ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (14)

  • forma: próza
  • druh: epika
  • žánr: romantický román

Sirotek Jana Eyrová strávila 8 let v internátní škole, stala se učitelkou a coby osmnáctiletá dívka přijala místo vychovatelky mladého děvčete na panství v Thornfieldu. Tam ji čeká nebezpečné tajemství i velká láska...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2013. Přeložil Petr Polák. Počet stran: 473. ISBN: 978-80-7390-008-3.

TÉMA A MOTIV:

Téma: sociální postavení hlavní hrdinky; ztvárnění viktoriánské doby; životní strasti mladé Jany Eyrové; nešťastné rodinné poměry; tvrdý život v internátní škole; láska
Motivy: osamělost ženy; bída; nešťastná nebo nenaplněná láska
Autorův záměr: poukázat na těžký osud osiřelé dívky, která si svou pílí zajistila lepší budoucnost; láska zvítězí, i když má mnohé překážky

ČASOPROSTOR:

Asi 30. léta 19. století, internátní škola v Lowoodu, panství Thornfield, v době viktoriánské Anglie - vláda anglické královny Viktorie

KOMPOZIČNÍ VÝSTAVBA:

  • ich-forma (vypráví sama Jana Eyrová); převažuje přímá řeč
  • kniha se skládá z 37 kapitol
  • sociálně-psychologický román
  • chronologický děj
  • oslovení čtenáře

OBSAH:

O osiřelou Janu Eyrovou se nedobrovolně musela starat její tetička Sára a vůči Janě to bylo nespravedlivé, prostě se nedokázala tetě ničím zavděčit. Teta ji neustále urážela, nutila ji k poslušnosti a srovnávala ji se svými dětmi. Jednou po hádce s Johnem byla za trest zavřena do nejhrůznější místnosti, kde umřel pan Reed. Strachem Jana ztratila vědomí, potom dlouho měla horečku. Teta Reedová se rozhodla ji poslat do lowoodského ústavu.

Škola byla pro Janu velmi nepříjemné místo. Dívky zde chodily ve stejných šatech, nosily stejné účesy a jídlo jim podávali nechutné. Výjimkou mezi učiteli se pro Janu stala slečna Temple, jež měla hodnou duši a měla ráda i ostatní žáky. Jana si mezi dívkami našla jednu nejlepší kamarádku, Helenu Burnsovou.
Z nedostatku základních životních potřeb zde vypukla tyfová epidemie, na kterou později Helena podlehne.

Jana na škole strávila několik let jako žačka a později i jako učitelka. Když ji neustálené opakování činnosti přestalo bavit, rozhodla se porozhlédnout se po zaměstnání někde jinde.

V osmnácti letech se odstěhovala do panství Thornfield a získala práci vychovatelky malé Adélky na panství Edwarda Rochestera. Adélka byla schovankou majitele panství pana Rochestera. Jana se s ní brzy spřátelí, ale ráda by poznala pana Rochestera, jenž se v domě objevoval jen občas.

Jednou Jana cestou narazila na pána, jemuž se splašil kůň a spadl na zem. Jana mu pomohla a po příchodu zjistila, že to byl právě pan Edward Rochester.
Jana ze začátku pana Rochestera neměla moc ráda, protože se jí zdál nerudný a náladový, ale brzy zjistila, že je ušlechtilý, milý a vzdělaný muž, který je zklamaný životem. Jana se do něho zamiluje, ale bojí se mu to dát najevo. Pan Rochester si po krátké době Janu také velice oblíbil.

Jednou v noci nemohla Jana spát, protože slyšela šílený smích a i kroky. Vyšla na chodbu, spatřila dým a zjistila, že v pokoji pana Rochestera hoří. Vzbudila ho a pana Rochestera zachránila z plamenů. Tato příhoda byla utajena a Jana si poprvé uvědomila, že v Thornfieldu je nějaké hrůzné tajemství.

Jednou večer pak přijela na panství stará cikánka, která hádala z ruky všem svobodným dívkám včetně Jany. O Janě věděla cikánka mnoho věcí a ještě víc se jí vyptávala. Ukázalo se, že to byl převlečený pan Rochester a Jana mu sdělila, že přijel podivín pan Mason, jenž byl za záhadných okolností zraněn. Jana jej ošetřovala, ale tajemství bylo před ní ukryto.

