ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (9)

Jana Eyrová přichází jako vychovatelka na panství pana Rochestera a v domě obklopeném nevysvětlitelnými záhadami prožívá svou velkou, osudovou lásku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila Jarmila Fastrová. Počet stran: 453. ISBN: 978-80-7362-513-9.

OBSAH:

Jako malá holčička ztratila Jana rodiče, a tak musela žít u své jediné příbuzné - tety Reedové. Té se to nelíbilo, ale slíbila svému umírajícímu manželovi, bratru Janiny matky, že se o dívku postará. Sama už měla tři děti - dvě dívky a chlapce. Jana se nikdy nedokázala zavděčit tetě a její bratranec i sestřenice ji velmi šikanovali a týrali. Jednou už to Jana nevydržela a bratranci to oplatila. Její teta ji po pár dnech poslala do vzdálené školy v Lowoodu, aby se jí zbavila. V této škole to bylo snad horší než u tety. Dívky tam dostávaly málo jídla, byly bity a strádaly zimou. Přesto si tam Jana našla svou velmi dobrou kamarádku - Helenu. Jednoho dne se ale ve škole rozmohl tyfus a 45 dívek, včetně Heleny, na něj umírá. Přežila jich méně než polovina. Jana ve škole zůstala a za dva roky se dokonce stala učitelkou.

Po dalších dvou letech si podala inzerát a byla přijata do sídla v Thornfieldu. Osmnáctiletá Jana se tak dostává do rodiny pana Rochestera a ujala se výchovy Adélky. Postupně se Jana do pana Rochestera zamilovala. Poté se Jana dozvídá, že její teta umírá a chce ji ještě vidět. Od ní zjistí, že její jediný příbuzný ji před několika lety hledal jako dědice. Když se vrací domů, pan Rochester ji požádá o ruku. V den svatby ale vyjde najevo, že je už 15 let ženatý s jinou ženou, která se zbláznila a drží ji pod zámkem na půdě svého domu. Zoufalá Jana prchá z Thornfieldu. Po bloudění se dostává k domu Na blatech, kde žije Jan Křtitel Rivers a jeho dvě sestry - Marie a Dana. Jana se s nimi sblíží a začne vyučovat chudé děti. Po čase se dozví, že Jan Křtitel a jeho dvě sestry jsou Janiny příbuzní. Jan ale odjíždí do Indie na misii a chce, aby se Jana stala jeho ženou. To ale ona odmítá, a tak odjíždí sám.

Jana musí neustále myslet na Rochestera. Vrací se tedy do Thornfieldu. Tam zjistí, že v domě vypukl požár, při kterém spáchala sebevraždu Rochesterova bláznivá manželka. Pan Rochester se ji snažil zachránit. Při záchraně ale přišel o oko a ruku. Nakonec oslepl úplně a společně se svými nejvěrnějšími sluhy se přestěhoval do malého domku, kde ho nachází Jana. I přes jeho postižení se rozhodne si ho vzít. Postupem času se začne panu Rochesterovi vracet zrak a manželé spolu žijí šťastně až do smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LuciRoo, 14.05.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)