ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

   
­­­­

Jana Eyrová (12)

Devatenácté století. Jana Eyrová nečekaně uprchne z rozsáhlého a odlehlého panství Thornfield, kde pracuje jako vychovatelka dívky Adélky Varensové, která zde žije v opatrovnictví hloubavého majitele, Edwarda Rochestera. Impozantní rezidence a neméně okouzlující povaha Rochestera těžce zkoušely Janinu odolnost. Po útěku nemá kam jít, proto přijme pomocnou ruku duchovního otce Johna Riverse a jeho rodiny. S jejich pomocí se vzpamatovává z turbulentních událostí poslední doby, které ji přinutily k útěku a při pohledu na minulost přemýšlí, jestli to někdy mohla být pravda...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1994 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila a poznámkami opatřila Jarmila Fastrová. Počet stran: 464. ISBN: 80-202-0470-9.

SHRNUTÍ:

Kniha vypráví o životě mladé dívky se jménem Jana Eyrová. Celý její život je jako na vahách. Přicházejí zdrcující situace, ale v nejbližší době je vyváží radostné noviny.
Již v útlém dětství Janě zemřeli rodiče a stala se sirotkem, kterého vychovávala teta, paní Reedová. Neměla ji ale příliš v lásce, a proto ji v nejbližší době poslala do lowoodské školy (ústavu). Zde se Jana seznámila s dívkou Helenou, která se stala její jedinou kamarádkou. Bohužel Helena byla vážně nemocna a v lowoodské škole umírá. Jana se stala učitelkou a našla si zaměstnání v Thornfieldu, kde vyučovala malou schovanku pana Rochestera se jménem Adélka. Do pana Rochestera se Jana zamilovala a měla s ním mít svatbu. Ta ale byla přerušena, protože se pan Rochester pokusil o bigamii (měl již jednu ženu, která byla šílená). Jana utekla a našla útočiště u kněze Jana Křtitele, což byl shodou okolností její bratranec. Dlouho ji trápilo, jak se má pan Rochester, a proto se ho vydala navštívit. Byla velmi šťastná, že ho po dlouhé době zase uvidí. Bohužel on neviděl ji, protože při požáru v Thorfieldu, jenž založila jeho šílená žena Berta, která při něm zemřela, přišel o oko i ruku. Druhé oko podlehlo zánětu a oslepl. Oba dva byli velmi šťastni, že jsou zase spolu a brzy vstoupili do stavu manželského.

PŘÍBĚHY:

Straší v červeném pokoji?
Když byla Jana ještě malé dítko, její bratranec Jan ji začal bezdůvodně bít. Jana se pouze bránila a přesto dostala ona vyhubováno. Za trest musela strávit zbytek dne v červeném pokoji. Červený pokoj sloužil jako pokoj pro hosty, ale většinou v něm nikdo nepřespával asi právě proto, že zde naposledy vydechl manžel paní Reedové, pan Reed. Říkalo se, že při svých posledních slovech žádal svou manželku o to, aby se dobře starala o Janu. Tak se ale nestalo. Janu začaly napadat hrůzné myšlenky, že se zde její strýc objeví a potrestá paní Reedovou za to, že se o ni špatně stará. Najednou se na zdi objevilo světlo. Jana se lekla, že je to duch pana Reeda a začala křičet (nejspíš jen někdo procházel kolem s lucernou). To uslyšela služebná a otevřela dveře, aby zjistila, co se děje. Slyšela to ale i paní Reedováa a okamžitě Janu zpátky zavřela do pokoje. Jana se zde tak bála ducha svého zesnulého strýce, že si myslela, že umře strachy. Neumřela, pouze omdlela a byl k ní přivolán lékař.

Požár
Jana již byla zaměstnávána panem Rochesterem jako soukromá učitelka jeho schovanky Adélky. Jednoho večera byla už unavená a šla spát. Ze spánku ji vyrušil strašlivý smích, jenž vycházel z chodby. Otevřela dveře, aby zjistila, kdo je ta tajemná bytost se strašlivým smíchem, ale nikdo na chodbě nebyl. Na prahu jejích dveří byla položena svíce a z pokoje pana Rochestera vycházel hustý dým. Jana se šla podívat do jeho pokoje. Zjistila, že pan Rochester tvrdě spí a celý pokoj je v plamenech. Nemeškala a doběhla pro vázu s vodou, kterou plameny uhasila. Pan Rochester se probudil a nechápavě zíral na ohořelou postel a Janu, která stále držela vázu. Byl na ni nevrlý, že ho budí tak v pozdní hodinu. Jana mu vše vysvětlila a pan Rochester se uklidnil a na zbytek noci šel spát na pohovku do obývacího pokoje. Nakonec si i uvědomil, že mu Jana zachránila život. Jana byla přesvědčena, že požár založila ta tajemná osoba Lada a čekala, že ji po tomto činu pan Rochester vyhodí z domu. Ale to se nestalo. Pan Rochester ráno vzal vinu na sebe.

