ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (11)

Jana Eyrová vyšla poprvé roku 1847 jako dílo průbojné anglické spisovatelky, která do romantiky ponurého rámce kopcovité yorkshirské krajiny zasadila příběh ženy ušlechtilé, přímé a ač v mládí odstrkované, přece sebevědomé a statečné. Její láska k vášnivému Edwardu Rochesterovi prochází nejtěžší zkouškou, když se ve chvíli sňatku s ním dovídá, že je již ženat s šílenou ženou. Tu se projeví síla Janiných mravních zásad. Odchází od milovaného muže do nejistoty, aby se k němu vrátila, až když cítí, že ji nutně potřebuje. Nachází Rochestera slepého a zmrzačeného. Jeho šílená žena je mrtva. Tehdy mu sama nabídne, že se stane jeho ženou, nikoli ze soucitu, ale proto, že ho má ráda. Vytvoří tak svazek dvou sobě rovných bytostí, které nemohou žít jedna bez druhé.
Brontëová tu zobrazila svobodnou, nezávislou a citově ryzí ženu budoucnosti.

TÉMA:

Životní strasti mladé Jany Eyrové

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Přiblížení strastí hlavní hrdinky, ukázka drsné reality

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovná čeština

OBSAH:

Jana Eyrová je sirotek žijící u své tety paní Reedové. Jana je neustále urážena a ponižována celou rodinou Reedových. Proto se jednoho dne vzbouří a postaví se své tetě, která se rozhodne ji poslat do lowoodského ústavu.
Jana v ústavu žije celých osm let a z toho dva roky jako učitelka. Nakonec se rozhodne podat si inzerát o práci učitelky. Na inzerát se ozve jistá paní Fairfaxová, která je hospodyní v sídle Thornfield a nabídne Janě výchovu francouzské chovanky pana Rochestera.

Jana se po nějaké době do pana Rochestera zamiluje. Pan Rochester jí své city opětuje a požádá ji o ruku. V den svatby se ale ukáže, že je pan Rochester ženatý a jeho žena dokonce stále žije, a to přímo v thornfieldském sídle. Vyjde ale najevo, že žena pana Rochestera je bláznivá a že se ji snažil ukrýt před celým světem.

Jana se zármutkem uteče a bez peněz a majetku se toulá neznámým krajem. Nakonec se Jana dostane k chudým sourozencům, kteří si ji vezmou pod svou střechu. Jana se za nějakou dobu dozví, že tři sourozenci jsou její vzdálení příbuzní a majetek, který najednou zdědila po zesnulém strýci, spravedlivě rozdělí mezi ně a sebe. Jana ale pořád v srdci myslí na pana Rochestera, protože ho pořád miluje, a proto se rozhodne, že se vrátí zpět do Thornfieldu.

Při příjezdu Jana zjistí, že se ze sídla stala jen spálená troska, a tak po okolí zjišťuje, co se stalo.
V jednom hostinci se Jana dozví, že dům zapálila šílená žena pana Rochestera a při záchraně všeho živého pan Rochester přišel o ruku a oslepl. Jana se proto vydá na novou adresu, kde pan Rochester bydlí a překvapí ho svojí přítomností.

Pan Rochester i Jana jsou velice šťastní. On ji znovu požádá o ruku. Jana souhlasí a po nějaké době porodí syna. Panu Rochesterovi se opět navrací zrak.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velice dojemná a příběh Jany Eyrové mě velice zaujal. Prvně jsem viděla filmové zpracování a byla jsem ráda, že se kniha objevila v povinné četbě. Podle mě je chvályhodné, že se v ústavu dopracovala k učitelskému postu a poté si dokázala najít vysněnou práci. Další věc, co se mi líbila, bylo, jak se Janě zprvu pan Rochester nezamlouval, ale po nějaké době zjistila, jaký doopravdy je a že i on dokáže milovat.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Jana Eyrová je román anglické spisovatelky Charlotte Brontëové, který vydala v roce 1847 pod pseudonymem Currer Bell. Román měl veliký úspěch a o jeho významu svědčí i vznik mnoha filmových zpracování. V roce 1824 byla autorka se svými třemi sestrami poslána do dívčí školy v Cowan Bridge v Lancashire (tuto školu později popsala v románu Jana Eyrová).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 29.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)