Přijíždí s bušícím srdcem k thornfieldskému sídlu a nepoznává jej. Zůstali po něm jenom ohořelé trosky, nejspíš po požáru. Dozvídá se, že požár založila jeho šílená žena Berta, která při něm přišla o život. Pan Rochester přišel o zrak a o ruku a nyní žije ve Fernandeanu.
Nachází ho a rozhodne se s ním už navždy zůstat. Provdá se za něj, dva roky po jejich soužití začne Rochester vidět a jejich štěstí vyvrcholí narozením jejich prvního syna. Adélka s nimi rovněž zůstává. Mary a Diana se provdali, John, spokojený se svým dílem, které vykonával v Indii, tam i umírá, těšíc se na "království boží".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lili, 30.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­