ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

   
­­­­

Jana Eyrová (9)

Jana Eyrová přichází jako vychovatelka na panství pana Rochestera a v domě obklopeném nevysvětlitelnými záhadami prožívá svou velkou, osudovou lásku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila Jarmila Fastrová. Počet stran: 453. ISBN: 978-80-7362-513-9.

OBSAH:

Jako malá holčička ztratila Jana rodiče, a tak musela žít u své jediné příbuzné - tety Reedové. Té se to nelíbilo, ale slíbila svému umírajícímu manželovi, bratru Janiny matky, že se o dívku postará. Sama už měla tři děti - dvě dívky a chlapce. Jana se nikdy nedokázala zavděčit tetě a její bratranec i sestřenice ji velmi šikanovali a týrali. Jednou už to Jana nevydržela a bratranci to oplatila. Její teta ji po pár dnech poslala do vzdálené školy v Lowoodu, aby se jí zbavila. V této škole to bylo snad horší než u tety. Dívky tam dostávaly málo jídla, byly bity a strádaly zimou. Přesto si tam Jana našla svou velmi dobrou kamarádku - Helenu. Jednoho dne se ale ve škole rozmohl tyfus a 45 dívek, včetně Heleny, na něj umírá. Přežila jich méně než polovina. Jana ve škole zůstala a za dva roky se dokonce stala učitelkou.

Po dalších dvou letech si podala inzerát a byla přijata do sídla v Thornfieldu. Osmnáctiletá Jana se tak dostává do rodiny pana Rochestera a ujala se výchovy Adélky. Postupně se Jana do pana Rochestera zamilovala. Poté se Jana dozvídá, že její teta umírá a chce ji ještě vidět. Od ní zjistí, že její jediný příbuzný ji před několika lety hledal jako dědice. Když se vrací domů, pan Rochester ji požádá o ruku. V den svatby ale vyjde najevo, že je už 15 let ženatý s jinou ženou, která se zbláznila a drží ji pod zámkem na půdě svého domu. Zoufalá Jana prchá z Thornfieldu. Po bloudění se dostává k domu Na blatech, kde žije Jan Křtitel Rivers a jeho dvě sestry - Marie a Dana. Jana se s nimi sblíží a začne vyučovat chudé děti. Po čase se dozví, že Jan Křtitel a jeho dvě sestry jsou Janiny příbuzní. Jan ale odjíždí do Indie na misii a chce, aby se Jana stala jeho ženou. To ale ona odmítá, a tak odjíždí sám.

Jana musí neustále myslet na Rochestera. Vrací se tedy do Thornfieldu. Tam zjistí, že v domě vypukl požár, při kterém spáchala sebevraždu Rochesterova bláznivá manželka. Pan Rochester se ji snažil zachránit. Při záchraně ale přišel o oko a ruku. Nakonec oslepl úplně a společně se svými nejvěrnějšími sluhy se přestěhoval do malého domku, kde ho nachází Jana. I přes jeho postižení se rozhodne si ho vzít. Postupem času se začne panu Rochesterovi vracet zrak a manželé spolu žijí šťastně až do smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LuciRoo, 14.05.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­