ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (5)

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestera, svitne jí naděje na lepší život. Majitel působí sice jako nerudný a zatrpklý, ale vyučovat malou Adélku Janu baví, proto se rozhodne zůstat. Jenže dům skrývá mnohá tajemství a hrozby. Podivné rány, zoufalé výkřiky a strašidelný smích, které Jana v noci slýchá, rozhodně nejsou jen výplody fantazie.

Jana Eyrová je sirotek žijící u své tety Sáry Reedové, která ji nenávidí a k její výchově se uvolila jen pod nátlakem posledního přání svého manžela, jenž nechtěl dovolit, aby o dceru jeho zemřelé sestry nebylo postaráno. Teta Reedová je přesvědčena o naprosté zkaženosti Janiny povahy, a proto ubohý sirotek trpí absolutním nedostatkem pochopení a lásky. Jediná bytost, ke které Jana chová náklonnost, je služebná Bětuška, jež se podle svých možností k dítěti chová přívětivě. City ztrápeného děvčátka však zmítá kruté zacházení jejího bratrance Jana a sestřenek Elišky a Jiřiny. I toto však paní Reedová přehlíží, neboť její děti jí připadají jako nevinní andílci, kdežto Janu považuje za ztělesněné zlo.
Janino trápení se však končí ve chvíli, kdy se paní Reedová rozhodne ji poslat do lowoodské školy pro sirotky, aby se jí zbavila. Zde se desetiletá dívka setkává s pochopením, dobrosrdečností a kamarádstvím. Je zde šťastná, přestože řád ústavu je až přespříliš přísný. Tato přísnost je však po čase uvolněna, neboť z nedostatku základních životních potřeb zde vypuká tyfová epidemie, při níž 45 chovanek z 80 umírá. Jana mezi zasaženými nemocí není. V Lowoodu dohromady stráví 8 let, z toho dva roky jako učitelka.
Rozhodne se ale pro životní změnu a podá si inzerát, ve kterém žádá o zaměstnání coby soukromá vychovatelka. Její přání je vyslyšeno a ona je přijata na panství Edwarda Fairfaxe Rochestera v Thornfieldu jako vychovatelka francouzsky mluvící Adélky, schovanky pana Rochestera.
Janin chlebodárce se stane její osudovou láskou, jíž se vnitřně užírá a trápí, než zjistí, že pan Rochester k ní chová city stejně vřelé a oddané. Zdánlivě nic nebrání jejich sňatku, neboť je to něco, co si oba ze srdce přejí. Svatební obřad je však narušen příchodem a šokujícím prohlášením pro Janu neznámého muže. Pan Rochester se v zoufalství přizná, že už ženatý je a jeho žena dosud žije. Odhalí tím strašné tajemství Thornfieldu - totiž to, že v podkrovní místnosti žije jeho šílená žena, která ho k smrti nenávidí. Vyděšená Jana se i přes nitro spalující lásku rozhodne pana Rochestera opustit a zachovat si tak svou mravní čistotu, za kterou však zaplatí strašnou bolestí ustýskaného srdce.
Nešťastná dívka nemá vůbec nic, bez jídla a pití se toulá krajem, neví, co dál. Její beznadějné plahočení se končí ve chvíli, kdy zaklepe na dveře kněze Jana Křtitele, který jí spolu se svými sestrami pomůže a zaměstná ji jako učitelku v blízké vesnici. Po čase vyjde najevo, že Jan a jeho sestry Marie a Diana jsou její příbuzní, z čehož má Jana opravdovou radost.
Jan chce odjet do Indie na misie a žádá Janu, aby se stala jeho ženou a odjela tam s ním. Jana však odmítá a zmocní se jí neutuchající touha znovu spatřit milovaného pana Rochestera. Vydá se tedy zpět do Thornfieldu, ze kterého je však troska. Překvapená Jana se dozvídá, že panství shořelo, šílená Berta zahynula a pan Rochester žije v malém domku hluboko v lese. Je však slepý a chybí mu část ruky. Hlavní hrdinka domek vyhledá a pana Rochestera, který je štěstím bez sebe, že se vrátila, už nikdy neopustí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 08.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­