ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (8)

Světově proslulý milostný příběh z viktoriánské Anglie, jehož ústřední hrdinkou je mladá charakterově ryzí dívka - sirotek, jež se zamiluje do muže, za něhož se nemůže provdat.

Jana Eyrová vyrůstá v rodině své nenáviděné tetičky paní Reedové v jejím přepychovém sídle. Není tam ale šťastná, protože jí jako sirotka nemá nikdo rád a berou ji pouze jako přítěž. Jan Reed, její bratranec, ji dokonce naprosto bez sebemenší známky ostychu šikanuje. Jenže to si Jana už nechce nechat líbit a jednou se proti němu oboří.

Zbytek lidí v domě to vidí, ale už neví, proč se Jana tolik rozčílila. Tetička Reedová ji prohlásí za šílenou a chce se jí zbavit. Poruší tak slib, který dala svému zemřelému manželovi, aby se o Janu postarala, ale na tom už jí nezáleží. Vybere Janě sirotčinec, kam odjede studovat.

Zde se Janě dostane dobrého vzdělání, ale lásky a náklonnosti ne. Panují tam tvrdá pravidla a nuzné podmínky. Ačkoliv byla Jana zvyklá na více pohodlí, tepla a jídla, je tam šťastnější, než kdyby zůstala u tety. Obává se jediného, a to že se po sirotčinci rozkřikne, že je lhářka, jak o ní ráda teta vykládala, ačkoliv to nebyla pravda. A i když se to opravdu v okolí rozšíří, i tak si najde dobrou kamarádku, Helenu.

Velice ji obdivuje, protože má naprosto neposkvrněnou a čistou povahu. A jak už to tak bývá, tak ti nejhodnější bývají do nebe povoláni nejdříve, takže Helenka umírá na nemoc zvanou tyf.

Jana je z toho nešťastná, ale i tak zůstává ve škole ještě dva roky navíc jako učitelka. Pak se ale rozhodne, že už je čas odejít, a tak si podá inzerát do novin. Hledá klidné místo jako vychovatelka nějakého dítěte. Ozve se jí jistá paní Fairfaxová, která stojí o to, aby přijela za ní a učila malou Adélku, která neumí moc dobře anglicky, ale za to moc ráda brebentí francouzsky. Jana místo přijme a odjede.

To ale netuší, že ji tam potkají nejdůležitější zvraty v jejím životě. Majitelem panství není paní Fairfaxová, jak si prve myslela, ale mladý pan Rochester, jenž má Adélku v opatrovnictví.

V celém domě se dějí divné věci. Uprostřed noci se samy zapalují záclony, někdo napadá a bodá hosty a za dveřmi pokoje jedné služebné, paní Poolové, se ozývá šílený smích... Ale to není to nejdivnější, co se za těmito zdmi obrovského domu může stát - tichá a ledová Jana se zamiluje do bohatého a vysoce postaveného pana Rochestera...a také to, že on její city opětuje.

Požádá ji o ruku a chystá se svatba. Jenže v den tohoto velkého okamžiku přijde do kostela jistý muž jménem Mason, který byl v domě jednou pobodán a vyřkne námitku. Pan Rochester se nemůže oženit, protože už jednu ženu má.

Jana je z toho zdrcená a smrtelně uražená. Pan Rochester jí chce všechno vysvětlit, a tak ji zavede do domu za zavřené dveře, z nichž Jana vždy slýchávala jen ten šílený smích. Tam spatří Rochesterovu ženu, šílenou paní Rochesterovou, o níž se stará paní Poolová.

Pan Rochester přemlouvá Janu, aby s ním zůstala i tak, ale Jana to nechce ani slyšet. Nemůže s ním žít jako jeho manželka, když už jednu má.
Rozhodne se, že uteče. Kam? Na tom nezáleží, hlavně daleko.

A tak následuje několik dní hrozné bídy a hladu, kdy Jana žije jako tulačka a žebračka. Své poslední peníze utratí za cestu do města, kde hledá práci. Lidé ale na ni koukají jako na nevzdělanou trhačku a nedají jí příležitost.

Pak se ale dostane pod práh domu pana Jana Křitele a jeho dvou sester. Ti se o ni postarají a pan Křtitel jí dokonce sežene místo učitelky v místní škole pro dívky. Jana se představí všem jako Jana Elliotová, aby nikdo nezjistil její skutečné jméno a pan Rochester ji tak nemohl najít. Pak ale pan Křtitel uvidí její skutečné jméno na obrázku, který Jana sama nakreslila a uvědomí si, kým ve skutečnosti Jana je - jeho a jejich sester sestřenice, které jejich zemřelý strýc odkázal všechny své peníze.
Jana to bere jako boží znamení, že si našla cestu ke svým jediným příbuzným a o své zděděné peníze se s nimi rozdělí.

Pak se ale doslechne, že ji pan Rochester stále hledá a vydá se za ním. Jenže jeho dům je celý do základů spálený. Jana se poptá v nedalekém hostinci, co se tam stalo a dozví se, že paní Rochesterové se povedlo zapálit celý dům. Sama při tom zemřela a pan Rochester, jenž se ji snažil zachránit, v ohni přišel o ruku a o zrak.
Jakmile se to Jana dozvěděla, vydala se za ním do domu, kde mezitím žil.

Pak už jim nestálo nic v cestě, aby se oddali. A že byl slepý? Díky tomu jej mohla Jana ještě více milovat a starat se o něj...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 27.12.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­