ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová

Jana je sirotek. Deset let žije v Gatesheadu u paní Reedové, která ji trpí jen z milosti. Když před devíti lety zemřel pan Reed (Janin strýc), paní Reedová mu slíbila, že bude Janu vychovávat jako vlastní dítě. Děti paní Reedové – Eliška, Jiřina a obzvláště Jan, Janu pronásledují a ustavičně trestají.
Aby se Jany zbavila, posílá paní Reedová Janu do lowoodského sirotčince pro výchovu dívek. V ústavu vládnou tvrdé podmínky. Dívky dostávají chudou stravu, mají nedostatečné oblečení a jsou nesmyslně trestány. Jana se spřátelí s Helenou Burnsovou a přilne ke slečně Marii Templové představené školy, která se jí stane vzorem a matkou. Jednoho dne napadne Lowood tyf. Z 80 dívek 45 onemocní. Janina jediná přítelkyně Helena podléhá tuberkulóze.
Uplyne několik let. Jana v ústavu strávila jako chovanka šest let a jako učitelka dva roky. Jejím přispěním se podmínky v Lowoodu podstatně zlepšily. Nicméně Jana Lowood opouští, aby nastoupila místo vychovatelky sedmileté Adélky na panství Edwarda Fairfaxe Rochestera v Thornfieldu. V domě obklopeném nevysvětlitelnými záhadami a tísnivým tajemstvím prožívá Jana velkou osudovou lásku svého života k panu Rochesterovi.
Teta Jany, Sára Reedová, umírá. I na smrtelné posteli Janu nenávidí, přesto je Jana schopna odpustit ji všechna příkoří. Zdá se, že Jana může být konečně šťastná po boku pana Rochestera, ale existuje jedna nepřekonatelná překážka, ono tísnivé tajemství, které zničí Janin svatební den.
Zoufalá Jana prchá z Thornfieldu. Nemá peníze a nemá kam jít. Pouhá náhoda ji zavede do domu Na blatech, kde se jí ujímá Jan Křtitel Rivers a jeho dvě sestry Marie a Diana. Jana se s dívkami velice sblíží. Začne vyučovat chudé děti v Mortonu. Po čase vychází najevo, že Jan Křtitel a jeho sestry jsou příbuzní Jany. Jan Křtitel odjíždí do Indie na misi. Chce, aby Jana odjela s ním a stala se jeho ženou. Ona odmítá. Jejich vzájemné odcizení se tak ještě více prohlubuje.
Janu neustále pronásledují myšlenky na Rochestera. Pocítí neodbytné nutkání ještě jednou ho spatřit. Vydává se proto na cestu do Thornfieldu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 10.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana EyrováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)