V té době se Jana dozvěděla, že její teta Sára umírá a chce Janu ještě na smrtelné posteli vidět. Když za ní Jana přijela, dozvěděla se od ní, že její jediný žijící příbuzný ji před několika lety hledal jako jediného dědice.

Když se vrátila z návštěvy domů, pan Rochester Janu požádal o ruku. Jana byla do něj dlouho zamilovaná, a proto s tím souhlasí. Při svatebním obřadu se od pana Masona dozvěděla, že pan Rochester byl již ženatý, a to se šílenou ženou, která se ho snažila zabít.
Večer Jana odjela tajně a bez rozloučení.

Hladová a bez peněz bloudila krajem, až se jí ujmuly dvě dívky, Diana a Marie. Jana si s nimi velice rozuměla, a to i s jejich bratrem Janem. Pracovala jako vesnická učitelka pod falešným jménem. Marie, Diana a Jan byli zchudlí šlechtici a doufali, že jim strýc odkáže nějaké dědictví. Strýc vše odkázal své neteři, kterou je právě Jana Eyrová a sourozenci zjistili její pravou totožnost. Jana ale spravedlivě rozdělila dědictví mezi Marií, Dianou a Janem.
Jana také nikdy nezapomněla na pana Rochestera, a stále jej milovala.

Jan Křtitel jí nabídne sňatek, ale Jana nakonec odjela zpátky na Thornfield. Když přijela, našla dům rozbořený a spálený. Dozvěděla se, že pan Rochester žije ve Fernandenu a jeho bláznivá manželka dům podpálila a uhořela, pan Rochester při požáru oslepl a přišel o ruku. Pan Rochester byl šťastný, když Janu poznal. Vyprávěla mu, kde strávila rok od svého útěku, a slíbila, že bude jeho ošetřovatelkou. Jana se za něho konečně provdala, narodil se jim syn a panu Rochesterovi se pomalu navracel zrak, takže mohl spatřit své potomky.

POSTAVY:

Hlavní:
Jana Eyrová - sirotek; energická, nebojácná; během svého života se stává u většiny lidí oblíbenou; velice vzdělaná; mladá, nehezká a chudá dívka; milá, sympatická, ochotná pomoci druhým

Vedlejší:
Sára Reedová - teta a opatrovatelka Jany; velice pečlivá hospodyně; nesnášela Janu
Jan Reed - syn paní Reedové, bratranec Jany; tvrdohlavý, panovačný; maminčin mazánek
Eliška Reedová - dcera paní Reedové, sestřenice Jany; umíněná, sobecká
Jiřina Reedová - dcera paní Reedové, sestřenice Jany; uštěpačná, drzá; díky své kráse oblíbená ve společnosti
Helena Burnsová - nejlepší kamarádka Jany z lowoodské školy; chytrá a hodná; věřila v Boha a dodávala Janě sílu, aby zvládla utrpení ve škole; tichá; Jana se jí velice inspiruje; umírá na tyfus
Edward Rochester - majitel Thornfieldu; dobrosrdečný; zamilovaný do Jany; vzdělaný, bohatý; navenek krutý, ale milý
Adélka Varensová - chovanka pana Rochestera; Jana Eyrová se na čas stává její vychovatelkou; milá, rozmazlená; ráda je středem pozornosti

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • vykání (vyjádření úcty mezi mluvčími)
  • časté věty zvolací (vzrušený rozhovor)
  • řečnické otázky

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Jana Eyrová je hodně dojemná a příběh Jany mě velice zaujal. Knihy tohoto typu občas nevyhledávám, ale někdy mám chuť si jednu takovou přečíst. Janu Eyrovou jsem si oblíbil a rád se k ní budu znovu vracet. Opravdu dokáže člověka vtáhnout do děje a jste nuceni prožívat pocity samotné hlavní hrdinky. Obdivuji spisovatelku Charlottu, jak na svoji dobu dokázala vymyslet poutavý příběh s nadpřirozenem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ess147, 08.12.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)