ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (6)

Klasický román je příběhem osudové lásky a současně i historií citového a intelektuálního osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků.
Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou ji po boku milovaného muže ke štěstí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český spisovatel v Praze roku 1994 (1. vydání). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila a poznámky napsala Jarmila Fastrová. Počet stran: 464. ISBN: 80-202-0470-9.

OBSAH:

Příběh začíná tím, že Jana je u své tety, která ji nemá ráda, a tak ji v jejích deseti letech dá do sirotčince. Tam se Jana seznámí s Helenou, která jí o lowoodském ústavu řekla všechno, na co se jen zeptala. Ale Helena brzy umřela, a proto celých devět let, co tam Jana strávila, chodívala k jejímu hrobu a dávala na něj květiny.

V osmnácti se stala učitelkou a vychovatelkou. O rok později si podala inzerát, že hledá místo guvernantky (= domácí vychovatelky nebo učitelky). Jelikož se jí na inzerát dostalo kladné odpovědi, odjela.

Mířila na Thornfield, který patřil panu Rochesterovi. Z nerudného, zatrpklého a studeného Angličana se stává příjemný člověk. Janu nejdřív jeho chování odradí, ale baví ji učit Adélku a má ji ráda, a tak zůstane.

Jednou v noci ucítí Jana na chodbě kouř a spatří otevřené dveře do Rochesterovy komnaty. Jde se tam podívat a vidí, že pan Rochester leží na posteli, která hoří. Vzbudí ho a společně požár uhasí.

Asi týden poté pozve pan Rochester na Thornfield své přátele z okolí a krásnou slečnu Ingramovou, Jana zjišťuje, že se do pana Rochestera zamilovala. Po Thornfieldu se roznese, že pan Rochester by se měl oženit se slečnou Ingramovou a Jana je z té zprávy velmi nešťastná.

Pak dostane dopis od své nevlastní tety, že umírá a chce, aby přijela. Pan Rochester ji pustí, ale jenom pod podmínkou, že se za týden vrátí.

Jana se u tety dozví, že má strýce, který jí poslal dopis a který měl o ni zájem. Na Thornfield se vrátí až po měsíci a dozví se, že pan Rochester je zasnoubený se slečnou Ingramovou a že Adélka půjde na školu. Následně pana Rochestera potká venku a dozví se, že se chystá do Irska. To si Jana samozřejmě nepřeje a mimoděk se vyzná ze svých citů. On jí nabídne své srdce, ruku i svůj majetek.

Jednou, když je pan Rochester pryč, zdá se Janě hrůzostrašný sen, a někdo jí roztrhá svatební závoj. Pan Rochester jí říká, že to nic nebylo, a tak se Jana uklidní. Když jsou v kostele a už probíhá obřad, nějaký právník ho přeruší, neboť pan Rochester je již ženatý. Ten se přizná a ukáže svou bláznivou ženu všem, včetně Jany. Jana je z toho zmatená, a uteče.
Bloudí dlouho, až někde ulehne a najde ji Jan Křtitel, který ji vezme domů ke svým sestrám. Jana se později dozví, že to jsou její příbuzní.

Když se uzdraví, začne pracovat ve škole, kterou vybudoval Jan Křtitel. Po roce jí nabídne, aby s ním odjela do Afriky. Jana má ale jednu podmínku - pojedou tam jako bratr a setra. Jan jí řekne, že to nejde a že se musí vzít. Jana se rozhodne, že nepojede, protože ho nemiluje, její srdce stále bije pro pana Rochestera.

Jednou jako by zaslechne hlas, který ji volá - vydává se proto opět na Thornfield. Když tam přijede, z Thornfieldu je ohořelá zřícenina. Od někoho místního se dozví, co se stalo a že pan Rochester odjel na nějaké jiné sídlo. Když dorazí i tam, spatří pan Rochestera, jak vychází ze dveří a kouká se jejím směrem, ale nevidí ji. A tak zjistí, že pan Rochester je slepý a nemá jednu ruku. Přinese mu vodu a pan Rochester nemůže uvěřit, že je to opravdu ona. Po měsíci ji znovu poví o svých pocitech, a tak se vezmou.

Po nějaké době, když už mají děti, začne pan Rochester zase vidět na jedno oko. Konečně si může prohlédnout své děti...

HLAVNÍ POSTAVA:

Jana Eyrová - dívka, která v dětství nepoznala lásku ani domov; na Thornfieldu se cítila najednou doma; hodná, obětavá, chytrá a nádherně malovala

CITÁT Z KNIHY:

"Žádám vás o ruku, nabízím vám své srdce a polovinu všeho svého majetku."

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi dobře napsaná knížka. Někde pobaví a jinde zase silně zasáhne. Určitě ji doporučuji k přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jitulka, 28.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)