Svatba a odhalení pravdy o šílené dámě domu
Pan Rochester požádal Janu o ruku a ona souhlasila. Konečně nastal den D, kdy měli uzavřít sňatek. Svatba nebyla nijak velká. Když nadešla chvíle, kdy si měli říct snoubeni své ano, rozletěly se dveře a do kostela vstoupili dva muži. Ti namítali, že svatba se ruší, protože pan Rochester už jednu ženu má. Jana byla z této zprávy překvapena a pan Rochester začal vše vysvětlovat. Říkal, že když byl ještě krásný a mladý, jeho otec ho nechal oženit s krásnou a hlavně bohatou dívkou se jménem Berta. Až po svatbě se ale dozvěděl, že je šílená. Proto ji dal ukrýt nahoru v podkroví svého domu, aby se nikdo nedozvěděl, s kým to vlastně žije. O Bertu se tam starala Lada Poolová. Potom šli všichni domů, aby jim pan Rochester ukázal živý důkaz. Všichni byli překvapeni, co je to za šílenou a zuřivou osobu, která měla být údajně paní Rochesterovou. Jana z toho byla celá zmatená a utekla do svého pokoje. Zde dlouho přemýšlela a nenapadlo ji nic jiného, než že musí opustit Thornfield. Proto si sbalila jen nejdůležitější věci a ještě v noci vyrazila "do světa".

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Jana Eyrová
Jana je sirotek. Vychovávala ji teta, která ji neměla ráda. Jana byla naprosto oddaná svému osudu, a když se dělo cokoliv, brala to jako součást svého života. V lowoodské škole se z ní stala vzdělaná a moudrá osoba, která se stala učitelkou. Byla trpělivá, milá a hodná ke schovance pana Rochestera, Adélce. Byla skromná, protože nechtěla šperky ani šaty, které jí nabízel pan Rochester, pracovitá, protože ráda pomáhala s jakoukoliv činností, a spravedlivá. Na začátku byla chudá, ale na konci zdědila obrovské jmění, o které se rozdělila (další příklad skromnosti). Dokázala odpouštět i lidem, kteří v ní zanechali pořádnou jizvu na srdíčku, jako byla například paní Reedová. I když ji Jana neměla ráda, přijela za ní, když ležela na smrtelné posteli. Nechyběla jí ani upřímnost. Měla zvláštní dar porozumění i takovým osobám, jako byl pan Rochester. Byla i trochu tvrdohlavá a zbrklá, protože utekla a ani si pořádně nepromyslela, že by se situace po svatbě mohla vyřešit jinak.

Pan Rochester
Je to majitel obrovského panství v Thornfieldu. Na začátku je pyšný, jízlivý, velmi náladový, mrzutý a nevypočitatelný člověk. Z celého svého srdce miluje Janu a nevyměnil by ji za nic na světě. V jeho lásce k Janě můžeme vidět, jak se mění jeho chování. Stává se z něho milý, hodný a až možná žárlivý muž, jenž nechce na svou družku dopustit. Rád obdarovává druhé a Janě by nejraději snesl modré z nebe, jen aby byla šťastná. Je velmi vzdělaný, majetný a upřímný. Do života moc krásy nepobral, ale jeho pravá krása je až uvnitř jeho srdce.

Adélka
Adélka je malá veselá holčička, jež nemá maminku, a proto se stala schovankou pana Rochestera. Mluví výborně francouzsky (nejspíše proto, že je to Francouzka) a trochu sekaně anglicky. Ze začátku byla celkem rozmazlená, živá, hýčkaná a bývala ráda středem pozornosti už takřka od počátku svého života. Nikdy jí nechyběla energie. Dobře se učila a vzdělávala a vyrostla z ní krásná a moudrá přítelkyně Jany.

Helena Burnsová
Helena byla kamarádka Jany. Byla velmi moudrá, chytrá, vzdělaná, vyučování ji bavilo i zajímalo. Věřila v Boha, a proto byla smířená se svým osudem, protože věřila, že si tak žádá Bůh. Ráda učila či poučovala Janu, jak se má správně chovat v lowoodské škole, a proto to byla dobrá kamarádka. Zde taky umírá na tyfus.

Jiřina Reedová
Je to sestřenice Jany. Je hašteřivá, namyšlená, sobecká, zhýčkaná a drzá. Když byla malá, všichni ji vše odpouštěli, protože vypadala roztomile. Vůbec jí nevadí žalovat či lhát na svoji sestřenici Janu a vypadá to, že má z toho skoro radost, když jí může ubližovat. Vyrostla z ní krásná, ale hloupá a namyšlená dcera paní Reedové. Díky své kráse byla uznávaná ve společnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kacul, 12.06.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­