ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (13)

  • román

Strhující milostné drama dvou lidí pocházejících ze zcela rozdílných sfér společnosti z doby nemilosrdných viktoriánských časů...o touze, nenaplněných snech a mrazivých tajemstvích v jednom z velkých nadčasových příběhů klasické literatury.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1976. Z anglického originálu Jane Eyre přeložila a poznámkami opatřila Jarmila Fastrová. Kresby Marta Sonnbergová. Počet stran: 357.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Charlotte Brontëová je nejstarší z trojice sester spisovatelek Brontëových. Nejdříve se věnovala básním a se svým bratrem psala povídky. Společně se svými sestrami vydala pod mužským pseudonymem sbírku básní. Ta však nebyla nijak úspěšná, a proto se sestry rozhodly, že se budou literární činnosti věnovat samostatně. Úspěch zaznamenal její román Jana Eyrová, jenž jí umožnil postup do vyšších společenských vrstev.

Charlotte Brontëová odmítla několik nabídek k sňatku. Nakonec se roku 1854 provdala za vikáře Arthura Nichollse, s nímž prožila hezké, avšak krátké manželství, jelikož o rok později podlehla tuberkulóze.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jana Eyrová - sirotek; v dětství ponižována; vzdělaná a silná žena
pan Rochester - bohatý šlechtic; prožívá nepříliš šťastný život

DOBA A MÍSTO DĚJE:

30. léta 19. století, internát v Lowoodu, panství Thornfield

DĚJ:

Jana je sirotek, kterou vychovává její teta, paní Reedová. Ta ji neustále ponižuje, a aby se jí zbavila, pošle ji do internátní školy v Lowoodu. Jana žije v ústavu osm let, z toho dva roky jako učitelka.
V 18 letech začne pracovat jako vychovatelka malé Adélky na panství Thornfield.

Majitelem panství je bohatý šlechtic, pan Rochester, jehož nemá Jana ze začátku příliš v lásce. Později se však do něj zamiluje. Pan Rochester Janiny city opětuje a požádá ji o ruku. V den svatby však vyjde najevo, že pan Rochester je již ženatý a svou šílenou manželku schovává na svém panství.

Jana je zdrcená a v noci potají opustí panství. Toulá se neznámým krajem, utratí všechny své peníze.
Nakonec se jí ujmou tři sourozenci - zchudlí šlechtici, kteří doufají, že jim strýc odkáže své jmění. Ten však odkázal všechny své peníze sirotkovi - Janě Eyrové. Ta majetek spravedlivě rozdělí mezi ně a sebe.

Jana nemůže přestat myslet na pana Rochestera, a proto se za ním vydá na panství. Z honosného sídla však zbyly jenom trosky, protože ho jeho šílená manželka zapálila. Při této nehodě pan Rochester oslepl a zmrzačil si ruku. Jana se hned vydá za ním.

Jana se nakonec za pana Rochestera provdá a porodí mu syna. Šlechtici ze začne znovu navracet zrak...

UKÁZKA Z DÍLA:

Proč jim nikdy neudělám nic vhod? Proč se marně pokouším, abych si aspoň někoho z nich naklonila? Umíněné a sobecké Elišky si všichni váží a Jiřině, která je zhýčkaná a uštěpačná, nedůtklivá, hašteřivá a drzá, vždycky všechno promíjejí. Jak se zdá, všichni ji mají rádi jen proto, že je hezká, že má růžové tvářičky a kučeravé zlaté vlasy, až je radost na ni pohledět, a proto ji odpouštějí všechny její chyby. Janovi si nikdo netroufá odporovat, natož aby se ho někdo opovážil trestat, ačkoli každou chvíli zakroutí krk holubům, zabíjí paví mláďata, štva psy na ovce, ve skleníku rve hrozny z vinné révy a ulamuje poupata nejvzácnějších květin v zahradě; matce nadává "babo", někdy se ji posmívá, že má nečistou pleť, podobnou jako on; když ho o něco žádá, odmlouvá jí a kolikrát jí potrhá a pošpiní hedvábné šaty, a přece je pořád "její miláček". Já si vůbec netroufám něčím se provinit, snažím se splnit každou povinnost, a přece mi od rána do večera ustavičně vytýkají, že jsem zlá a protivná, nevlídná a pomuchlá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina, 06.03.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­