ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

   
­­­­

Shirley

  • 1849

Anglická společnost na počátku devatenáctého století a postavení dělnické třídy tvoří rámec milostného příběhu románu.
Román vychází z autorčina pozorování a zkoumání skutečnosti a z racionálního uvažování o společenské situaci v Anglii. Děj románu se odehrává v době napoleonských válek, v době, kdy doznívají dělnické nepokoje proti zavádění strojů. Autorka ukazuje mentalitu vyšších vrstev, jež stojí proti dělníkům, vykresluje typ prvního kapitalistického podnikatele. Hlavní hrdinka, ač patří k této třídě, si uvědomuje víc srdcem než rozumem společenské nesrovnalosti, váží si u lidí víc jejich duševních vlastností, než těch, kteří se bohatstvím povznesli do "vyšších tříd".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1975 (1. vydání). Z anglického originálu Shirley, A Tale přeložila Jitka Beránková. Doslov napsal Radoslav Nenadál. Počet stran: 502.

DĚJ:

Děj románu se odehrává v době napoleonských válek, v období doznívajících dělnických nepokojů. Sirotek Karolína Helstonová vyrůstá u silně konzervativního strýce Matthewsona Helstona, anglikánského faráře v Briarfieldu. V mnohém s ním sice vnitřně nesouhlasí, ale prostředí severoanglické fary ji velmi ovlivňuje. Je tajně zamilovaná do bratrance Roberta Gérarda Moora, do jehož domu dochází na hodiny francouzštiny k jeho sestře Hortensii.

Moore je typický kapitalista - napůl Angličan, napůl Vlám z Antverp, jenž urputně buduje svou severoanglickou textilní továrnu, aby obnovil rodinný podnik. Bezohledně zachází s dělníky a zavádí nové stroje. Jeho podnik i on sám se stane terčem útoku vzbouřenců.

Jeho továrna stojí na pozemcích, jejichž majitelkou je zámožná aristokratka Shirley Keeldarová. Přijíždí do kraje převzít správu rodinného sídla. Doprovází ji její bývalá vychovatelka Anežka Pryorová. Obě dámy se brzy spřátelí s Karolínou, která uvažuje o tom, že se nikdy nevdá a stane se guvernantkou. Z dlouho neopětované lásky vážně onemocní a paní Pryorová o ni pečuje. Prozradí jí, že je ve skutečnosti její ztracenou matkou, po které Karolína od dětství marně toužila. Toto poznání jí navrátí ztracenou sílu a postupně se zotavuje ze své nemoci.

Shirleyino bohatství je pro Moora velmi přitažlivé, proto začne o dědičku usilovat. Ona však brzy pozná, že Robertův zájem pramení pouze z touhy po jejím majetku. Rázně ho odmítne a rozhodne se ke sňatku s jeho bratrem Louisem. Louis je chudý, ale pracovitý soukromý učitel, který se od rodinného podnikání distancuje.

Robert utrpí těžké zranění, je postřelen náboženským fanatikem Michalem Hartleym. Pečují o něj v domě Hirama Yorka, přítele Robertova otce. Karolína jej zde navštíví a po svém uzdravení jí Robert vyzná lásku.

V červnu 1812 dochází ke zrušení vládních nařízení a zablokované přístavy jsou otevřeny. Robertovi proto už nehrozí úpadek, bude schopen zaplatit dluhy rozprodáním sukna, které mu leží ve skladech. Může tak přijmout více dělníků, platit jim lepší mzdy a zařídit si domov s milovanou ženou. Konají se tak dvě svatby najednou: Robert si vezme Karolínu a Shirley se provdá za Louise, bývalého učitele z dětství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 08.11.2023

­­­­

Výpisek Shirley ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - ShirleyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­